رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۸

اجرای برنامه‌های قرآنی مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران گفت: محفل بزرگ قرآنی، ختم تلاوت نور، برگزاری جنگ قرآنی، مسابقات قرآنی نورالهدی، کارگاه‌های آموزشی و برپایی ایستگاه مطالعه قرآنی از جمله برنامه‌های قرآنی مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان است.

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران تشریح کرد

حجت‌الاسلام سجاد نیکخو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اینکه مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان میزبان زائران بسیاری از اقصی نقاط جهان است، گفت: یکی از اهداف معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران، نشر و تبیین معارف قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام برای زائران و منتظران حضرت ولی عصر (عج) است، بر همین اساس، شبستان دارالقرآن مسجد مقدس جمکران که در سال گذشته راه‌اندازی شد، برنامه‌های قرآنی متنوعی در طول ایام سال به ویژه در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کند.


محفل بزرگ قرآنی در مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود
 

وی با بیان اینکه برنامه‌های قرآنی ویژه‌ای در ایام نیمه شعبان برگزار می‌شود، عنوان کرد: در این ایام، قاریان ممتاز ملی و بین‌المللی در زمان‌های مختلف در مسجد حضور دارند و در آغاز ویژه‌برنامه‌های مسجد مقدس جمکران به قرائت قرآن کریم می‌پردازند.  

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران اظهار کرد: محفل بزرگ قرآنی یکی از برنامه‌های شبستان دارالقرآن کریم در ایام نیمه شعبان است که در روز شنبه ساعت 18 با حضور قاریان بین‌المللی از جمهوری اسلامی ایران و کشور تانزانیا برگزار می‌شود.
 
ختم تلاوت نور در ایام نیمه شعبان

وی با بیان اینکه مشاوره حفظ و تصحیح قرائت نماز از دیگر برنامه‌های شبستان دارالقرآن مسجد مقدس جمکران است، عنوان کرد: برنامه تصحیح قرائت نماز و مشاوره حفظ ویژه خواهران و برادران در شبستان غربی، مسجد خواهران، صحن اصلی و شبستان قرآنی برگزار می‌شود.

وی، ختم تلاوت نور را یکی دیگر از فعالیت‌های شبستان دارالقرآن مسجد مقدس جمکران ذکر کرد و گفت: ختم قرآن و صلوات به صورت حضوری و غیرحضوری صورت می‌گیرد.
 
برگزاری 3 جنگ قرآنی در ایام نیمه شعبان

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران یادآور شد: در ایام نیمه شعبان از تاریخ 31 اردیبهشت تا دو خرداد، سه جنگ قرآنی ویژه خانواده‌ها در ورودی درب یک، مقابل شبستان امام هادی (ع) مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام نیکخو افزود: در جنگ‌های قرآنی نیمه شعبان که ساعت 19 برگزار می‌شود، برنامه‌های متنوع قرآنی از جمله برگزاری مسابقه و اهداء جوایز تلاوت قرآن، اجرای گروه‌های تواشیح، پرده‌خوانی و... اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه مسابقات قرآنی نورالهدی با محوریت مهدویت و امام زمان (عج) در ایام نیمه شعبان برگزار می‌شود، اظهار کرد: سؤالات این مسابقه در مسجد مقدس جمکران توزیع و به صورت کتبی و حضوری برگزار می‌شود.

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران افزود: مراسم قرعه کشی مسابقات قرآنی نورالهدی در روز نیمه شعبان برگزار می‌شود و به 14 نفر از برندگان جوایز نفیسی اهدا می‌شود.
 
برپایی نمایشگاه قرآن، فقه و زندگی

حجت‌الاسلام نیکخو تصریح کرد: نمایشگاه و موزه دائمی قرآن، فقه و زندگی روزانه پذیرای زائران مسجد مقدس جمکران است.

وی ادامه داد: در نمایشگاه دائمی قرآن، فقه و زندگی مجموعه‌ای از عکس‌ها و پوسترهای قرآنی با موضوعات سبک زندگی قرآنی، قرآن، فقه و زندگی به نمایش گذاشته می‌شود.

وی برگزاری کارگاه آموزشی را از دیگر برنامه‌های شبستان دارالقرآن مسجد مقدس جمکران عنوان کرد و افزود: کارگاه‌های آموزشی شبستان قرآنی با موضوعات «اهمیت حفظ موضوعی»، «تربیت فرزند و سبک زندگی قرآنی» و «امام مهدی(عج) در آیینه قرآن» برگزار می‌شود.

وی افزود: «معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه قرآن»، «خانواده موفق قرآنی»، «زیباخوانی نماز»، «هر مادر ایرانی یک مربی قرآنی» و... از دیگر موضوعات کارگاه‌های آموزشی شبستان قرآنی است.

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران بیان کرد: شبستان دارالقرآن کریم، فعالیت‌های قرآنی متنوعی ویژه کودکان برگزار می‌کند، از جمله در مهد شکوفه‌های مهدوی خدمات فرهنگی آموزشی در قالب کارگاه قصه‌گویی، نقاشی، بازی و سرگرمی، نماز و حفظ قرآن ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلام نیکخو اضافه کرد: یکی از خدمات شبستان دارالقرآن کریم، ارائه خدمات فرهنگی به کودکان غیرایرانی است که با همکاری دارالقرآن عتبه امام حسین(ع) خدماتی ارائه می‌شود.

برپایی ایستگاه مطالعه قرآنی در شبستان دارالقرآن

وی با بیان اینکه ایستگاه مطالعه قرآنی در شبستان دارالقرآن دایر است، عنوان کرد: در این ایستگاه که به صورت قفسه باز است، 200 عنوان کتب تفسیر، مفاهیم و آموزشی قرآن کریم و ... برای مطالعه علاقمندان وجود دارد.

مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران اظهار کرد: آموزش حضوری و غیرحضوری قرآن کریم در رشته‌های روخوانی و روان‌خوانی قرآن، تجوید، حفظ موضوعی، ترجمه و مفاهیم، دوره مطالعاتی تفسیر یکی دیگر از فعالیت‌های شبستان دارالقرآن در ایام نیمه شعبان است.

آدرس کوتاه :