جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

امام جواد(ع) در دوران خود تهدید را به فرصت تبدیل کردند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

امام جواد(ع) در دوران خود تهدید را به فرصت تبدیل کردند


عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: امام جواد(ع) تهدید را به فرصت تبدیل کردند و در جلسات مناظره نشان دادند که از چه شخصیت والای علمی برخوردار هستند.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

حجت‌الاسلام محمدمهدی نادری ضمن تسلیت سالروز شهادت امام جواد(ع) اظهار کرد: امام جواد(ع) نخستین امامی است که در دوران کودکی به امامت رسیدند و این مسئله تا پیش از ایشان در تاریخ تشیع سابقه نداشت و امامان دیگر در سنین بزرگسالی به امامت رسیدند.

وی خاطرنشان کرد: امام جواد(ع) فرزندی نداشت، خداوند به حضرت فرزندی عنایت کرد و به این ترتیب تبلیغات مسموم با این تولد خنثی شد، امام رضا(ع) درباره ایشان فرمودند پربرکت‌ترین مولودی است که تا کنون برای شیعه متولد شده است.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به توطئه‌هایی که به دلیل کمی سن به امام جواد(ع) وارد می‌کردند گفت: برخی افراد تصور می‌کردند می‌توانند جایگاه حضرت را متزلزل کنند و عباسیان سعی کردند با تشکیل جلسات علمی و مناظرات حضرت را به تعبیر خود رسوا کنند.

وی خاطرنشان کرد: امام جواد(ع) این تهدید را به فرصت تبدیل کردند و در جلسات مناظره نشان دادند که از چه شخصیت والای علمی برخوردار هستند.

نادری یادآور شد: حضرت، بزرگان علمی آن زمان را مانند یحیی بن اکثم در مناظره علمی به صورت علنی شکست دادند و همه آنها در برابر کودک کم‌سن و سال به زانو درآمدند.

وی با بیان اینکه از نظر اقدامات امنیتی دوران امامت امام جواد(ع) شدیدترین دوران اختناق است گفت: محدودیت زیادی بر حضرت تحمیل می‌شد و به دلیل نداشتن دسترسی و محدودیت شدید شیعیان نمی‌توانستند با ایشان ارتباط برقرار کنند، به طوری که در کتاب‌های حدیثی تنها 250 حدیث از این امام بزرگوار نقل شده است.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: در انظار عمومی این حضرت با توجه به محدودیت‌های شدیدی که در مورد ایشان اعمال می‌شد، از طریق فرهنگی و با نشر علم سعی داشتند، جایگاه امامت خود را تثبیت کنند و شمع فروزان امامت را زنده نگاه دارند، ایشان در این امر موفق بودند و توانستند پرچم امامت را به فرزند خود امام هادی(ع) منتقل کنند.

آدرس کوتاه :