رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

السلام علیک مولای شب‌های تاریک کوچه‌های پرغصه - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مولای من آن شب که در میان کوچه‌های بی‌رحم عطر رفتنت بوی مشک می‌داد رهایی تو را از بند زمین مژده می‌داد، مولای من علیِ کوچه‌های بی‌نشانه، تو رفتی اما کوفیان در حسرت تو تا قیامت بی‌قرارند.

شب‌هایی که باید فقط «بنده» باشیم

علی جان مولای من قسم به فرق شکافته‌ات که چشمه ساری بود برای بیدار‌ شدن چشم‌های به خواب رفته ما و بهانه‌ای سرخ برای رسیدن به اوج. قسم به آن دم که در محراب خونینت لبخند گشادی بر چشمانی که نبودت را آرزویش بود، مولای من ای آشنای کوچه‌های غربت و دلتنگی، ای نان‌آور خانه‌های دل سنگین، می‌خواهم ببارم بر غربت و مظلومیتت، مولای من آن دم که سجاده سرخت بی‌وفایی‌ کوفیان را نشان بود تو اسوه مردانگی بودی و وفاداری.

مولای من آن شب که در میان کوچه‌های بی‌رحم عطر رفتنت بوی مشک می‌داد رهایی تو را از بند زمین مژده می‌داد، مولای من علیِ کوچه‌های بی نشانه، تو رفتی اما کوفیان در حسرت تو تا قیامت بی قرارند..... السلام علیک مولای شب‌های تاریک کوچه‌های پرغصه….

شب قدر بهترین شب و شبی بزرگ است شبی که خداوند در قرآن کریم آورده: بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ.ما [قرآن را] در شب قدر نازل کردیم و از شب قدر چه آگاهت کرد .شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است. در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان برای هر کاری [که مقرر شده است] فرود آیند .[آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است.

نخستین شب قدر شب نوزدهم ماه مبارک رمضان گذشت، شبی که هیچ شبی در طول سال به فضیلت آن نمی‌رسد و انجام هر عملی در آن شب بهتر از هزار ماه است و در این شب تقدیر و سرنوشت رقم ‌خورد. در این شب ملائکه و آسمانیان بر زمین آمدند و مقدرات زمینیان را بر صاحب زمان تقدیم کردند.

از این روست که باید شب‌های قدر را قدر بدانیم. این شب که نهایت بهترین‌ها و زیبایی‌های ماه الهی است توفیقی است که خدای عزوجل بر بندگان خود ارزانی کرده و آنها را مورد لطف و بخشش خود قرار داده است. خوش به حال آنان که از این شب‌های ملکوتی جرعه‌ای می‌نوشند و خود را سرمست این لطف بی مثال می‌کنند و چه بد است حال آنان که از این ماه و شب‌ها گذر می‌کنند بی‌آنکه نفسی ‌را با آیه‌ای از سوره‌های نور تازه کنند.

شب قدر و داستان مظلومیت علی(ع)

در شب نوزدهم رمضان سال چهلم هجری، علی بن ابی طالب(ع) در مرکز خلافت خود مورد حمله قرار گرفت. عبدالرحمان بن ملجم و دو تن از یارانش، زمانی پیش در اجتماعی در مکه با یکدیگر بیعت کرده بودند تا در شبی، به قتل امیرالمؤمنین علی(ع)، معاویه بن ابی سفیان و عمرو بن عاص اقدام کنند. در آن شب عمروبن عاص به مسجد نرفت اما آنان توانستند به معاویه خنجر زنند و امام علی (ع) را مورد حمله قرار دهند و سر مبارک ایشان مورد ضربت قرار گرفت؛ این اقدام در حالی صورت گرفت که امام خوبی‌ها تنها چهار سال و چند ماه حکومت عدل خود را به دست گرفته بود.

ابن ملجم عضو گروه مارقین بود. آنها حضرت علی (ع) را مجبور به قبول حکمیت کردند ولی بعد از مدتی باز از کار خود منصرف شده و از امام علی خواستند آن عهد را نقض کند اما امام علی(ع) از شکستن پیمان خودداری کردند، لذا آنها که همان خوارج بودند در برابر امام علی (ع) به مقابله برخاستند و جنگ نهروان را به راه انداختند. در این جنگ حضرت علی (ع) توانست پیروز میدان شود اما این پیروزی کینه‌ای را در دل دشمنان کاشت و آنان به علت شکست تصمیم گرفتند آن حضرت را در محراب نماز مورد حمله قرار دهند و بر فرق مبارکش ضربت زدند.

