جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

افزودن برخی تعابیر به ادعیه و زیارت‌ها اشتباه است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

افزودن برخی تعابیر به ادعیه و زیارت‌ها اشتباه است


عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به اشتباه بودن افزودن تعابیری به برخی دعاها و روضه‌ها، گفت: نسبت دادن مطالب نادرست به پیامبر و ائمه(ع) خلاف دستور خداست.

حجت الاسلام رفیعی:

 حجت الاسلام ناصر رفیعی در جمع زائران حرم حضرت معصومه(س) اظهار داشت: آیه ۶۳ سوره نور در مورد لزوم اطاعت از پیامبر(ص) است که مفسران سه تفسیر در این زمینه گفته‌اند.

وی ادامه داد: تفسیر اول این است که فرموده پیامبر(ص)، سخن خداست و باید آن را جدی بگیرید و اطاعات کنید، تفسیر دوم این است که دعاکردن پیامبر(ص) با افراد دیگر فرق دارد و استجابت آن قطعی است و تفسیر سوم نیز این است که شما حق ندارید پیامبر(ص) را همان طور صدا بزنید که اعضای خانواده و دوستان خود را صدا می‌زنید.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه تفسیر اول از سوی مفسران مورد توجه بیشتر قرار گرفته و آن را درست‌تر می‌دانند، اضافه کرد: معنای این سخن این است که دستورات پیامبر(ص) چه در زمان حیات و چه ممات باید مورد اطاعت قرار گیرد و فرقی میان دستورات ایشان با دستور خدا نیست.

وی با اشاره به امتیازات و ویژگی‌های ممتاز پیامبر اسلام(ص) بر دیگران اظهار داشت: خداوند او را رحمت برای همه مردم، الگو برای بشریت قرار داده و فرموده آنقدر به تو از شفاعت اذن می‌دهم که راضی بشوی.

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های ممتاز پیامبر(ص) مقام معراج و بالارفتن در عرش تا قاب قوس است که جبرائیل هم نتواسنت راه یابد همچنین ایشان را دارای خلق عظیم معرفی کرده آن هم خدایی که دنیا با این عظمت را اندک می‌داند.

وی افزود: دستورات پیامبر(ص) دو نوع است برخی دستور مستقیم خدا مانند نماز و روزه و برخی نیز دستورات خود ایشان در حکومتداری و ... است که فرقی میان این دو نیست و همه باید مورد اطاعت قرار بگیرد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به داستانی از فرزندخوانده پیامبر(ص) اضافه کرد: اگر کسانی بچه‌ای را به عنوان فرزند خوانده به منزل می‌آورند باید مسئله محرمیت و ارث را حل کنند وگرنه اشکال شرعی دارد.

وی با اشاره به افزودن تعابیری به برخی دعاها و روضه‌ها گفت: نسبت دادن مطالب نادرست به پیامبر و ائمه(ع) خلاف دستور خداست زیرا خداوند خواسته که فلان دعا با همین شکل باشد و چرا برخی از خودشان چیزی بر آن اضافه می‌کنند.

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به نگرانی‌های پیامبر(ص) برای امت خود در آخرالزمان اضافه کرد: وی فرمود من نسبت به ۵ چیز در آخرالزمان نگران هستم؛ اول خوار شمردن دین که سبک دانستن قرآن و ائمه و مسجد و عالم و ... از مصادیق آن است.

وی گفت: رشوه، قطع رحم، قرآن را با غنا خواندن و حاکم شدن افرادی که در دین از شما بالاتر نیستند از دیگر مواردی است که پیامبر(ص) نسبت به آن ابراز نگرانی فرموده‌اند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه تأکید کرد: با کمال تأسف در عربستان و بحرین کسانی حاکم هستند که اولیات دین را هم بلد نیستند ولی علمای این کشورها در زندان هستند./مهر

آدرس کوتاه :