جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ارتقاء روش مدیریت، هدف اصلی هیات امنایی کردن مدارس است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ارتقاء روش مدیریت، هدف اصلی هیات امنایی کردن مدارس است


فرماندار قم گفت: ارتقاء روش مدیریت، هدف اصلی هیات امنایی کردن مدارس است.

سیار عنوان کرد؛

رضا سیار روز دوشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان قم اظهار داشت: همه مدارسی که شرایط و ضوابط ارتقاء روش مدیریت را در خود دارند، می توانند به شیوه هیات امنایی اداره شوند.

فرماندار قم با اشاره هیات امنایی شدن 56 مدرسه در نواحی چهارگانه آموزش و پرورش قم طبق مصوبه این جلسه، اظهار داشت: مسوولان نواحی مختلف آموزش و پروش باید تلاش کنند تا تعدادی دیگری از مدارس را در گردونه مدارس هیات امنایی قرار دهند تا در یک مدت زمان کوتاه تمام آموزشگاه های قم به یک ارتقای نسبی از نظر کیفیت برسند.

سیار همچنین با تاکید بر اینکه هیات امنایی شدن مدارس نباید منجر به ترک تحصیل دانش آموزان بی بضاعت شود، افزود: طبق قانون اساسی کشور آموزش و پرورش رایگان حق همگانی است، حال اگر بواسطه هیات امنایی شدن مدارس دانش آموزی به خاطر بضاعت مالی نتواند در این مدارس تحصیل کند و ناچار به ترک تحصیل شود، این موضوع برای دولت به هیچ وجه پذیرفته نیست.

فرماندار قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هوشمند کردن سیستم سفارش و رزرو سرویس مدارس، تصریح کرد: بدون شک این روش در مقایسه با روش دستی هزینه های کمتری دارد و هر کدام از والدین از طریق رایانه و اینترنت می توانند نسبت به انتخاب سرویس مدرسه برای فرزند خود اقدام کنند.

سیار با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش در اجرای این طرح در مدارس استان نباید هیچ تبعیضی را قایل شود، افزود: به طور کلی مرز بندی میان مدارس واقع در مناطق مرفه نشین و همچنین مناطق مدارس محروم، فرهنگ غلطی را ایجاد می کند، لذا آموزش و پرورش باید در برنامه ریزی های خود برای ارتقاء سطح کمی و کیفی مدارس، همه مدارس در نقاط گوناگون و مختلف شهر را یکسان ببیند.

وی با بیان اینکه استفاده از سرویس مدارس برای برخی از دانش آموزان چندان ضرورتی ندارد، افزود: متاسفانه تربیت نادرست فرزندان به وسیله والدین باعث شده، تا برخی از دانش آموزان که فاصله خانه تا مدرسه آنها چندان زیاد نیست، از سرویس مدرسه استفاده کنند.

سیار با تاکید بر بالا بردن اعتماد به نفس در دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور، تصریح کرد: گذاشتن بیش از اندازه امکانات رفاهی در اختیار دانش آموزان از سوی والدین موجب تضعیف اعتماد به نفس آنها می شود.

فرماندار قم همچنین بر ارتقاء کیفیت خودرو و رانندگان سرویس مدارس در قم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه مسوولیت سرویس مدارس با شهرداری است و این نهاد نیز از طریق چند شرکت اقدام به این کار می کند، افزود: شهرداری باید از شرکت هایی در این زمینه استفاده کند که در صورت نیاز پاسخگوی عملکرد خود باشند.

وی با اشار ه به مصوبه شورای اسلامی شهر قم مبنی بر افزایش 14 درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس و تایید آن از طرف فرمانداری، تصریح کرد: فرمانداری با توجه به مساله تورم مجوز این کار را صادر کرد، لذا سرویس های مدارس نیز با توجه به هزینه بالایی که دریافت می کنند، باید از بهترین کیفیت برخوردار باشند.

سیار همچنین با اشاره به مساله گذراندن مراحل اداری و گزینش برای معلمانی که می خواهند در کنار تدریس به عنوان راننده سرویس مدارس نیز مشغول به کار باشند، افزود: بدون شک یک فرد معلمی که در آموزش و پروش مشغول به تحصیل است، و صلاحیت آن نیز مورد تایید قرار گرفته، نباید مانند افراد عادی برای سرویس مدرسه گزینش شود.

فرماندار قم تصریح کرد: این موضوع باید تنها مختص معلمان باشد و نباید به سایر کارکنان و کارمندان آموزش و پرورش تعمیم داده شود.

در این جلسه پس از بحث و بررسی پیرامون مدارس دولتی مناطق مختلف که صلاحیت هیات امنایی شدن را داشتند، 56 مدرسه به عنوان هیات امنایی به تصویب این جلسه رسید و هزینه ثبت نام در آنها نیز برای مقطع دبستان یک میلیون و 200 هزار ریال و برای مقاطع متوسطه اول و دوم نیز این مبلغ به ترتیب یک میلیون و 500 هزار ریال و یک میلیون و 750 هزار ریال تصویب شد.

آدرس کوتاه :