جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

احیای جنبه‌های دینی و وحیانی در طب اقدامی قابل تقدیر است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

احیای جنبه‌های دینی و وحیانی در طب اقدامی قابل تقدیر است


آیت الله جوادی آملی در دیدار با اعضای کنگره قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشکی کشور از احیای جنبه‌های دینی و وحیانی در طب تقدیر کرد.

آیت الله جوادی آملی؛

اعضای کنگره قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشکی کشور با حضور در موسسه وحیانی اسرا،  برای سمینار قرآن، اخلاق و سبک زندگی بر‌تر که اواخر سال جاری در شهر شیراز برگزار می‌شود دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

 آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌هایی که برای احیای جنبه‌های دینی و وحیانی در طب صورت گرفته اظهارداشت: تمامی موجودات زنده نیازمند طبیب هستند، کشاورز طبیب گیاهان است و طب حیوانات، بیطاری است و شما پزشکان طبیب انسان‌ها هستید.

مفسر بزرگ قرآن کریم با اشاره به این نکته که انسان دارای دو جنبه جسمی و روحی است، تصریح کرد: انسان غیر از بعد جسمانی و اشتراکاتی که با حیوانات دارد، یک جنبه مشترکی هم با فرشتگان دارد که اغلب مغفول مانده است و این در حالی است که بخشی از بیماری‌های انسان نیز مربوط به این جنبه می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: تنها بخش مادی و جسمی انسان دچار بیماری نمی‌شود و کسانی که در زندگی دچار لغزش و مرتکب گناه می‌شوند روح آن‌ها مریض است و این امراض در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها قابل درمان نیست.

آیت‌الله جوادی آملی با ذکر برخی از آیات قرآن مجید در این خصوص بیان کرد: انسان خلیفه خدا روی زمین است و نه جایگزین آن، پس باید جاری کننده دستورات الهی باشد نه اینکه به دنبال اجرای خواسته‌های خود باشد بنابراین تعبیر کلام خداوند برای درمان بیمارانی که مبتلا به امراض غیر مادی و روحی هستند، تعبیر شفاست و نه دوا؛ چرا که شفا حتمی و ضروری است و قرآن راه‌های مختلفی برای آن بیان داشته است.

استاد برجسته حوزه علمیه خاطرنشان کرد: یکی از توصیه‌های قرآن این است که همواره به یاد مرگ باشیم چرا که یاد مرگ یاد نابودی نیست بلکه یکی از عوامل خودسازی است و به یاد مرگ بودن و یادآوری سوالات پس از مرگ، بسیاری از مشکلات زندگی را برطرف می‌کند.

آدرس کوتاه :