رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۸

آغاز عملیات اجرایی احداث 25 بوستان شهری قم تا پایان سال - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


شهردار قم با بیان اینکه 80 درصد مشکلات ایمنی بوستان‌ها برطرف شده و تا پایان تیرماه آینده تمام بوستان‌ها ایمن می‌شود، گفت: عملیات اجرایی احداث 25 بوستان شهری تا پایان سال آغاز می‌شود.

شهردار قم خبر داد

 

 

سید مرتضی سقائیان‌نژاد پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت هفته درختکاری و آغاز عملیات اجرایی توسعه 185 هکتاری فضای سبز جنگلی قم، با اشاره به اهمیت حفظ و حراست محیط زیست اظهار کرد: در احادیث و روایات و همچنین فرمایشات رهبر معظم انقلاب تاکیدات بسیاری بر حفظ محیط زیست و همچنین توجه به درخت و فضای سبز شده است.

وی با اشاره به سیر تاریخی جدایی مردم از محیط زیست و نگاه توسعه‌ای بدون توجه به محیط زیست گفت: پس از این دوره اتفاقات مکرری از جمله سیلاب‌های متعدد در مناطق مختلف جهان رخ داد و امروز بشر دوباره به فکر حفظ محیط زیست افتاده است.

شهردار قم با اشاره به مشکلاتی که در سال‌های اخیر در کشور در حوزه زیست محیطی رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: بلایای طبیعی از جمله سیلاب نتیجه بی‌توجهی به نعمات الهی در حوزه محیط زیست است.

وی با تاکید بر اینکه مواهب صنعت در تلفیق با سنت مناسب است، اظهار کرد: ما باید از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم در شرایطی که سنت و جلوه طبیعی محیط را حفظ کنیم.

سقائیان‌نژاد با اشاره به پمپاژ سالانه 70 میلیون تن دی اکسید کربن در سطح جهان خاطرنشان کرد: سطح گرمای محیط زیست افزایش یافته و این نتیجه بی‌توجهی بشر به محیط زیست است.

وی با بیان اینکه هر هکتار فضای سبز سالانه 2 هزار مترمکعب آب را جذب و به لایه‌های زمین منتقل می‌کند، خاطرنشان کرد: یک درخت در سال به طور متوسط دو کیلوگرم اکسیژن تولید می‌کند.

شهردار قم با تاکید بر تمرکز فعالیت‌ها بر حفظ و توسعه محیط زیست تصریح کرد: تلاش داریم هر سال سه مترمربع سرانه فضای سبز شهروندان قمی را بالا ببریم، امروز این آمار 17 متر است که باید 25 متر باشد.

وی افزود: به صورت متمرکز در مرکز شهر این آمار چهار مترمربع است که باید به 12 مترمربع برسد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به زمینه‌های موجود در شهر قم برای توسعه فضای سبز تصریح کرد: 277 پارک و بوستان در شهر داریم که 240 مورد از آنها دارای مشکلاتی بوده که در سال گذشته و امسال معضلاتی را ایجاد کرد.

وی افزود: 80 درصد مشکلات ایمنی بوستان‌ها برطرف شده و تا پایان تیرماه آینده تمام بوستان‌ها ایمن می‌شود.

شهردار قم با اشاره به هزینه 50 میلیارد ریالی طی 41 پروژه آبرسانی در سطح شهر خاطرنشان کرد: این اعتبار در قالب تکمیل شبکه آبرسانی بلوار پیامبر اعظم، انتقال آب از باغ خانواده به مخزن بوستان علوی و... هزینه شده است.

وی اضافه کرد: همچنین سعی داریم 300 لیتر پساب با همراهی مسئولان استان برای توسعه فضای سبز در اختیار بگیریم.

سقائیان‌نژاد از خرید 250 هزار درخت چندساله برای نخستین بار در شهر قم خبر داد و افزود: با کاشت این درختان در سطح شهر سریع‌تر شاهد سبزی و طراوت شهر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه 11 بوستان شهری در مناطق با مساحتی بالغ بر 85 هزار مترمربع در 6 ماهه دوم سال احداث شده است، اظهار کرد: آغاز عملیات اجرایی 25 بوستان شهری به مساحت 145 هزار مترمربع در سطح مناطق شهر را تا پایان سال خواهیم داشت.

شهردار قم اضافه کرد: همچنین جانمایی و طراحی فاز یک باغ پرندگان با مساحت 15 هکتار آغاز شده که انتظار داریم سال 95 در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی توسعه 185 هکتاری فضای سبز جنگلی قم تصریح کرد: این پروژه تاثیر بسزایی در توسعه فضای سبز و طراوت و شادابی مردم خواهد داشت.

سقائیان‌نژاد برنامه‌های هفته درختکاری شهرداری را مورد توجه قرار داد و افزود: تاکنون بیش از 30 هزار اصله نهال به مردم در ایستگاه‌های شهرداری اهدا شده که برنامه داریم در این ایام 50 هزار اصله نهال دیگر نیز در اختیار مردم قرار دهیم.

وی لزوم ایجاد نهضت درختکاری با رفع مشکل آب و پساب بین مناطق و سازمان‌های شهرداری را یادآور شد و گفت: اگر این نهضت شروع شود با رعایت اصول و ضوابط با همکاری تمام استان حاضریم کاشت درخت در هر فضای شهری را داشته باشیم.

شهردار قم اضافه کرد: البته باید طرح جامع و برنامه‌ریزی شده در بحث درختکاری در قم داشته باشیم که شهرداری محور آن باشد و همه استان پای کار باشند.

وی خواستار تشکیل شورای راهبری هماهنگی مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی استان شد و افزود: تشکیل این شورا برای جلب مشارکت مردم برای حفظ و توسعه محیط زیست، ایجاد نظام یکپارچه محیط زیست شهری، ایجاد شرایط زیستی مناسب، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست شهری، برخورد با آلوده‌کنندگان زیست محیطی، الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های محیط زیستی، گسترش اقتصاد سبز و توسعه توانمندی‌های زیست محیطی و... که عمده این مسایل پیرو منویات مقام معظم رهبری شکل گرفته با حضور دستگاه‌هایی چون شهرداری، استانداری، منابع طبیعی، محیط زیست و... ضروری است. / فارس

 

آدرس کوتاه :