جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

آشنایی با صداوسیمای مرکز قم - روابط عمومی

 

 


آشنایی با صداوسیمای مرکز قم


صدا و سيماي مرکز قم در يک نگاه / صدا و سيما بعنوان پر مخاطب ترين رسانه گروهی، نقش ممتاز و موثری در هدايت افکار و اذهان جامعه و تبليغ و گسترش ارزشهای اتقلابی برعهده دارد. همه آحاد اجتماعی با هر سطح سواد و هرنوع ديدگاهی مخاطب اين وسيلة ارتباطی هستند و کمابيش از آن استفاده می کنن

صدا و سيمای جمهوري اسلامي ايران - مرکز قم در يک نگاه

صدا و سيما بعنوان پر مخاطب ترين رسانه گروهی، نقش ممتاز و موثری در هدايت افکار و اذهان جامعه و تبليغ و گسترش ارزشهای اتقلابی برعهده دارد. همه آحاد اجتماعی با هر سطح سواد و هرنوع ديدگاهی مخاطب اين وسيلة ارتباطی هستند و کمابيش از آن استفاده می کنند. هرچند ميزان بهره گيری يکسان نيست اما شمار مخاطبان اين رسانه، فراوان و دامنه تاثيرگذاری آن به اندازه ايي است که گاه برنامه های آن در ميان قشرهای گوناگون خصوصا نوجوانان و جوانان ، بعنوان سرمشق و الگوی رفتاری قرار می گيرد. اين ويژگی ها رسانة صدا سيما را به سازمانی حساس تبديل نموده و در عين حال، فرصت ذی قيمتی را در اختيار دست اندرکاران آن قرار می دهد تا از آن در جهت تاثيرگذاری برانديشه ها و سلايق طيف گسترده مخاطبان خود بهره گيرد؛ آنگونه که رهبر فرزانه انقلاب، صدا و سيما را به عنوان يک دستگاه تاثيرگذار بر انديشه های سياسی، عقايد مذهبی و فرهنگ عمومی مردم دانسته و آن را هدايتگر جامعه در جهت خير و صلاح برمی شمارند.

در شرايطی که تهاجم فرهنگی بيگانگان روز به روز ابعاد گسترده تری پيدا می کند دست اندرکاران صدا و سيما ضمن توجه به تنوع سليقه های فردی که گستردگی و گوناگونی انتظارات و توقعات مخاطبان را ايجاد و ايجاب می کند، می کوشند تا در طراحی اهداف و توليد برنامه ها، در مرتبه نخست نگاهبان ارزشها و حيثيت و شأن فرهنگی ملتی مؤمن و مجاهد باشد.

صداوسیمای قم


خصوصا مجموعه صدا و سيمای مرکز قم که به افتخار خدمت در جوار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) نائل شده اند، توفيقی عظيم که مسئوليتی خطير را به همراه دارد. صدا و سيمای مرکز قم با بهره گيری از توان و ظرفيت کارکنان متعهد و دلسوز خود در راستای انجام رسالت دينی و اعتلای فرهنگ بومی، نيازمند پشتيبانی و ياری همة صاحبنظران و فرهيختگان و همچنين عموم مخاطبان ارجمند است. قطعا هرچه اين تعامل و همفکری بيشتر باشد، تامين نظر مخاطبان و نيل به اهداف متعالی رسانة ملی و بومی موفق تر خواهد بود. اميد که همکاران ما در رسانة استانی در جايگاه خط مقدم مبارزه با شبيخون فرهنگی، بتوانند در ساية حمايتهای همه جانبه مسئولان و همکاری و همفکری گستردة تمامی انديشمندان و هنرمندان متعهد و مؤمن است، با اراية آثار هنری فاخر، درخشش و پيروزی فرهنگ با شکوه اسلامی را در عرصة رقابتهای فرهنگی دنيای امروز تضمين کنند.

