رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

ارائه خدمات به ۲۲ هزار معلول در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: بهزیستی قم به ۲۲ هزار معلول خدمات ارائه می‌دهد و در این میان معلولان ضایعه نخاعی بیشترین خدمات را دریافت می‌کنند.

سلیقه عنوان کرد؛

رضا سلیقه در مصاحبه مطبوعاتی که در بهزیستی قم برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته بهزیستی با اشاره به خدمات ارائه شده به معلولان اظهار داشت: به طور عمده ۵۰ درصد معلولان در کشورمان ژنتیکی هستند و این نشان می‌دهد اقدامات پیشگیرانه در این باره تا چه اندازه می‌توان در کاهش تعداد معلول موثر باشد.

وی با بیان این که تعداد معلولان هر کشور چهار تا ۱۰ درصد جمعیت را شامل می‌شود، ادامه داد: در بانک اطلاعات سازمان بهزیستی تعداد معلولان استان قم ۲۲ هزار نفر ثبت شده که سازمان بهزیستی به آنها خدمات ارائه می‌دهد و شاید تعداد معلولان در استان بیش از این باشد.

مدیرکل بهزیستی قم اضافه کرد: از این تعداد معلول، معلولان ضایعه نخاعی ۳۹۰ نفر، ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بیماران اعصاب و روان مزمن، هفت هزار معلول ذهنی، چهار هزار و ۲۰۰ نفر ناشنوا، هزار نفر نابینا و چهار هزار و ۲۰۰ نفر معلول جسمی حرکتی هستند.

تحت پوشش ۱۲۰۰ سالمند در قم

وی ابراز کرد: استان قم ۸۰ هزار سالمند دارد که از این تعداد ۱۲۰۰ سالمند تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و ۱۸۰ نفر در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به روند جمعیت رو به سالمند در آینده عنوان کرد: لازم است برای سالمندان برنامه مدونی داشته باشیم و سیاست سازمان بهزیستی این است که مراکز خود را توسعه ندهد بلکه مراکز روزانه سالمند تاسیس شود و ما آماده صدور مجوز هستیم.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم نقش خانواده‌ها را حذف کنیم، افزود: حداقل ماهانه هزینه نگهداری هر سالمند در مراکز نگهداری ۷۰۰ هزار تومان است و بهزیستی برای هر سالمند ماهانه ۳۵۰ هزار تومان به مرکز پرداخت می‌کند و مابقی هزینه را خود مرکز و در برخی موارد مقداری خانواده وی می‌پردازد.

سلیقه با بیان این که برخی سالمندان مجهول الهویه هستند، عنوان کرد: بیماران ضایعه نخاعی بیشترین خدمات را از بهزیستی دریافت می‌کنند و ماهانه ۱۲۰ هزار تومان هزینه پرستاری آنان را می‌پردازیم و در دولت جدید ۱۰۰ درصد هزینه‌ها پرداخت شده است.

وی یادآور شد: ۲۳۷ دانشجوی معلول تحت پوشش بهزیتس قرار دارند که از این تعداد سه نفر در مقطع دکترا و ۳۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد هستند و در سال ۹۳ تمامی هزینه‌های تحصیل آنان را پرداختیم.

مدیرکل بهزیستی استان قم ادامه داد: اگر معلولی در دانشگاه دولتی قبول شود به وی یک میلیون تومان هدیه می‌دهیم و اگر در دانشگاه‌های غیرانتفاعی پذیرفته شود تمامی هزینه تحصیل را می‌پردازیم تا معلولی از تحصیل بازنماند.

فعالیت ۳۳ مرکز توانبخشی در استان قم

وی بیان کرد: در استان قم ۳۳ مراکز توانبخشی بهزیتی فعال است که خدمات آموزشی ارائه داده و از معلولان نگهداری می‌شود.

سلیقه افزود: سال گذشته ۲۴ کودک مشکل شنوایی در استان قم کاشت حلزون انجام شد که سه میلیون تومان هزینه آن را خانواده و ۲۷ میلیون تومان را بهزیستی پرداخت کرد.

وی بیان داشت: ۴۲ بیمار پی کیو تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که برای هرکدام از آنها در سال گذشته بهزیستی یک میلیون تومان پرداخت کرد.

مدیرکل بهزیستی استان قم افزود: در جهت تأمین لوازم توتان بخشی معلولان، ۶۰۰ میلیون تومان پیشنهاد شده که نیاز این بخش را برطرف می‌کند.

وی گفت: معلولان استان قم در رشته‌های ورزشی نیز دارای رتبه هستند و دو نفر از معلولان تیم ملی در رشته کشتی و فوتبال از این استان است و همچنین در جشنواره‌های قرآنی حائز رتبه استانی هستند.

سلیقه افزود: در روستاهای استان قم از میان ۴۸ هزار روستایی هزار و ۹۸۷ معلول شناسایی شده که طبق برنامه‌هایی خدمات در همان روستا به آنها ارائه می‌شود.

وی با اشاره به این که بهزیستی با دو نگاه قانونی و انسانی فعالیت می‌کند، عنوان کرد: سال گذشته برای هر تبعه افغانستان دارای کارت مجاز ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم و درحالی که طبق قانون فقط برای کسانی که کارت اقامت داشته باشند می‌توانیم خدمات ارائه دهیم.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به برنامه‌های هفته بهزیستی عنوان کرد: بهره برداری از استخر ویژه معلولان، افتتاح دو مرکز توسعه و تأمین در منطقه یک و دو قم، رونمایی از مجموعه مقالات، دیدار با مراجع عظام تقلید، نمایندگان مجلس و استاندار و دیدار با خانواده‌های مددجویان و پرداخت سبد غذایی از جمله برنامه‌های بهزیستی استان قم در این هفته است.

سلیقه با اشاره به زکات فطریه تصریح کرد: طبق استفتاء مراجع تقلید، مردم می‌توانند زکات فطره خود را به سازمان بهزیستی اعطا کنند و در این زمینه شماره حساب‌های مربوطه به مردم معرفی شده است.

گفتنی است هفته بهزیستی سال جاری با نام «تنها، همه باهم می‌توانیم» نامگذاری شده است و طی یک هفته برنامه‌های متنوعی ارائه خواهد کرد.

آدرس کوتاه :