جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

آل سعود رسوا شد/ چهار اصل اساسی در مذاکرات هسته‌ای - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آل سعود رسوا شد/ چهار اصل اساسی در مذاکرات هسته‌ای


امام جمعه قم گفت: حمله عربستان به یمن به شکست انجامیده و آل سعود از نظر اخلاقی و انسانی رسوا شده‌اند.

آیت الله اعرافی؛

آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم با تحلیل از وضع جهان اسلام به ویژه حمله آل سعود به یمن اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهد هستیم که آمریکایی‌ها و نظام سلطه دنبال ترویج تکفیر و ترور، بهم ریختن روابط میان مسلمانان و تامین منافع اسرائیل و غرب هستند، اما نکته مهم این است که ابزار آنها آل سعود هستند.

وی با بیان اینکه آل سعود به صورت ابزار و اهرمی در اختیار نظام سلطه قرار گرفته است، تاکید کرد: آخرین جنایت و کار زشت آل سعود تعرض به یمن است و ما این سئوال را داریم که آیا آل سعود در حمله به یمن پیروز شده یا شکست خورده است؟

به گفته رئیس جامعه المصطفی العالمیه تحلیلگران می‌دانند که حمله آل سعود به یمن به شکست انجامیده است و درست است که آنها در کشتار مظلومان و تخریب زیرساخت‌های یمن موفق بودند اما به هدف خود نرسیده‌اند.

آیت‌الله اعرافی تاکید کرد: آنها به دنبال سرکوب انصارالله بودند، ولی انصارالله نه تنها نابود نشده بلکه جبهه جدید مقاومت در برابر استکبار تشکیل شده است. آنها می‌خواستند یمن را از پای در بیاورند ولی امروز یمن متحدتر شده و به جز یکی دو استان این کشور که تکفیری‌ها در آن حضور دارند، همه استان‌های یمن در دست نیروهای انصارالله و ارتش این کشور است.

امام جمعه قم معتقد است که مزدوران آل سعود در یمن در محاصره هستند و آل سعود از نظر اخلاقی و انسانی رسوا شده‌اند.

وی به آل سعود توصیه کرد که دست از تفرقه افکنی بردارند و همراه با موج بیداری اسلامی با کشورهای اسلامی همراهی کند.

آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: آل سعود همواره با اسرائیل همکاری کردند و این نقطه سیاهی در تاریخ این کشور است، اما دنیا بداند انقلاب اسلامی و امواج بیداری اسلامی در سراسر عالم در خط مقاومت و پایداری و حمایت از مستضعفان ایستاده که پایان این درگیری‌ها پیروزی جبهه حق در همه عالم خواهد بود.

چهار اصل مذاکرات هسته‌ای

آیت‌الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و افزود: امیدواریم تیم مذاکره کننده به چهار اصل اساسی در این مذاکرات توجه داشته باشند.

وی در تشریح این چهار نکته گفت: تحریم‌ها باید همزمان با توافقنامه هسته‌ای به پایان برسد. تحقیقات هسته‌ای ما نباید تعطیل بشود. مذاکرات فقط در حوزه هسته‌ای انجام شود. بازرسی‌ها در حوزه معمول بین المللی باشد.

امام جمعه قم با تبریک اعیاد رجبیه به ویژه سالروز میلاد امام علی علیه السلام، سالروز شهادت آیت‌الله مطهری و شیخ فضل الله نوری را گرامی داشت و اظهار کرد: یک زمانی شیخ فضل الله در برابر همه کج روی‌ها قد علم کرد و ایستادگی نمود و در زمان ما آیت الله مطهری پیشگام ارزشهای الهی شد.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به فرارسیدن ایام البیض گفت: اعتکاف مدرسه سازندگی و تعالی روح انسان است. چند روز به اعتکاف نشستن یعنی پاکی روحی و اخلاقی.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به حضور بیش از ۱۵ هزار نفر مراسم اعتکاف قم اضافه کرد: این سنت مهم در پرتو انقلاب اسلامی احیا شده و خوشبختانه جوانان ما در همه جای کشور به اعتکاف می‌نشینند.

معلمان باید یک شغل داشته باشند

امام جمعه قم با اشاره به فرارسیدن روز معلم تصریح کرد: نظام آموزش و پرورش نقش مهمی در تعالی جامعه دارد و بارها امام می‌فرمودند اگر آموزش و پرورش اصلاح شود همه جامعه اصلاح می شود، بنابراین آموزش و پرورش در همه ابعاد باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه معلمان در نظام آموزش و پرورش نقش برجسته‌ای دارند، گفت: معلمان و مربیان فعال در عرصه آموزش و پرورش سرمایه‌های کشور هستند که مهمترین وظیفه آنها تربیت فرزندان کشور است و آینده کشور به دست معلمان سپرده شده است.