مدير کل صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران - مرکز قم ، حجت الاسلام لطفی نیاسر :
شهر مقدس قم به سبب آنکه مرکز معنوی جهان تشيع و خاستگاه انقلاب اسلامی ايران محسوب می شود و نيز به برکت بارگاه ملکوتی کريمة اهل بيت (س) و مسجد م ق دس جمکران از جايگاه ممتاز معنوی و فرهنگی برخوردار است. از اين رو صدا وسيمای مرکز قم بايد در شأن اين شهر مقدس باشد. برای نيل به اين هدف، سازمان صدا و سيما در ميان شبکه های ملی و بين المللی نيز برای بهره برداری از ظرفيت و توان علمی و فرهنگی شهر مقدس قم جايگاه خاصی در نظر گرفته است.
صدا و سيمای مرکز قم بايد بتواند با جذب تجهيزات و نيروهای توانمند، بستر مناسبی را برای انتقال اين توانمندی ها از ش بکة استانی قم به شبکه های ملی و بين المللی فراهم کند. نقشی که صدا و سيمای مرکز قم به عهده دارد فراتر از يک شبکة استانی است. در مرکز قم علاوه بر برنامه سازی برای بيش از يک ميليون و چهل هزار نفر جمعيت استان قم، بايد بتوانيم از چشمه جوشان اهل بيت (ع) در اين شهر به نفع شبکه های ملی و فراملی استفاده کرده و برنامه های مورد نياز صدا وسيما را در حوزة معارف دينی توليد کنيم . اين ويژگی صدا و سيمای مرکز قم، ويژگی منحصر به فردی است و هيچ يک از مراکز صدا وسيما اين شرايط خاص را ندارد. بر اين اساس مرکز قم تلاش می کند تا توان خود را در اين سطح ارتقاء دهد.

تاریخچه صدا و سیمای مرکز قم :

سال59 دفتر خبری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در قم راه اندازی شد و با 6 نيرو شروع به فعاليت نمود.

صداوسیمای قم


در سال 1367 با توجه به وجود ظرفیت بسيار مناسب اين شهر و نياز برنامه هاي شبکه صداي برونمرزي، دفتر نمايندگي برونمرزي در قم با 5 نيرو تشکيل و شروع به ضبط برنامه¬هاي سفارشي براي صداي برونمرزي نمود. البته عملاً واحد برونمرزی از سال 68 شروع به کار نمود که این واحد اولین هسته تولیدی صداوسیمااست که در قم شروع به کار کرده است. سال71 دفتر نمايندگی صدا در قم تأسيس گرديد که کار آن توليد برنامه¬های کارشناسی و ترکيبی برای شبکه های مختلف سراسری بود. اولين برنامه ترکيبي توليد شده در اين دفتر برنامه سلام بامدادي مي باشد که تهيه کننده آن آقاي دانش صبح خيز و گويندة آن آقاي آقا بابائي بود.
شهر مقدس قم تاسال 1374 جزو شهرستانهای استان تهران بود و بدليل نزديکی به تهران از جهت رسانه ای تحت پوشش شبکه های راديويی و تلويزيونی تهران و کشوری بود.

نظر به جايگاه ممتاز شهر مقدس قم در نظام جمهوری اسلامی بدليل وجود بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) و حوزة علمية قم و دهها مؤسسات آموزشی و پژوهشی و ...) به فرمان رهبر معظم انقلاب اين شهر در سال 1374 تبديل به استان شد.

در سال 1374 مرکز قم تشکيل گرديد و واحدهاي برونمرزي ، صدا و خبر در زير مجموعه آن  قرار گرفتند.

در هشتم شهريور ماه 1375 پخش برنامه هاي راديویي مرکز قم با روزي 3 ساعت، شروع به کار نمود. اولين برنامه اي که از صداي محلي شهر قم (نداي قم) پخش گرديد عبارت بود از پخش ويژه برنامه ها مانند نماز جمعه، سخنراني آيات عظام و پخش اعلاميه ها و اطلاعيه ها.

در مهرماه سال 78 پخش خبرهاي روزانه از سيماي محلي آغاز و در بهمن همان سال پخش  برنامه هاي سيماي صبح جمعه شروع گرديد. و در سال 1379ساخت و پخش برنامه با ویژگیهای محلی در حدود 15 ساعت در ماه آغاز گردید.

در این سالها حداکثر 20 نيرو در مرکز جذب شده بودند و با افزايش حجم ماموريت¬ها و وظايف محوله، مرکز قم در سال 1379 و 1381 اقدام به برگزاري آزمون استخدامي نمود و بدين ترتيب بيش از 100 نفر را به کار گرفت که بيشتر آنها نيروهاي توليدي مي باشند و پس از 6 سال که شبکه استاني صداي مرکز آغاز به کار کرد توانست روزي 12 ساعت برنامه تولید و پخش نماید.

