رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

استقبال از قرآن کریم نباید به حفظ و قرائت محدود شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


دبیر شورای عالی حوزه گفت: استقبال از قرآن کریم در نظام جمهوری اسلامی نباید به قرائت و حفظ محدود شود و باید نسبت به فهم و تدبر در قرآن کریم نیز توجه لازم را داشته باشیم.

آیت الله مقتدایی

 آیت‌الله مرتضی مقتدایی یکشنبه شب در جلسه تکریم مفسران قرآن کریم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد استقبال عمومی نسبت به قرآن کریم در جامعه زیاد است، گفت: در خصوص قرآن برگزاری مسابقات حفظ و قرائت رایج شده است و مسابقات در بین اقشار مختلف با رونق باشکوهی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه باید نسبت به برگزاری مسابقات و برنامه‌های تشویقی با محوریت تبیین، تفسیر و ترجمه قرآن کریم اهتمام داشت، گفت: باید به گونه‌ای عمل شود که تفسیر قرآن کریم در بین مردم رایج شود.

دبیر شورای عالی حوزه بیان کرد: استقبال از قرآن کریم در نظام جمهوری اسلامی نباید به قرائت و حفظ محدود شود و باید نسبت به فهم و تدبر در قرآن کریم نیز توجه لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اعزام مفسران قرآن کریم یکی از مقدمات اجرای این طرح است، اظهار کرد: شاهد بودیم که استقبال و موفقیت در اجرای این طرح خوب بوده است و باید از این فرصت‌ها استفاده کرده و برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

مقتدایی اعزام اساتید مفسر به شهرستان‌ها و شرکت در جلسات مختلف را طرحی ارزنده برشمرد و خاطرنشان کرد: می‌توانیم بگوییم که اجرای چنین طرحی وظیفه است و باید پیامبر گرامی اسلام را در تبلیغ احکام و بیان قرآن کریم اسوه قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم مرهم و شفاعت برای دل‌های کور و بی‌بهره از نور علم است، اظهار کرد: اجرای این طرح در گام اول شاید با برخی از کاستی‌ها روبه‌رو بوده است اما باید نسبت به رفع نواقص اهتمام داشته باشید و قطعا در آینده این اشکالات برطرف شده و طرح نیز با استقبال گسترده روبه‌رو خواهد شد.

دبیر شورای عالی حوزه ادامه داد: شما به عنوان یک استاد حوزه و کارشناس امور اجتماعی باید نسبت به آسیب‌شناسی مشکلات مناطق اهتمام داشته باشید.

وی با اشاره به هشدار آیت‌الله مکارم‌شیرازی نسبت به نفوذ فرقه‌ها در نقاط مرزی و خطری که ممکن است در آینده وجود داشته باشد، افزود: وی تاکید کرده است که باید در این مناطق نسبت به ایجاد حوزه‌های علمیه، برگزاری جلسات مذهبی، تقویت پایگاه‌های بسیج و... اهتمام داشته باشید و در این خصوص اقدامات قابل توجهی صورت گرفت.

مقتدایی گفت: شرکت‌کنندگان در طرح اعزام مفسر باید نواقص طرح و نواقص و مشکلات استان‌ها را گوشزد کنند و ما نیز اقدام لازم را برای حل این نواقص انجام خواهیم داد.

وی افزود: سال آینده باید از قبل ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد تا خود استان نیز برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از این اساتید را صورت دهد.

آدرس کوتاه :