جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

استان قم در مسیر افزایش مصرف آب - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


استان قم در مسیر افزایش مصرف آب


الگوی مصرف آب در استان قم نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.


پیر حاجاتی معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به الگوی مصرف آب در سال۹۷ اظهار کرد مصرف آب در سال گذشته  ۹۵ میلیون مترمکعب و سطح تولید در استان ۱۱۵ میلیون مترمکعب بوده که در سه ماه اول سال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش مصرف داشتیم که این امر نگران کننده است و ر صورت ادامه این روند بایستی برای تامین و پایداری آب از منابع زیرزمینی استفاده کنیم که تبعات خوبی نخواهد داشت.
وی ادامه داد با توجه به سطح تخصیص استان در استفاده از سرشاخه های دز و با توجه به وجود یک تصفیه خانه ،تولید آب بیش از  این میزان برای استان مقدور نیست و بایستی مردم در الگوی مصرف اب صرفه جویی کنند.
وی همچنین ادامه داد با توجه به قدیمی بودن شبکه آب برخی مناطق استان مانند خیابان امام خمینی (ره) و ۱۹ دی ، در صورتی که روند مصرف افزایشی باشد با افت فشار روبرو خواهیم شد و حل این معضل تنها با حفاری و افزایش تخصیص آب استان از سر شاخه های دز میسر خواهد بود،که بهترین روش در حال حاضر اصلاح الگوی مصرف توسط مصرف کنندگان به ویژه مشترکین خانگی است.
پیرحاجاتی در ادامه افزود : در حال حاضر با کیفیت ترین آب در سطح استان مربوط به منطقه پردیسان است و افت فشار در این منطقه به دلیل عدم رعایت اصول مهندسی و پمپاژ آب می‌باشد و برعهده شرکت آب و فاضلاب نیست.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به تعرفه ها افزود بر اساس مصوبه اسفند ماه ۱۳۹۷ در هیئت وزیران، تعرفه‌های آب بها در سطح کشور از ابتدای اردیبهشت ماه ۷ درصد افزایش پیدا کرده که این افزایش در کاربری های مسکونی و غیرمسکونی لحاظ گردیده است.
وی ادامه داد از ابتدای خرداد نیز برای مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نکردند علاوه بر ۷ درصد ۱۶ درصد افزایش خواهد داشت که مجموعاً ۲۳ درصد افزایش خواهد شد.
وی بر اساس مصوبه وزارت نیرو گفت استان قم در دسته بندی استانهای تنش آبی است و  الگوی مصرف مشترکین خانگی در سطح استان قم در سال ۱۳۹۸  پانزده متر مکعب به ازای هر واحد مسکونی خواهد بود .
پیرحاجاتی با اشاره به سیاست های تشویقی افزود مشترکینی که مصرفشان از الگوی مصرف پانزده متر مکعب ،پایین تر باشد و نسبت به دوره مشابه سال قبل از ابتدای خرداد تا انتهای شهریور ماه کاهش پیدا کند به ازای هر یک متر مکعب کاهش مصرف، نرخ طبقه اول تعرفه خانگی را مشمول معافیت خواهند شد.
وی در ادامه افزود در سال ۱۳۹۷ مشترکین آب ۳۱۵ هزار مشترک و آحاد ۵۱۱ هزار مشترک بوده که سالانه نزدیک به ۷ هزار اشتراک با ۱۵ هزار آحاد افزایش خواهد داشت.
 همچنین گفت: با توجه به هدر رفت آب در استان قم جز سه استانی است که کمترین هدر رفت آب را دارد و روند کاهشی داشته است، که اصلاح شبکه های فرسوده ،رسیدگی به موقع  در حوادث به صورت ۲۴ ساعته و تعویض کنتورهای خراب و تست خوشه ای و دوره ای وسایل اندازه گیری مشترکین از عوامل این کاهش هدر رفت است.

پیرحاجاتی در ادامه با اشاره به مشکلات فاضلاب ،علت بوی بد فاضلاب را در برخی مناطق وجود آب سطحی در هنگام بارندگی دانست و افزود جمع آوری آبهای سطحی در خیابان بر عهده شهرداری است.
 وی همچنین در خصوص انشعابات فاضلاب اظهار کرد، خرید انشعاب فاضلاب و پرداخت هزینه آن برای همه مشترکین الزامی است.

   همچنین  با اشاره به کیفیت آب استان ادامه داد روزانه ۱۰۰ نمونه از مناطق مختلف استان  نمونه برداری می شود که توسط مرکز بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی رصد میشود.

 معاون درآمد و امور مشترکین آب و فاضلاب استان در پایان با توجه به مشکلات فاضلاب مشترکین پردیسان گفت برای انتقال و دفع فاضلاب منطقه پردیسان، نیازمند احداث تصفیه خانه است که هنوز برای تامین زمین در حال پیگیری است .

آدرس کوتاه :