در سوم خرداد 82 شبکه استانی سیمای مرکز  قم با نام سیمای نور افتتاح شد. شبکه استاني سيماي مرکز قم سوم خرداد ماه 1382 همزمان با سالروز آزادسازي خرمشهر و ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به قم بود که این شبکه شروع به کار کرد و هم اکنون زمان پخش برنامه ها به 20 ساعت ارتقا يافته است.
در سال اول تأسيس صدا و سيمای مرکز قم که به اختصار از آن به مرکز قم نام می بريم با 700 ساعت توليد و همچنين با توليد خبر و برنامه های تلويزيونی به شبکه های سراسری سرويس دهی می نمود . در 8 شهريور 1375 راديو محلی با ميزان تعهد مشخص راه اندازی شد که در افتتاحيه آن حضرت آيت ا... امينی امام جمعة موقت قم سخنرانی نمودند. در سال 1378 شبکة تلويزيونی محلی اين مرکز راه اندازی شد. در مهر سال 1379 شبکة استانی راديو با 2900 ساعت تعهد توليد در سال، راه اندازی شد. نهايتاً در سال 1382 شبکة استانی تلويزيونی با نام شبکة استانی نور با حضور مقامات عالی سازمان، استاندار و مسئولين استان افتتاح و به بهره برداری رسيد و از اين جهت ساختار صدا و سيمای مرکز قم کامل گرديد.

در بدو تأسيس اين مرکز با مدير کل در رأس هرم مجموعه و با 5 مديريت مستقل با تعداد 30نفر پرسنل کار خود را شروع نموده است . در حال حاضر تعداد پرسنل رسمی 283 نفر، تعداد پرسنل شرکتی 30نفر، تعداد پرسنل حق الزحمه ای 20 نفر و تعداد نيروهای برنامه ای 150 نفر می باشد .

صداوسیمای مرکز قم


اولين مدير کل مرکز قم آقای محمد حسين خاکساران و بعد از ايشان به ترتيب آقايان مرتضی تمدن ، سيد ابوالحسن موسوی زاده ، محمود اشتری بوده اند و از سال 1383 تا2 21 دی 1393 آقای بهرام محمدی نيا و بعد از آن تا کتون حجت الاسلام لطفی نیاسر در سمت مدير کل صدا و سيمای مرکز قم  هدايت رسانة استانی و رادیو معارف را بر عهده دارند.

پوشش برنامه ای:
در سال 1379 تمام نقاط شهري و 99 درصد مناطق روستایي استان تحت پوشش برنامه هاي راديویي شبکه هاي يک و دو و نيز شبکه راديویي  اف ام  قرار گرفتند. همچنين تمام نقاط شهري زير پوشش برنامه هاي تلويزيوني شبکه هاي يک، دو، سه و چهار کشور قرار دارند و اين در حالي است که مناطق روستایي استان مي توانند در حدود 100درصد از شبکه يک و دو؛ و 90 در صد از شبکه سه و چهار استفاده نمايند. براساس سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال 1375 حدود   7/99 درصدخانوارهاي روستایي ساکن در استان زير پوشش امواج راديویي موج متوسط براي دريافت شبکه هاي يک و دو صداي سراسري کشور و حدود 9/97 درصد زير پوشش امواج راديویي اف ام براي دريافت شبکه استاني بوده اند.

از ابتدای شروع فعاليت های اين مرکز در سال 1373 و در قالب يک دفتر خبری تا به امروز صدا و سيمای مرکز قم به حول و قوة الهی، با پشتوانه حمايتهای مسئولين سازمان و با تکيه بر نيروهای جوان، خلاق، مؤمن و متعهد خود گام های مؤثری را در جهت نيل به اهداف عالی رسانة استانی برداشته است. به نحوی که همزمان با ارتقاء امکانات، تجهيزات فنی و نيروی انسانی، خوشبختانه در عرصة توليدات راديويي و تلويزيونی نيز توفيقات چشمگيری داشته است.
 
سیمای مرکز قم (شبکه نور) از تاریخ 26 مرداد ماه 1390 برنامه های خود را بصورت 20 ساعته از ساعت 6 صبح تا 2 بامداد پخش می کند.
 
 

 

آدرس کوتاه :


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام من مریم علوی فرد هستم .من خیلی دوست دارم مجری... مریم ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ ۱۱:۲۲
سلام خدمت زحمتکشان صداوسیما ی قم. بنده امیر... امیر ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۰:۵۶
سلام.من می تونم خبرنگار صدا و سیما باشم ؟ علاقه... مهدی ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ ۱۱:۳۳
سلام من ميخوام برنامه بسازم براي شبكه نور با موضوع... مهدي ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۳:۲۶
سلام خسته نباشید.من دانشجووترم اخر هستم.خواستم... فاطمه ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۳:۰۸

