جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در استان - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در استان


۸۳۰ قهوه خانه بدون مجوز در استان قم در حال فعالیت هستند.

عادلی رئیس هیئت مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات استان با اشاره به افزایش مصرف دخانیات در کشور به ویژه استان قم افزود : هم اکنون ۱۵ درصد از مردم، انواع مختلف دخانیات را مصرف میکنند.
وی در ادامه با اشاره به کاهش سن استعمال دخانیات و همچنین گرایش خانم‌ها به مصرف انواع دخانیات افزود: مصرف دخانیات  در شخص و اطرافیان باعث بروز آسیب های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی می شود و در حوزه سلامت خطرات بهداشتی به همراه خواهد داشت.

عادلی در ادامه گفت شایع‌ترین مرگ ناشی از سرطان،  مربوط به سرطان ریه است که رابطه مستقیم با مصرف دخانیات دارد.
همچنین ادامه داد مشکلات قلبی و عروقی اولین علت مرگ در دنیا است که این بیماری در میان مصرف کنندگان انواع دخانیات شایع تر است.
رئیس هیئت مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات استان همچنین از دیگر مضرات استعمال دخانیات به بیماری‌های تنفسی اشاره کرد و افزود سومین علت مرگ در دنیا بیماری بسیار خطرناک تنفسی به نام copv  است که در نتیجه مصرف مواد دخانی بروز خواهد کرد.
وی همچنین با توجه به باور پذیری مضرات دخانیات در میان مردم گفت هنوز میزان باور مردم نسبت به آسیبهایی که دخانیات به بدنه جامعه و سلامتی وارد می کند تقویت نشده و این معضل در کشورهای در حال توسعه بیشتر نمود میکند.
 عادلی در ادامه گفت با اشاره به قانون بازدارندگی استعمال دخانیات گفت باید شرایط مصرف دخانیات دشوارتر شود و به راحتی در دسترس نباشد و همچنین بسته بندی ها به گونه ای نباشد که فرد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تشویق به مصرف دخانیات شود.
همچنین در ادامه افزود: در ایران قوانین بازدارنده مصرف دخانیات به خوبی رعایت نشده و تیم های نظارتی بسیار ضعیف عمل کردند و همه دستگاه‌ها باید دخالت کنند تا قانون های بازدارنده به صورت صحیح اجرا گردد تا از بروز آسیب‌های اجتماعی وفردی جلوگیری شود.
عادلی در پایان اظهار کرد چرخش بزرگ اقتصادی دخانیات روند بازدارندگی آن و اجرای قوانین را کمک کند کرده و مبارزه با این امر به یک عزم ملی نیاز دارد و هم اکنون سلامت مردم در گرو تلاش ودخالت دستگاه های اجرایی برای مبارزه با مصرف دخانیات است.

ایزانلو رییس مرکز بهداشت استان نیز در تماس تلفنی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی مصرف روزانه قلیان در کشور افزود هم اکنون ۸۳۰  مرکز عرضه قلیان در استان قم فعالیت دارند که هیچ کدام مجوز ندارند.
وی در ادامه با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی قهوه خانه ها و عرضه قلیان توسط سفره خانه ها، رستوران ها و کافی شاپ ها  افزود: دستگاه های نظارتی بایستی با جدیت بیشتری در  زمینه صدور مجوز پیگیری کنند .
ایزانلو درپایان اظهار کرد در استان بیش از ۲ هزار سوپر مارکت وجود دارد که تنها ۴۶۱ واحد آن عاملیت فروش دخانیات دارند که متاسفانه دیگر واحد ها نیز انواع دخانیات را عرضه میکنند.
همچنین با بیان موانعی در پیش روی برخورد با مراکز عرضه قلیان افزود :سخت گیری بیش از حد در برابر این واحد ها منجر به ایجاد قهوه خانه های زیر زمینی میشود.


همچنین احمدلو رئیس اتاق اصناف استان در  ارتباط تلفنی گفت برخورد های اتاق اصناف بازدارنده نیست و درصورتی که کمیسیون نظارت برخورد مناسب و بازدارنده تعریف کند ،اتاق اصناف آماده رسیدگی است.

آدرس کوتاه :