حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۷

افتتاح محافل شعرخوانی جشنواره شعر فجر از قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مدیر روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی گفت: مراسم افتتاحیه محافل داخلی و خارجی شعرخوانی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر روز 26 دی ماه در تالار شهید آوینی قم برگزار می‌شود.

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) اظهار کرد: کسی که سه صفت تقوا در خلق و خو، کرم در طبیعت و بردباری و گذشت در اخلاق را داشته باشد، دوستان وی افزایش پیدا می‌کند. وی خاطرنشان کرد: انسان به تنهایی در برابر مشکلات نمی‌تواند مقابله کند، باید دوستانی داشته باشد تا با کمک دوستانش بتوانند مشکلات زندگی را برطرف کند و کتاب‌هایی با عنوان آیین‌ دوست‌یابی نوشته شده است. این مرجع تقلید با بیان اینکه مسائل اخلاقی اسلام مهم است،‌ گفت: این مسائل را باید بیاموزیم و برای مردم بیان کنیم تا بدانند هزار و 400 سال پیش آیینی ارائه شده که در اولویت آن دوستیابی است تا دشمنی‌ها به دوستی‌ها تبدیل شود. وی خاطرنشان کرد:‌ قصاص باید باشد، اگر ترس از قصاص نباشد، جنایات در جامعه فراوان می‌شود، این امر که دنیای امروز طرفدار است که قصاص را رها کنیم اشتباه است، البته عفو و گذشت و تبدیل به دیه، دوستی‌هایی به همراه دارد. آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به پیشرفت صنایع در دوران کنونی گفت: در همه زمینه‌ها دنیا حرف اول را می‌زند ولی در برابر آن از نظر اخلاقی و حقوق انسانی و بشر این دوران از بدترین دوران‌ها است. وی خاطرنشان کرد: کشور عربستان سعودی دارای حکومت قبیله‌ای است، شاهزادگان منصب‌ها و منابع اقتصادی را دست به دست می‌کنند، ثروت‌های کلانی را ذخیره کرده‌اند ولی آزادی و حقوق بشر آنها صفر است. استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: 47 نفر از جمله عالم بی‌گناه آیت‌الله النمر را در یک روز سر می‌برند و بدنش را به دار می‌آویزند، از سویی دیگر به کشور یمن حمله کرده‌اند باید از آنها سئوال شود آیا شما متولی و ولی مردم یمن هستید،‌ مردم یمن به شما حمله کردند، به چه دلیل این اقدامات را انجام می‌دهید. وی با بیان اینکه عربستان در مکان‌های دیگر نیز آتش روشن می‌کند، گفت: یکی از صادرات آنها به قول غربی‌ها تروریسم است، چرا در این دنیا به عربستان کاری ندارند،‌ مدعیان حقوق بشر و سازمان ملل به آنها برخورد نمی‌کنند، به سفارتخانه عربستان تعرض کردند، سازمان ملل آنها را محکوم کرد، در حالی که به سفارت ایران به طور عمدی حمله کردند، خبری از محکومیت نیست، این امر به دلیل حاکمیت دلارهای نفتی است. آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: در دنیایی که تمام مسائل انسانی محکوم دلارهای نفتی باشد، عقب‌مانده‌ترین دوران بشر از نظر اخلاقی و انسانی است، این افراد هیچ قانونی را به رسمیت نمی‌شناسند. وی با بیان اینکه دوران کنونی از نظر انسانی و حقوق بشری از عقب‌مانده‌ترین دوران‌ها است،‌ گفت: در این دوران جز قوی و متحد بودن راهی وجود ندارد، کسی به حقوق شما اهمیت نمی‌دهد، امیدی به مجامع بشری و قانون‌های روی کاغذ درباره حقوق بشر نیست. این مرجع تقلید تالیف کتابی درباره وضعیت عربستان را مورد توجه قرار داد و افزود: زمانی که این کشور قطع ارتباط می‌کند، دنبال او جیره‌خواران نیز پیروی می‌کنند، بنابراین در چنین شرایطی باید بیش از پیش قوی، متحد و بیدار باشیم و فریب این مراکز، مجامع و قانون‌های روی کاغذ را نخوریم، امیدوارم خداوند ما را از اشرار در این دوران محفوظ بدارد.

حمید محمدی با اشاره به آغاز محافل شعرخوانی جشنواره شعر فجر اظهار کرد: مراسم افتتاحیه محافل شعر دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر روز شنبه 26 دی ماه در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به حضور شاعران نامدار از تهران، قم و دیگر شهرهای کشور در این مراسم بیان کرد: دکتر اسماعیل امینی دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر است که اوایل اسفندماه در تهران برگزار خواهد شد.

محمدی در خصوص برگزاری محافل شعرخوانی بیان کرد: برگزاری محافل شعرخوانی در شهرهای مختلف کشور و همچنین سه کشور خارجی پیش‌درآمدی برای برگزاری این جشنواره به شمار می‌رود.

شایان ذکر است محمدعلی مجاهدی، محمدعلی بهمنی، محمود اکرامی‌فر، اسماعیل امینی، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، عبدالجبار کاکایی و علیرضا قزوه به همراه دیگر شاعران پیشکسوت و جوان در این محل حضور خواهد داشت و ناصر فیض دبیر مراسم افتتاحیه خواهد بود.

در این مراسم سیدجواد شرافت، سیداحمد علوی، وحیده گرجی، سیدمهدی موسوی، سیدجواد میرصفی، دکتر عباس احمدی و اعظم سعادتمند به نمایندگی از شعر قم در این مراسم شعرخوانی می‌کنند.

آدرس کوتاه :