سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

«طلاب» مرزبانان اسلام هستند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

«طلاب» مرزبانان اسلام هستند


رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: علومی که دین به مردم معرفی کند علومی برجسته است که آیات و روایات نیز افراد مروج دین را مرزبان‌های اسلام نام‌گذاری می‌کند.

آیت‌الله مصباح یزدی؛

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی ظهر امروز در دیدار با جمعی از طلاب سفیران هدایت استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان که در سالن اندیشه موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به اهمیت مسئولیت‌پذیری طلاب اظهار داشت: افرادی که به مرحله طلبگی رسیده‌اند، باید مسئولیت فرهنگی سنگینی را به دوش بکشند.

وی ادامه داد: شهرستان‌ها و مناطقی در کشور نیازمند ارائه معارف اسلامی هستند و سفیران هدایت باید این نیازمندی را برطرف کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به فلسفه اصلی سفیران هدایت به‌عنوان به‌کارگیری همه‌جانبه از ظرفیت‌های طلاب افزود: این طرح آموزشی بعد از انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی شد و امروزه اجراشده است. هنوز زود است طرح سفیران هدایت را ارزیابی کنیم و افرادی که در این طرح آموزشی شرکت کرده‌اند نیز باید جهادی را که در پیش‌گرفته‌اند، پایان دهند.

وی تصریح کرد: علومی که دین به مردم معرفی کند، علومی برجسته است که آیات و روایات نیز افراد مروج دین را مرزبان‌های اسلام نام‌گذاری می‌کند. باید دانست علم ارزش زیادی دارد و افرادی که توفیق تولید علم را دارند، خدمت بزرگی به جامعه و اسلام دارند.

آیت‌الله مصباح یزدی با تأکید به وظایف مرزبانان عنوان کرد: مرزبان‌های اسلام، دل‌ها را از شیاطین حفظ می‌کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از دوران حکومت امام علی (ع) یادکرد و گفت: طلاب در برخورد با مردم از امام علی (ع) الگو می‌گیرند و در خدمت به مردم نگاه مادی ندارند.

وی گفت: در شرایط امروزی شیوه‌ای تعیین‌شده که نیازهای مقدماتی طلاب توسط منابع خاصی تأمین می‌شود اگر می‌خواهیم جانشین رسالت باشیم باید الگویمان را پیامبر اسلام (ص)‌ قرار دهیم و این موضوع باید از جوانی تمرین و ممارست شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با تأکید بر ساده زیستی طلاب اظهار داشت: اگر نیت را برای خداوند خالص کنیم به بسیاری از امکانات اندک نیز راضی می‌شویم، ما در زندگی روزانه باید به خواسته‌های حضرت مهدی (عج) توجه داشته باشیم زیرا این راهکاری برای سعادت اخروی است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به جایگاه زنان در دین اسلام خاطرنشان کرد: رسیدن به جایگاه‌های والای علمی و معنوی به آقایان محدود نیست و بانوان نیز باید برای رسیدن به جایگاه‌های والای علمی تلاش کنند.

آدرس کوتاه :