رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

آمار کرسیهای قابل قبول حوزه/ تحصیل ۸۶هزار طلبه در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آمار کرسیهای قابل قبول حوزه/ تحصیل ۸۶هزار طلبه در قم


مدیر حوزه علمیه استان قم گفت: در این سال‌ها بیش از ۳۰۰ نفر کفایه مرحوم آخوند خراسانی را در حوزه تدریس می‌کنند و دو هزار و ۶۰۰ نفر رسما کرسی تدریس قابل قبول در حوزه علمیه دارند.

مدیر حوزه علمیه قم

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ‌فال  ضمن دفاع از روند توسعه حوزه‌های علمیه اظهار کرد که روند علمی در حوزه‌های علمیه به ویژه از پیروزی انقلاب اسلامی به بعد، رو به نظم و بهبودی است.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مدیریت خاصی وجود نداشت و افرادی از بیوت مراجع عظام امتحان موردی از طلاب می‌گرفتند، اما اکنون اعطای مدارج علمی منوط به سپری کردن مراحل قانونی است.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی فقط نشریه مکتب اسلام در حوزه علمیه منتشر می‌شد، به پیشرفت‌های طلاب و حوزه‌های علمیه در تحقیقات علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: حداقل تحقیقات و پژوهش‌های سطح سه و چهار در سال، حدود ۶۰۰ پایان نامه موفق قبول شده است.

حجت‌الاسلام فرخ‌فال افزود: در سال تحصیلی گذشته بیش از هزار و ۲۰۰ تحقیق و پژوهش موثر از مدارس سطح یک در جشنواره علامه حلی و کتاب سال حوزه دریافت شده و تالیف کتاب‌های مختلف در کنار تاسیس بیش از ۲۰ مرکز تخصصی حکایت از فعالیت‌های رو به رشد علمی حوزه علمیه دارد.

مدیر حوزه علمیه استان قم شمار طلاب حوزه‌های علمیه در قبل از انقلاب اسلامی را حدود ۱۴ هزار نفر اعلام کرد و افزود: امروز ۸۶ هزار طلبه در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل و تحقیق هستند.

برپایی ۲۶۰۰ کرسی تدریس در حوزه

وی به روند رو به رشد کرسی‌های تدریس در حوزه علمیه اشاره کرد و یادآور شد: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی دروس کفایه به تعداد انگشتان دست برگزار می‌شد اما در این سال‌ها بیش از ۳۰۰ نفر کفایه مرحوم آخوند خراسانی را در حوزه تدریس می‌کنند و دو هزار و ۶۰۰ نفر رسما کرسی تدریس قابل قبول در حوزه علمیه دارند.

حجت‌الاسلام فرخ‌فال پیشرفت‌های به وجود آمده در حوزه علمیه را مرهون تلاش‌های امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی دانست و تاکید کرد: ما این حرف را قبول نداریم که روند علمی حوزه علمیه دچار اعوجاج شده است.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین اظهار کرد که حوزه علمیه وضعیت خوبی دارد و با استفاده از همه امکانات در مسیر حرکت تکاملی و رو به رشد قرار دارد.
 

آدرس کوتاه :