رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

استفاده از ظرفیت علمی قم برای تبیین فقه و اخلاق پزشکی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: فقه و اخلاق پزشکی از جمله ابعاد مهمی هستند که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های مهم قم، به آنها پرداخت.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه در دیدار وزیر بهداشت تاکید کرد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی عصر امروز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: سه جریان اصلی در جهان اسلام قابل ملاحظه است؛ نخست جریان اهل سنت که نماینده آن الازهر است و در بیشتر نقاط جهان این جریان را مشاهده می‌کنیم که قابلیت تعامل دارند، ولی جریان دوم که منشأ بسیاری از مشکلات شده، ریشه در برخی مناطق عربستان دارد، یعنی همان مناطقی که تبلیغ خشونت و تکفیر صورت می‌گیرد.

وی افزود: جریان و قطب سوم اسلامی در جهان، تشیع است که محوریت آن در قم قابل بررسی است؛ جریانی معتقد به پیشرفت کشورها که برای آرای مردم ارزش قائل است و وحدت امت اسلامی را در دستور کار دارد.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه با بیان اینکه المصطفی به این جریان اعتقاد دارد، گفت: امروز در قم بیش از 200 مرکز پژوهشی و تحقیقاتی اسلامی فعال هستند.

وی ادامه داد: تاکنون 40 هزار نفر از حدود 120 کشور از المصطفی فارغ‌التحصیل شده‌اند و با بیش از نیمی از آنها در ارتباط هستیم ضمن اینکه ده‌ها هزار نفر در حال حاضر مشغول تحصیل در این مرکز دانشگاهی بزرگ هستند.

اعرافی با اشاره به اینکه برخی از فارغ‌التحصیلان المصطفی اکنون به عنوان مدرس، محقق، معلم و پژوهشگر در کشورهای خود مشغول به کار هستند، خاطرنشان کرد: علاوه بر این برخی از فارغ‌التحصیلان نیز به ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی می‌پردازند و همچنین در کشورهای خود دارای مناصبی شده‌اند.

رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه عنوان کرد: نظام آموزشی المصطفی به گونه‌ای است که فارغ‌التحصیلان بتوانند در مراکز علمی مختلف به فعالیت بپردازند.

وی با بیان اینکه 30 هزار نفر از 120 کشور در قم و مراکز المصطفی در کشورهای دیگر جهان مشغول تحصیل هستند، گفت: این افراد با احتساب خانواده‌هایشان چندین 10 هزار نفر را تشکیل می‌دهند که زیر پوشش برنامه‌های این مرکز هستند.

اعرافی افزود: در بیش از 60 کشور دنیا، مراکز وابسته به المصطفی وجود دارند، البته به دنبال این مسئله هستیم که این مراکز را به بالای 100 کشور برسانیم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه به حوزه‌های گوناگون آموزشی و پژوهشی در این مرکز پرداخت و گفت: با احتساب خانواده‌های طلاب محصل در المصطفی، می‌توان گفت حدود 100 هزار نفر از اتباع خارجی را با زبان فارسی آشنا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه جریان شیعی توسط المصطفی در بسیاری از کشورها به راه افتاده است، خاطرنشان کرد: از نظر مذهبی، شیعی و ملی، فعالیت‌های المصطفی در سطح گسترده‌ای قابل توجه است.

اعرافی با اشاره به ده‌ها رشته تحصیلی که در جامعةالمصطفی تدریس می‌شوند گفت: 10 مرکز پژوهشی و 10 قطب زبانی هم در مجموعه المصطفی مشغول فعالیت هستند تا کتاب‌ها و آثار علمی را به این زبان‌ها تولید و ترجمه کنند.

رئیس جامع‌ةالمصطفی العالمیه ادامه داد: علاوه بر این موارد، چند هزار نفر از دانش‌پذیران المصطفی را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه به شهر قم و ویژگی‌های آن پرداخت و گفت: قم پایگاه علم و اندیشه و انقلاب است و قطبی بین‌المللی از نظر علمی و دانشگاهی و شیعی محسوب می‌شود؛ با توجه به مهاجرپذیری قم و خصوصیات ویژه آن، قم مستحق توجه بیشتری از سوی دولت است، زیرا قم در خدمت جهان تشیع است.

اعرافی تصریح کرد: از دولت می‌خواهیم شاخصه‌ها و سرانه‌های قم در امور مختلف را ارتقا دهند تا به تراز بین‌المللی دست پیدا کنیم.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه با بیان اینکه در دوره جدید وزارت بهداشت، گام‌های خوبی در حوزه بهداشت و درمان برداشته شده است، گفت: خواسته ما این است که دانشگاه علوم پزشکی قم از سوی دولت مورد توجه بیشتری قرار گیرد و در زمینه ساخت بیمارستان و مراکز درمانی هم بیش از پیش اهتمام شود.

وی به طرح دانشگاه علوم پزشکی قم مبنی بر راه‌اندازی دانشکده طب اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشکده باید در تعامل با نهادهای حوزوی، دانشگاهی و شخصیت‌های مهم باشد؛ فقه و اخلاق پزشکی از جمله ابعاد مهمی هستند که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های مهم قم، به آنها پرداخت.

اعرافی افزود: امیدواریم حضور وزیر بهداشت در قم و دیدار با علما و مراجع تقلید سبب خیر و برکات بیشتری در حوزه بهداشت و درمان قم شود و مردم نتیجه اینگونه دیدارها و سفرها را به زودی مشاهده کنند./ فارس

آدرس کوتاه :