رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

استان قم در تولیدات دامی رشد بسیار خوبی داشته است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

استان قم در تولیدات دامی رشد بسیار خوبی داشته است


رییس سازمان جهاد کشاورزی قم با بیان اینکه تولیدات این سازمان بیشتر در دو بخش گیاه و دام است، گفت: این استان در تولیدات دامی رشد بسیاری خوبی داشته است.

طلایی عنوان کرد؛

محمد رضا طلایی در مراسم معارفه معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم، افزود: امروز در زمینه مدیریت این تولید و تنظیم بازار با چالش مواجه هستیم که باید برای بهبود این وضعیت برنامه ریزی کنیم.

وی اضافه کرد: درشرایط کنونی در کشور برای قم در بخش تولیدات دامی حساب ویژه ای باز کرده اند و ما باید بتوانیم این وضعیت را کنترل و مدیریت کنیم.

وی به بخش تولیدات گیاهی قم نیز اشاره کرد و گفت: در بخش تولیدات گیاهی مجموعه سازمان جهاد کشاورزی قم آن وقت و انرژی که باید می گذاشت را نگذاشت، جسته و گریخته کارهایی صورت گرفت، ولی عمدتا در حد تعهدات بود، در صورتی که ظرفیت سازمان ما بسیار بالاتر از این موارد است.

طلایی در عین با بیان اینکه کارهای بسیار خوبی در بخش تولیدات گیاهی در جهاد کشاورزی قم انجام شده، افزود: این کارها در حد و اندازه ظرفیت مجموعه تولیدات گیاهی ما نیست.

وی افزود: در بخش زراعی کارهای بسیار خوبی را انجام داده ایم، ولی باید قبول کنیم که کارهای بر زمین مانده زیادی هنوز در قم وجود دارد و از استان های دیگر عقب تر هستیم.

وی ادامه داد: آنچه تا امروز انجام داده ایم، وظیفه ما بوده، چون دولت برای ما هزینه کرده است، اگر ما امروز به عنوان کارشناس و صاحبنظر هستیم، مدیون بخش کشاورزی می باشیم، لذا اگر کسی وقت خود را به بطالت بگذراند و در جایگاهی که قرار گرفته به درستی عمل نکند، باید در مقابل خداوند متعال و مردم پاسخگو باشد.

رییس جهادکشاورزی قم با تاکید بر اینکه در هر مسندی که قرار می گیریم نباید به فکر منافع شخصی خود باشیم بلکه باید برای رضای خدا و مردم کار کنیم، گفت: فضای معاونت تولیدات گیاهی باید عوض شده و از ظرفیت کارشناسان این بخش نهایت استفاده صورت بگیرد، ما این فضایی که تاکنون در سازمان حاکم بوده است را قبول نداریم، چون معتقدیم از این مسیر به نتیجه ای نخواهیم رسید.

وی اضافه کرد: فضای سازمان جهاد کشاورزی قم تغییر کرده است و از مدیران مجموعه نیز توقع داریم که خود را با این شرایط تطبیق دهند، چرا که روشهای قبلی مورد تایید ما نبوده است.

وی با اشاره به اینکه 68 کارشناس به مجموعه سازمان اضافه شده است، بیان داشت: امروز در استان قم حتی یک بهره بردار هم نباید بدون کارشناس در قم حضور داشته باشد و یک کارشناس باید پاسخگوی مشکلات آن بهره بردار در مراکز بخش باشد.

در این مراسم رضا وکیل به عنوان سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم منصوب شد و از زحمات سید محمد تقی سجادی تقدیر به عمل آمد.

استان قم 0.46 درصد اراضی قابل کشت کشور معادل 70 هزار هکتار را دارا می باشد و در مقابل آن 0.56 درصد تولید محصولات کشاورزی کشور را بر عهده دارد.

از کل اراضی قابل کشت در قم، 52 هزار هکتار مخصوص محصولات زراعی مانند گندم، جو، یونجه و ذرت است و 18 هزار هکتار باقی مانده نیز مربوط محصولات باغی از جمله پسته و گیلاس است.

سالانه 765 هزار تن تولید محصولات کشاورزی در قم تولید می شود که 468 هزار و 418 تن آن مربوط به محصولات باغی و زراعی می باشد؛ پیش بینی می شود امسال حدود 80 هزار تن جو و 30 هزار تن گندم در استان قم برداشت شود.

هفت درصد تخم مرغ، چهار درصد گوشت قرمز و 1.4 درصد شیر و 1.2 درصد گوشت سفید کشور در استان قم تامین می شود.

آدرس کوتاه :