جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

اقتصاد مقاومتی با «اقتصاد سبز» گره خورده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

اقتصاد مقاومتی با «اقتصاد سبز» گره خورده است


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اقتصاد و محیط زیست با هم گره خورده‌اند، گفت: اقتصادی که در شرایط سخت بتواند خود را اداره کند، الفبایش حفاظت از محیط زیست است.

ابتکار:

معصومه ابتکار، در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در دانشگاه قم برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد با محیط زیست گره خورده است.

وی با بیان اینکه وقتی منابع پایه در معرض خطر باشند اقتصاد ضرر خواهد دید، گفت: نمونه آن کاغذ است که از چوب درخت تهیه شده و می‌تواند برای ۷ مرتبه آن را بازیافت کرد در حالی که بعد از مصرف تنها برای تهیه مقوا و شانه تخم مرغ از آن استفاده می‌شود و اینجا است که اقتصاد مقاومتی اهمیتش بروز می‌کند.

معاون رئیس جمهور، سفره‌های آب زیرزمینی را از منابع راهبردی کشور دانست و افزود: در ایران ۸۵ درصد از این منابع برداشت شده است در حالی که باید در صورت لزوم فقط ۲۰ درصد از این منابع را برداشت کرد لذا اقتصاد مقاومتی در شرایطی که منابع پایه در حال تهدید است نمی‌تواند تحقق یابد.

وی یکی از الگوهای نادرست در کشور را در بهره برداری از منابع آبی دانست و تصریح کرد: این موضوع به اقتصاد ضرر می‌رساند، اقتصادی که در شرایط سخت بتواند خود را اداره کند الفبایش حفظت از محیط زیست و منابع پایه است.

ابتکار با اشاره به اینکه شاخص‌های توسعه پایدار برای اهداف ۱۵ سال آینده کشورهای مختلف دنیا تعیین شده است، مطرح کرد: رئیس جمهور در کنفرانس بین‌المللی اخیر در میان سران کشورهای مختلف سخنرانی مطلوبی در مورد شاخص‌های توسعه پایدار ارائه کرده است.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که رشد داشته و درون‌زا باشد و منافع آن به همه اقشار جامعه برسد همچنین اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در آن آلودگی و تخریب محیط زیست وجود ندارد.

حفظ منابع طبیعی از اولویت‌های دولت است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ منابع طبیعی را از اولویت‌های دولت برشمرد و افزود: دولت اقدامات خوبی در این زمینه چون احیای شورای عالی محیط زیست و نیز احیای شورای عالی آب را انجام داده است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور توجه جدی به حفظ محیط زیست دارد، ادامه داد: دکتر روحانی در سفرهای خود نیز به احیای تالاب‌ها به عنوان زیست بوم‌های ارزشمند تأکید دارد.

ابتکار با اشاره به اینکه دولت برای جلوگیری از تخریب محیط زیست اقتصاد سبز را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم فعالیت‌های صنعتی کشور را بدون ایجاد آلودگی انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی با اقتصاد سبز گره خورده است، تصریح کرد: احیای صندوق ملی محیط زیست ایران که ۱۰ سال تعطیل شده بود، مشوق‌هایی جدی برای اقتصاد سبز و اقتصاد مقاومتی ارائه خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌ها در این امر تلاش نمایند و مدیریت سبز می‌تواند در پردیس دانشگاه‌ها اجرایی شود./مهر

آدرس کوتاه :