جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

اعتقاد به قدرت خدا سبب از بین رفتن غرور می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

اعتقاد به قدرت خدا سبب از بین رفتن غرور می‌شود


عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) با اشاره به آثار اعتقاد به قدرت خدا گفت: اعتقاد به قدرت خداوند سبب از بین رفتن غرور در انسان می‌شود.

حجت الاسلام رفیعی:

حجت الاسلام ناصر رفیعی، در جمع زائران حرم حضرت معصومه(س) اظهار داشت: یکی از صفات خدا، قدرت بی نهایت است.

وی افزود: در مورد درک صفات خدا چند نظریه در علم کلام بیان شده که برخی افراد معتقدند ما قادر به درک صفات خدا مانند قدرت و علم او نیستیم.

رفیعی اظهار داشت: برخی افراد دیگر نیز صفات خدا را قابل تشبیه به صفات انسان می‌دانند که این دو نظر قابل پذیرش نیست ولی عالمان علم کلام، نظریه تنزیه را قبول دارند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی اضافه کرد: تنزیه یعنی اینکه خداوند از آنچه که در ذهن ما تصور می‌شود منزه است.

وی با بیان اینکه درباره قدرت خدا بعضی وقت‌ها حرف‌های خلاف عقل شنیده می‌شود، افزود: بعضی از جوان‌ها گاهی می‌پرسند که آیا خدا می‌تواند جهان را داخل یک تخم مرغ قرار دهد و یا شریک برای خودش خلق کند که اساس این سئوالات غلط است و خلاف عقل و چون خلاف عقل است ممکن نیست.

حجت الاسلام رفیعی با بیان اینکه قدرت خدا در خلقت موجودات عالم مطابق عقل است، ادامه داد: برخی مسائل هم مانند امور غیبی فوق عقل است ولی واقعیتی است که باید به آن اعتقاد داشته باشیم.

وی به آثار اعتقاد به قدرت خدا پرداخت و اظهار داشت: یکی از این آثار از بین رفتن غرور و تکبر انسان است زیرا طبع انسان این طور است که وقتی مال و ثروت و مقامی پیدا می‌کند به آن مغرور می‌شود ولی وقتی بداند گرفتن این ثروت برای خدا به اندازه یک چشم برهم زدن است از غرور او کاسته می‌شود.

این کارشناس مسائل دینی افزود: دومین اثر اعتقاد به قدرت خدا افزایش اعتماد و توکل به خداست زیرا انسان می‌داند در صورت مطیع بودن از پشتوانه بسیار بالایی برخوردار است.

حجت الاسلام رفیعی گفت: سومین اثر اعتقاد به خدا این است که برخی انسان‌ها به علت مطیع محض بودن به درجه‌ای می‌رسند که خداوند نعمت ویژه‌ای به آنها می‌دهد و چشم و گوششان چشم و گوش خدا می‌شود./مهر

آدرس کوتاه :