جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

اسناد تاریخی مربوط به آستان مقدس حضرت معصومه(س) جمع آوری می شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

اسناد تاریخی مربوط به آستان مقدس حضرت معصومه(س) جمع آوری می شود


مدیر مرکز اسناد آستان مقدس حضرت معصومه (س) گفت: اسناد تاریخی مربوط به این آستان جمع آوری و دربانک اطلاعاتی نگهداری خواهد شد.

نظری خبر داد؛

حجت الاسلام محمد نظری در گفت وگویی افزود: این مرکز طی سالهای گذشته به ابتکار تولیت آستان تاسیس شده و به دنبال جمع آوری و ساماندهی اسناد آستان مقدس می باشد.

وی درادامه به توضیح اسناد پرداخت و گفت: زمانی که درباره اسناد صحبت می کنیم، منظور تنها اسناد ملکی یا اسناد تاریخی نیست، منظور هر چیزی که حاوی اطلاعات خاصی درباره آستان مقدس باشد، حال این اسناد به صورت مکتوب، تصویر، فیلم، صوت، نرم افزار و حتی اسناد شفاهی که در بیان افراد وجود دارد.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم تاکید کرد و افزود: وجود اسناد قدیمی و ارزشمند که با گذشت زمان از بین می رفت و یا اطلاعاتی که در سینه افراد بود و با فوت ایشان این خاطرات هم در دل خاک فرو می رفت لزوم تشکیل مرکز اسناد را ضروری کرد.

وی بیان داشت: در این شرایط ما موظفیم کلیه اسناد را جمع آوری و ساماندهی نماییم و اسناد مهم را به صورت طبقه بندی شده ثبت و اسنادی که اهمیت چندانی ندارد، پس از کارشناسی و برگزاری نشست، کنار بگذاریم.

وی با بیان اینکه لازم بود در این برهه عکس ها و فیلم های موجود در آستان مقدس به صورت نرم افزار ساماندهی و جمع آوری شوند، یادآور شد: این اطلاعات تنها مربوط به آستان مقدس هم نبود، بسیاری از اسناد در خارج از آستان مقدس قراردارد که باید اصل آنها جمع آوری شود یا این که تصاویری از آنها را گردآوری کنیم.

نظری با عنوان اینکه امروز در حال جمع آوری اسناد آستان مقدس از مراکز مختلف هستیم، اظهارداشت: آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در دوره ای از تاریخ، تحت نظر اداره فرهنگ و اوقاف بود و اسناد قدیمی مالی، گزارشها و... آستان در آنجا قرار دارد که باید اطلاعات آنها جمع آوری شود.

وی افزود: امروز اسناد آستان در دوران نخست وزیری گذشته، دوره های مختلف مجلس، مرکز اسناد ملی، استانداری قم... وجود داردکه اطلاعات آنها باید به آستان بازگردد و در سیستم نرم افزار آستان مقدس نگهداری شود.

آدرس کوتاه :