فاطمه
سلام خسته نباشید.من دانشجووترم اخر هستم.خواستم ببینم رادیو تست صدا میگیرن؟ایا دانشکده صداوسیما دانشجودر رشته رادیو پذیرش دارن؟ممنون میشم اگه پاسخگو باشین.سپاس ازشما
/ پاسخ روابط عمومی : در خصوص تست صدا ، رادیو در حال حاضر برنامه ایی برا جذب ندارد. در صورت نیاز مجموعه از طریق فراخوان عمومی اقدام خواهد شد. در مورد پرسش دوم شما نیز به اطلاع می رساند ؛ دانشکده صدا و سیما ( تهران ) در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از بین پذیرفته شدگان کنکور سراسری همه ساله تعدادی دانشجو جذب می نماید. دانشکده صدا و سیمای در قم نیز در مقطع کارشناسی ارشد از بین طلاب علوم دینی برای دوره کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی دانشکده صدا و سیما یا سایت سازمان سنجش مراجعه فرمایید.موفق باشید.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۳:۰۸
مهدي
سلام من ميخوام برنامه بسازم براي شبكه نور با موضوع برنامه تركيبي
بايد با كي صحبت كنم؟
پاسخ روابط عمومی : امکان همکاری با صدا و سیما در حوزه برنامه سازی به شکل پروژه ایی وجود دارد . چنانچه طرح و ایده تازه و خلاقانه ایی دارید آن را به صورت مکتوب ، همراه با سوابق و تجربیات کاری خود ارائه فرمایید. شماره تلفن هماهنگی 32160330
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ۱۳:۲۶
مهدی
سلام.من می تونم خبرنگار صدا و سیما باشم ؟ علاقه مندم که بخوام داخل کلاس ها شرکت کنم و دانش آموز هستم .
سلام و سپاس از همراهی و توجه شما . حتما که می توانید یک خبرنگار موفق باشید به شرط آنکه با نگاه به اینده و با توکل به خداوند متعال خوب درس بخوانید و پس از طی مراحل تحصیلی با شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها و یا دانشکده صدا و سیما در رشته مورد علاقه تان ادامه تحصیل دهید. البته برای اوقات فراغت تابستان نیز می توانید در کلاس های باشگاه خبرنگاران جوان قم ثبت نام نمایید و دانش و مهارت های مرتبط را کسب کنید تا راهگشای شما برای آینده شغلی تان باشد.. از درگاه خداوند مهربان برای شما دوست عزیز، سلامتی و موفقیت روزافزون مسئلت می نماییم.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ ۱۱:۳۳
امیر
سلام خدمت زحمتکشان صداوسیما ی قم.

بنده امیر صحرایی هستم...چند ساله کار موسیقی میکنم...و به تازگی یه کار پاپ سنتی از اشعار استاد شهریار آماده کردم و پخش شده...

میخواستم شما هم نگاهی به این کار داشته باشید و درصورت امکان پخش یا اجرای زنده در ویژه برنامه ها اطلاع دهید??
امیدوارم امکان همکاری با سازمان رو هم فراهم کنید.یاعلی
پاسخ روابط عمومی : جناب آقای امیر صحرایی با سپاس از شما . لطفا برای ارائه نمونه کارهای خودتان با واحد شعر و موسیقی مرکز قم تماس حاصل فرمایید. موفق باشید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۰:۵۶
مریم
سلام من مریم علوی فرد هستم .من خیلی دوست دارم مجری رادیو بشم .کار دکلمه می کنم .می تونم نمونه کارم رو هم بفرستم .نمیتونید ازم تست بگیرید برا رادیو ؟
پاسخ روابط عمومی : خواهر گرامی سرکار خانم علوی فرد . رادیو قم در حال حاضر برنامه ایی برای جذب گوینده یا مجری ندارد .در صورت نیاز از طریق رادیو و سیمای استانی اطلاع رسانی خواهد شد.فعلا منتظر باشید.ضمنا پیشنهاد می کنیم در راستای علاقه مندی تان به مطالعه کتاب و افزایش دانش عمومی و تخصصی خود و گوش دادن به رادیو بپردازید. سلامت و موفق باشید.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ ۱۱:۲۲

پل های ارتباطی با صداوسیمای قم

روابط عمومی
تلفن گویا:162, تلفن:32925000
 
واحد سيما
پيامك:30000251
تلفن: 42-32939040
واحد صدا
پيامك:30000252
تلفن: -32925000
واحد خبر
تلفن:32910550
پیامک: 30000253
باشگاه خبرنگاران جوان
تلفن:32941201
واحد سايت
 info[at]qom.irib.ir
تلفن مركزی (تلفنخانه)
321600
02532939040-42
 
آدرس مرکز
قم- بلوار امین - صداوسیمای مرکزقم
کدپستی: 3716646384 صندوق پستی 313 و 879