سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

آثار رقاعیه استاد طاووسی در قم به نمایش در آمد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آثار رقاعیه استاد طاووسی در قم به نمایش در آمد


آثار خوشنویسی خط رقاع استاد طاووسی از هنرمندان خوشنویس کشورمان در نگارستان اشراق قم به نمایش گذاشته شده است.

به مدت 8 روز

استاد ناصر طاووسی هنرمند در حاشیه نمایشگاه خط رقاع در قم از برگزاری نمایشگاه آثار خطی خود در نگارستان اشراق قم خبر داد و گفت: خط رقاع از خطوط سته به حساب می‌آید که آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه با این خط کتابت شده‌اند.

وی در خصوص زمان برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه خوشنویسی خط رقاع از تاریخ 19 تیرماه آغاز به کار کرده و تا 26 تیرماه به مدت هشت روز پذیرای حضور علاقمندان است.

این هنرمند خوشنویس کشور با اشاره به همزمانی برگزاری این نمایشگاه با ماه مبارک رمضان ابراز کرد: فضیلت‌های امام علی (ع) در قالب اشعار، احادیث و روایات به خط رقاع نوشته شده و در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.

طاووسی در خصوص خط رقاع بیان کرد: این خط از خطوط سته محسوب می‌شود که زیاد مورد توجه واقع نشده است.

وی اضافه کرد: با وجود مهجور ماندن این نوع خط، برای نخستین بار از این خط در آثارم استفاده کردم و با بررسی‌هایی که انجام دادم متوجه شدم که این نوع خط قابلیت‌های خوبی دارد و برای کارهای گرافیکی بسیار زیبا و مناسب است.

این هنرمند خوشنویس کشور تاریخچه ایجاد این خط را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: خط رقاع خطی است که بعد از خط کوفی مورد استفاده قرار می‌گرفته و ابن مقله شیرازی بعد از بنی عباس آنرا اختراع کرد.

طاووسی افزود: خطوط نسخ، ثلث، رقاع، توقیع، محقق و ریحان خطوطی هستند که از دل خط کوفی و نسخ‌های اولیه بیرون کشیده شده‌اند.

وی اضافه کرد: رقاع به معنای نامه‌نگاری بوده و چون سرعت نوشتاری آن بالا بوده در کتابت‌ها برای نامه‌نگاری‌ها استفاده می‌شد که بعدها جنبه امضا نیز پیدا کرد.

این هنرمند خوشنویس کشور با اعلام اینکه استفاده از رقاع در دوران قاجار رواج بسیار بالایی پیدا کرد یادآور شد: دوره قاجار دوره شکوفایی این خط بود و فضا سازی برای این هنر انجام شد.

طاووسی در خصوص زمان فعالیتش در زمینه هنر خوشنویسی اظهار کرد: 27 سال است که در این زمینه مشغول فعالیت هستم.

وی داشتن زمینه ارثی را موثر دانست و گفت: عموی مادر من از خوشنویسان بزرگ زمان خود به شمار می‌رفت.

این هنرمند خوشنویس کشور افزود: وی نوه محمد هادی اصفهانی خوشنویس نساخ دربار ناصرالدین شاه قاجار بود و فرزند ملا صالح داماد علامه مجلسی نیز بوده است.

طاووسی با بیان اینکه از دوران کودکی به این کار علاقمند بوده است اضافه کرد: از دوران مدرسه کار خوشنویسی را انجام می‌دادم و دوره‌های عالی خوشنویسی را نزد استاد بنی رضی گذرانده و به صورت مستقل فعالیت می‌کردم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی گفت: تا کنون سه نمایشگاه جمعی در خارج از کشور برگزار کرده‌ و هشت نمایشگاه نیز در داخل کشور برگزار کرده‌ام که نمایشگاه آثار رقاعیه یکی از آنهاست.

این هنرمند خوشنویس کشور کتابت‌های مختلف خود را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: کتابت قرآن در یک صفحه در ابعاد 70 در 50، کتابت ادعیه‌های مختلف مانند دعای کمیل، زیارت عاشورا و ... از جمله این موارد بوده است.

طاووسی با اعلام اینکه 21 تابلو در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است ادامه داد: تعداد 20 تابلو رقاع و یک تابلو به خط نسخ با امضا و سر تیتر رقاع در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است.

وی افزود: تابلوها در اندازه 35 در 50 با قاب سفید و کاغذ ابریشم سفید و خطوط مشکی و لاجورد تهیه شده است.

این هنرمند خوشنویس کشور به زمان بازدید نمایشگاه اشاره کرد و گفت: علاقمندان می‌توانند برای بازدید از نمایشگاه صبح‌ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 17 تا 19 به نگارستان اشراق در خیابان شهدا مراجعه کنند.

// فارس

آدرس کوتاه :