رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

آذرخش انقلاب - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

آذرخش انقلاب

Loading the player...


ويژه برنامه «آذرخش انقلاب» ويژه گراميداشت قيام مردم قم در 19 دي 1356 از راديو قم در روز جمعه پخش خواهد شد.

قيام 19 دي قم، انقلاب اسلامي را وارد مرحله مهم و حساسي كرده بود.

در اثر اين قيام، زنجيره اي از حوادث و رويدادهاي سرنوشت ساز و اثرگذار در سطح كشور پديد آمد؛ بطوريكه مبارزان و در رأس آنان امام (ره) بهتر و بيشتر از پيش از نتايج آن استفاده و روند پيچيده نهضت را به سمت پيروزي حتمي هدايت و رهبري كردند. اهميت و جايگاه اين قيام در اين بود كه اولا حركت روبه پيش انقلاب را شتاب بخشيد؛ ثانياً خصلت اسلامي و مردمي نهضت امام خميني را ثابت و عيان تر ساخت.

كشتار مردم قم در روز 19 دي و سركوب شديد و خشن قيام عمومي در اين شهر، باعث به اوج رسيدن اعتراضات و راهپيمايي ها در اغلب شهرهاي ايران در روزهاي بعد مي شود. و از همين نقطه است كه رژيم مقتدر و باثبات پهلوي دچار بحران عميق و انقلاب مي شود.

قيام19 دي قم زمينه ها و علل و عوامل مختلفي دارد. هرچند تبعيد امام به نجف و دوري ايشان از مركز مبارزات اسلامي قم، ادامه نهضت اسلامي را با مشكل و مانع روبه رو ساخت ولي انديشه مبارزه و مخالفت با رژيم پهلوي به عنوان يك نظام باطل و ظالم در روح و جان مردم باقي مانده بود. از اين رو دوام گفتمان مبارزه كه حاصل انديشه هاي سياسي امام بود، زمينه اصلي قيام 19 دي محسوب مي شود. علاوه بر اين، دوره سخت اختناق و سركوب نيز موجبات قيام را فراهم ساخت.

، شهادت آيت الله مصطفي خميني و رهبري هاي امام خميني و از همه مهمتر مقاله اهانت آميز 17 دي 56، زمينه ها و عوامل مهم قيام 19 دي بوده است.


اين برنامه به مدت 23 دقيقه تلاش دارد قيام مردم قم در 19 دي ماه 1356 را از زواياي مختلف مورد بررسي قرار دهد.


در اين برنامه ضمن بهره گرفتن از سخنان امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري، همچنين صداي هاي مستند و گفتگو با خانواده شهيد قاسميان يکي از شهداي اين قيام، دکتر عليرضا زهيري کارشناس مسائل حوزه انقلاب اسلامي به تحليل اين قيام و نقش ان در ايجاد حرکت هاي مردمي در برابر حکومت شاهنشاهي براي رسيدن به پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن 1357 مي پردازد.

ويژه برنامه آذرحش انقلاب 19 دي 1393 از صداي مرکز قم پخش مي شود.


عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: سيد احمد حسيني وردنجاني

گويندگان:
شاهين احمديان، مريم احمدپورآدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.