در آن شب امام علی (ع) تا سحرگاه مشغول مناجات با خدا بود و آن دم که سحر شد قدم سوی مسجد نهاد، بعد از شروع اقامه نماز ابن ملجم با شعاری که همیشه خوارج سر می‌دادند (لا حکم الا لله) به سوی امام علی حمله کرد و شمشیر خود را بر فرق مبارک ایشان فرو برد و در آن لحظه امام تنها ندا می‌داد: فُزْتُ وَ رَبِّ الْکَعْبَه و آن شب نخستین شب قدر بود که در خصوصش فضیلت‌ها و اعمال فراوان گفته شده است.

بهانه ای برای بازگشت

حجت‌الاسلام محمود نجاریان‌زاده معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره فضیلت‌های شب قدر گفت: از اهل معرفت کسانی هستند که برای درک این شب عظیم تمام بی‌خوابی را تحمل کرده و تمام اعمال این شب را انجام دادند.

وی با بیان اینکه شب قدر از هزار ماه والاتر است، ادامه داد: باید افراد مختلف برای درک بهتر شب قدر اعمال این شب را انجام دهند.

نجاریان‌زاده خاطرنشان کرد: ملائکه در شب قدر بر زمین می‌آیند و اعمال بندگان و کارهایی که خود می‌خواهند طی سال انجام دهند همچون روزی و سلامتی شان را در پرونده آنها ثبت کرده و هر انسانی خود مسئول سرنوشت خویش است.

وی شب‌های قدر را بااهمیت خواند و گفت: این شب‌ها مخصوص ذکر و دعاست و افراد باید در این شب به استغفار بپردازند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم عنوان کرد: برای شب‌‌های قدر اعمال و نمازهای مختلفی معین شده و حتی ریختن یک قطره اشک از روی پشیمانی بسیاری از گناهان را می‌سوزاند اما آنچه قابل بخشش نیست حق الناس است که اقدام خود فرد را می‌طلبد.

وی شب قدر را بالاترین شب دانست و ادامه داد: سرنوشت انسان در این شب مقدر می‌شود و امام عصر نظاره‌گر اعمال ماست.

وی اصلی‌ترین پیام شب قدر را امید به بخشش الهی و ترک گناه ذکر کرد و گفت: باید از خداوند طلب کنیم تا شیاطین را در طول سال در غل و زنجیر قرار دهد.

نجاریان زاده بیان کرد: باید در شب‌های ماه رمضان تدبر در برخی از آیات الهی را مورد توجه قرار دهیم چرا که نوری به بزرگی نور قرآن و عترت وجود ندارد.

حجت الاسلام احمدرضا یزدانی مقدم عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در این خصوص اظهار کرد: شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم در روایات به عنوان شب‌های قدر تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه در سوره دخان هم از شب قدر سخن گفته شده است ادامه داد: از سوره قدر می‌توان فهمید که هر سال شب قدر اتفاق می‌افتد و همه مسلمانان آگاهند که شب قدر شب نزول رحمت خداوند و ملائکه بر زمین است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: شب قدر شب بخشش گناهان و مشخص شدن سرنوشت یک ساله و شب نزول قرآن است و در این شب تقدیر هر امر مهمی رقم می‌خورد و در میان مردم نشر می‌شود.

وی بیان کرد:استغفار، توبه و اعمال خیر در مقدر شدن تقدیرات انسان اثرگذار است و بسیار ارزشمند است اگر انسان بتواند توفیق عبادت این شب‌ها را داشته باشد.

بر این اساس باید گفت شب قدر فرصتی است برای مرور آنچه در گذشته انجام دادیم، باید در این شب‌ها بیاندیشیم که سال گذشته تا چه حد توانسته‌ایم مسیر رشد و کمال را طی کرده و به سوی صراط مستقیم گام نهیم.

باید بدانیم که زندگی همچون طوفانی است که می‌تواند ما را با خود به هر سوی که بخواهد بکشاند و این ما هستیم که باید در طوفان‌های زندگی محکم بایستیم و نگذاریم این بادها ما را به وادی سقوط و گمراهی رهنمون کند. باید در این شب‌ها اندکی به پیوستگی میان خود و خدای خود اندیشه کنیم و عهد و پیمان بندگی را این بار محکم‌تر از گذشته ریسمان بندیم و بر حسب بندگی خدا زندگی کنیم.

******************

گزارش از سمیه رضایی

آدرس کوتاه :