جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

احیای موقوفات خدمتی عظیم به جامعه اسلامی است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

احیای موقوفات خدمتی عظیم به جامعه اسلامی است


استاد برجسته حوزه علمیه قم احیای موقوفات را خدمتی عظیم به جامعه اسلامی دانست و گفت: بقاع متبرکه فراوانی در ایران و قم وجود دارند که مورد احترام مردم هستند.

صاف

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، اظهار داشت: سازمان اوقاف و اداره کل آن در قم اقدامات خوبی داشته که از مجموعه آن‌ها تشکر می‌کنیم و امیدواریم در آینده نیز موفق باشید.

استاد برجسته حوزه علمیه افزود: وقف جزو مهم‌ترین مسائل اسلامی و در میان همه مسلمانان مطرح بوده و هست؛ در طول تاریخ شاهد وقف اموال و املاک توسط مسلمانان بوده‌ایم و در روایات هم بر مسئله وقف تاکید زیادی صورت گرفته است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه لازم است مردم را با ابعاد مختلف وقف آشنا کنیم خاطرنشان کرد: برخی از موقوفات ما امروزه جزو آثار بزرگ اسلامی به شمار می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) اهمیت زیادی به مسئله وقف می‌دادند و در فرهنگ تشیع وقف جایگاه بالایی دارد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به موقوفاتی که در قم وجود دارند گفت: در قم موقوفات فراوانی در طول تاریخ به ثبت رسیده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: معرفی موقوفات موجود در قم و ایران و حتی در جهان اسلام یکی از کارهایی است که باید صورت بگیرد تا مردم دریابند وقف تا چه میزان می‌تواند برای جامعه مفید باشد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به ستم‌هایی که در دوره پهلوی به موقوفات و مسئله وقف صورت گرفت خاطرنشان کرد: آنها نتوانستند وقف را در جامعه ایرانی از بین ببرند؛ در دوران پس از انقلاب وقف جدی گرفته شد و سازمان اوقاف فعالیت‌های زیادی در زمینه اطلاع‌رسانی و احیای موقوفات داشت.

وی احیای موقوفات را خدمتی عظیم به جامعه اسلامی دانست و تصریح کرد: بقاع متبرکه فراوانی هم در ایران و قم وجود دارند که باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیرند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با تاکید بر عمل به نیات موجود در وقف‌نامه‌ها مطابق آنچه نظر واقفان بوده است گفت: این امر موجب اعتماد بیشتر مردم و گرایش بیشتر آن‌ها به سمت وقف می‌شود.

آدرس کوتاه :