جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

افزایش 400 هکتاری فضای سبز در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

افزایش 400 هکتاری فضای سبز در قم


مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از افزایش 400 هکتاری فضای سبز در این شهر خبر داد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم خبر داد

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به افزایش سه تا چهار متری سرانه فضای سبز برای هر نفر در قم گفت: در حال حاضر هزار و 820 هکتار فضای سبز داریم که یک هزار و 400 هکتار جنگل و کمربند سبز و مابقی فضای سبز موجود در شهر هست و در طرح افزایش فضای سبز مقرر شده تا سرانه فضای سبز هر نفر سه تا چهار متر افزایش پیدا کرده و تا پایان سال جاری 400 هکتار به فضای سبز اضافه شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از اجرای این طرح از نیمه دوم سال خبر داد و گفت: توسعه فضای سبز و جنگل‌کاری و توجه به رینگ سبز اهمیت زیادی دارد و در این طرح قصد داریم زمین‌های خالی اطراف شهر را به صورت دور تا دور درختکاری کنیم.

وی به مزیت‌های افزایش فضای سبز اشاره و خاطرنشان کرد: این کار سدی بین شهر و کویر ایجاد می‌کند تا از ورود ریزگرد‌ها جلوگیری شود و بحث بعد جذب آلاینده‌هاست که تولید اکسیژن می‌کند و هر کجا که درخت و درختچه باشد با توجه به میزان تبخیر و تعرق فضای سبز باعث تلطیف و بالا بردن رطوبت هوا می‌شود و اقلیم شهر را تغییر می‌دهد.

جوادیان با بیان مثالی در این زمینه اظهار داشت: به طور مثال در بلوار زائر آبنما و فضای سبز مناسبی نبود و موجب ایجاد گرما و گرد و غبار می‌شد، ولی با نصب آبنماها و درخت‌های کاشته شده هوا و فضای آنجا خنک و زیبا شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به اینکه بعد از کمربند سبز جنبه دیگر، فضاهای سبز شهری است، تصریح کرد: بحث فضای سبز داخل شهر دو قسمت است یکی در هر منطقه‌ای زمین‌هایی جمع‌بندی شدند و 135 هزار مترمربع در مناطق یک و 5 و 6 در نظر گرفته شده که بعد از طراحی پیمانکار شروع به پاکسازی می‌کنیم.

وی عمل واکاری درختان را امری مهم در توسعه حجمی آن‌ها دانست و بیان کرد: در بوستان‌های غدیر، علوی و دیگر مناطق دیده می‌شود که برخی درختان و باغچه‌ها خشک شدند، ولی جای آنها هیچ درختی کاشته نشده که امسال در حد توان تمام این عرصه‌ها را درختکاری خواهیم کرد./ فارس

آدرس کوتاه :