رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

اجرای طرح گردشگری با شتر در منطقه مسیله قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

اجرای طرح گردشگری با شتر در منطقه مسیله قم


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از اجرای طرح گردشگری با شتر در منطقه مسیله قم برای نخستین بار در کشور خبر داد.

برای نخستین بار در کشور صورت می‌گیرد

 

 به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم محمدرضا طلایی با اشاره به اینکه اجرای طرح گردشگری با شتر در منطقه مسیله قم در کنار جاده قم به گرمسار که منطقه مخصوص پرورش شتر است اجرا می‌شود، اظهار کرد: در مطالعاتی که صورت گرفته بهترین منطقه برای اجرای طرح گردشگری با شتر همین منطقه مشخص‌ شده که دارای شرایط و ویژگی‌های منحصر به‌ فردی است.

وی خاطرنشان کرد: وجود جاده قم به گرمسار در این منطقه که سالیانه میلیون‌ها زائر و مسافر از آن تردد می‌کنند، یکی از ویژگی‌های آن است و وجود قلعه دیرگچین که یکی از قلعه‌های باستانی در استان قم است از دیگر خصوصیاتی است که سبب شد این منطقه را برای اجرای طرح گردشگری با شتر در نظر بگیریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم این منطقه این است که محل اصلی پرورش شتر در استان قم به شمار می‌رود و این خصوصیات سبب شد برای اجرای طرح گردشگری با شتر منطقه مسیله را انتخاب کنیم.

وی تصریح کرد: وجود قلعه تاریخی دیرگچین در این منطقه یک ظرفیت بسیار بزرگی است که می‌تواند محل مناسبی برای استراحت و ارائه خدمات لازم به گردشگران باشد.

طلایی یادآور شد: اتوبان قم به گرمسار از مرکز منطقه مسیله قم عبور کرده است که در حال حاضر هم مسافران عبوری از این جاده می‌توانند در اطراف آن شترهای زیادی را مشاهده کنند.

وی خاطرنشان کرد: منطقه مورد نظر برای اجرای طرح گردشگری با شتر به لحاظ جغرافیایی هم وضعیت بسیار مناسبی دارد و فاصله این منطقه با مراکز زیارتی، گردشگری، پایتخت کشور و ... بسیار نزدیک است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم عنوان کرد: به‌ طور مثال فاصله این منطقه تا فرودگاه امام خمینی(ره) 44 کیلومتر، تا ایستگاه محلی قطار 27 کیلومتر، حوض سلطان 44 کیلومتر، مرقد مطهر امام خمینی(ره) 55 کیلومتر، مرقد مطهر عبدالعظیم حسنی 58 کیلومتر، مسجد مقدس جمکران 71 کیلومتر، کاشان 116 کیلومتر، گرمسار 83 کیلومتر و دریاچه نمک 49 کیلومتر است.

وی عنوان کرد: در این منطقه کویر بسیار بکر و زیبایی وجود دارد که گردشگران علاقه‌مند به کویر نوردی می‌توانند با اجرای این طرح از آن بهره لازم را ببرند چراکه امکان تردد در بخش‌های زیادی از این منطقه فقط با استفاده از شتر فراهم است.

طلایی ادامه داد: در این منطقه از قم کویر بسیار زیبایی داریم به‌طور مثال وقتی از طرف قلعه دیرگچین به سمت ریل راه‌آهن حرکت می‌کنید مناطقی وجود دارد که پوشیده از درختچه‌ها و بوته‌های مختلف برای تغذیه شتر است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح می‌توانیم فضای بسیار مناسبی برای توسعه گردشگری فراهم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: اعتقاد داریم که شتر را نباید با بیابان تنها مشاهده کنیم، بلکه باید یک مجموعه‌ای با تمام امکانات رفاهی فراهم شود تا گردشگران بتوانند در یک فضای آرام و دلچسب از زیبایی‌های کویر بازدید کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از احداث پارک گردشگری شتر در شهر قم خبر داد و افزود: یک طرح مشترکی را با انجمن علمی شتر کشور ارائه داده‌ایم که نخستین بار در قم اجرا می‌شود و بر همین اساس یک پارکی را با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم و شهرداری به‌ عنوان پارک گردشگری شتر تبدیل کنیم.

طلایی یادآور شد: در نظر داریم در کنار این پارک محصولات شتر را نیز در قالب چادرهای عشایری در اختیار مردم قرار دهیم./ فارس

آدرس کوتاه :