آیت‌الله اعرافی افزود: دولت و مسئولان باید رسیدگی به امور معلمان و مربیان را در صدر امور قرار دهند. معلم باید یک شغل و فراغت داشته باشد تا بتواند نسل آینده را تربیت کند.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش ما دارای سند بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: حوزه‌های علمیه باید در تولید فکر و ارتقای نظریه‌های تعلیم و تربیت فعال باشند.

۵ اصل پایدار در روابط خانوادگی

وی به تشریح اصولی پرداخت که در اصلاح روابط خانوادگی اهمیت دارد و گفت: خانواده به عنوان نقطه اصلی شکل گیری جامعه و سلول هسته‌ای جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است و اسلام بر خانواده آرمانی تاکید زیادی دارد ولی متاسفانه نهاد خانواده با آسیب‌ها و آفتهای زیادی مواجه است.

آیت‌الله اعرافی افزود: وظیفه همه ماست که این نهاد را از آسیب‌ها مصون بداریم و این امکان ندارد که به آموزه‌ها و معارف الهی بازگردیم و پایه‌های خانواده را به اصول و ضوابط الهی استوار کنیم.

وی تاکید کرد: اولین اصل روابط خانوادگی این است که نگاه ما به خانواده و ازدواج باید از نگاه سطحی ارتقا پیدا کند و آرمانی و ایمانی شود. نهاد خانواده فقط برای لذت‌ها نیست بلکه برای اخلاق و تربیت و تعالی معنوی و روحی است.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه بر لزوم ضرورت شناخت درست اعضای خانواده از یکدیگر تاکید کرد و افزود: در روابط خوب خانوادگی انسان‌ها باید خوب همدیگر را بشناسند تا روابط خوبی با هم داشته باشند.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: در روابط اجتماعی و خانوادگی باید خود را به جای دیگران قرار دهیم تا نگاه و ارزیابی ما دقیق و درست شود.

وی ضرورت کنترل و مدیریت انتظارات و توقعات از یکدیگر را چهارمین کلید سعادت خانواده برشمرد و افزود: خانه‌ای که همه اعضای آن پرتوقع باشند و انتظارات بی‌جا از هم داشته باشند روی خوش نخواهند دید.

صبوری و بردباری سرآغاز شیرینی یک زندگی است

رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: پنجمین کلید سعادت یک خانواده و شکل گیری یک زندگی شیرین و الهی اصل صبر و بردباری است.

وی ناشکیبایی و نابردباری را یکی از آفت‌های زندگی ذکر کرد و افزود: هنگامی که فرد در برابر نادانی همسر خود تحمل ندارد طبیعی است که روابط آنها روابط ناخوشایند می شود.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه صبوری و بردباری سرآغاز شیرینی یک زندگی است، اظهار کرد: هنگامی که هنوز مرد زندگی آرام و مطمئنی پیدا نکرده و بین خانواده دو طرف آشنایی پیدا نشده اینجا جای عدم تحمل است.

امام جمعه قم، صبر را توانایی شخص در تحمل مشکلات توصیف کرد و گفت: در زندگی کنونی بدون صبر، شخص به جایی نخواهد رسید. در ۱۰۰ آیه قرآن از واژه صبر استفاده شده و پیامبر گرامی اسلام حدود ۲۰ بار به صبر و بردباری توصیه شده‌اند.

به گفته وی انسان‌های کم ظرفیت، نابردبارند؛ هم شیطان زود آنها را فریب می‌دهد و هم در برابر گناه تسلیم می‌شوند اما انسان صبور در برابر مشکلات، استوار می‌ایستد.

آثار صبر و بردباری

آیت‌الله اعرافی با تشریح آثار صبر و بردباری اظهار کرد: صبوری و بردباری منشا پیروزی انسان در هر برنامه‌ای است. انسان‌هایی می‌توانند در زندگی فردی و اجتماعی موفق باشند که شکیبا باشند و بی‌تحمل نباشند.

وی با اشاره به آیاتی که در رابطه با صبر و بردباری وارد شده، تاکید کرد: مهمترین اثر صبر این است که انسان را در هر جا قرار بگیرد به پیروزی می‌رساند.

به اعتقاد رئیس جامعه المصطفی العالمیه، صبر در اطاعت از خدا و روابط اجتماعی، بهره‌های آسمانی را نصیب انسان می‌کند و منشا پیشرفت‌های معنوی و دستیابی به مقامات معنوی می‌شود.

آیت‌الله اعرافی پاداش‌های ویژه الهی در آخرت را یکی دیگر از پیامدهای صبر دانست و تاکید کرد: انسان‌های پایدار و مقاوم و صبور در برابر مشکلات، اجر مضاعف خواهند داشت.

امام جمعه قم افزود: هنگامی ما در زندگی فردی و اجتماعی پیش خواهیم رفت که صبوری و بردباری به عنوان یک فضیلت پایدار در میان ما باشد، بنابراین در برابر دشمنان استقامت و در برابر دوستان صبوری و نرمی داشته باشیم.

آدرس کوتاه :