جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

آمریکا در پساتحریم هم همان شیطان بزرگ است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آمریکا در پساتحریم هم همان شیطان بزرگ است


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: طرف ما شیطان بزرگ است و در اثر مذاکرات و توافق، استکبار جهانی، این شیطان بزرگ هویت و ماهیتش عوض نشده است.

 آمریکا پیش و پس از تحریم چه تفاوتی کرده است؟ آیا به راستی با لغو تحریم‌ها باید منتظر بهبود روابط سیاسی بین تهران و واشنگتن بود؟ و اگر جواب مثبت است سال‌ها خصومت و عناد آمریکا با ملت ایران را چگونه می‌توان فراموش کرد؟ به راستی چرا برخی از جریان‌های سیاسی در کشور در صدد بزک‌کردن چهره آمریکا هستند و چه منفعتی از این موضوع می‌برند؟ اینها سئوالات اساسی است که این روزها با تهدیدات گسترده آمریکا علیه ملت ایران همراه شده است و به برخی غرب‌گرایان این هشدار را می‌دهد که آمریکا پیش و پس از آمریکا همچنان همان دشمن قدیمی ملت ماست. برای بررسی بیشتر ابعاد این موضوع با حجت الاسلام محمود عبداللهی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت‌وگو کردیم.

فارس: چرا آمریکایی‌ها بر خلاف تمام معاهدات بین المللی در شرایط بعد از جمع‌بندی مذاکرات اقدام به تهدید ایران می‌کنند؟

باید توجه داشته باشیم که طرف ما شیطان بزرگ است و در توافق و مذاکرات، استکبار جهانی این شیطان بزرگ هویت و ماهیتش عوض نشده است و استکبار جهانی قرار نیست با این قرارداد دست از خوی استکباری خود بردارد و همانطور که مکررا مقام معظم رهبری فرمودند اصلا مسئله هسته‌ای منظور اصلی نیست و فلسفه پیگیری‌ها و تحریم‌ها اصلش برای سلطه غرب بر ایران است؛ آنها با انقلاب و ارزش‌ها و شاخص‌های اسلامی و استقلال یک نظام و یک قدرت در برابر استکبار مخالفند و همه اینها بهانه است و آنها می‌خواهند از این سوژه‌ها سوء استفاده کنند.

فارس: آیا این تهدیدات توافق وین را نقض نمی‌کند؟‎

روشن است این تنها  یک نمونه است و از اکنون باید در انتظار این باشیم که آنها از این توافق‌ها و عبارات مبهم سوءاستفاده ‌کنند و اضافه بر این یک مسئله‌ای که هست اینکه قاضی و شاکی و تشکیلات آژانس بین الملل ابزار دست آنهاست و این ایجاب می‌کند که هوشیارانه عمل کنیم و ضروری است که در مراحل دیگر قانونی، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی در توافق دقت بیشتر کنند و در اجرا هوشیار باشند؛ گاه متاسفانه برخی طوری سخن می‌گویند که احساس می‌کنند مسئله هسته‌ای تمام شده است در حالیکه همچنان باید با دقت در این زمینه قدم برداریم.

فارس: راهکار جمهوری اسلامی برای مقابله با تهدیدهای آمریکایی‌ها باید چگونه باشد و وظیفه دولت در این زمینه چیست؟

باید مسئولان ما هوشیار باشند و پذیرش این قرارداد مبتنی بر قانون و طی‌شدن مراحل خود باشد و  همچنان خطوط قرمز حفظ شود؛ متاسفانه گاه دیده می‌شود با این خطوط بازی می‌شود و این خطوط در قالب الفاظ می‌آید که این امر سبب می‌شود دشمن سوء استفاده کند، بنابراین باید اقتدار نظام و مراحلی که بیان شده عملا حفظ و به آن توجه شود که این امر نیازمند هوشیاری است.

فارس: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید ویژه‌ای بر حفظ دستاوردهای دفاعی کشور دارند، با توجه به تهدیدات غربی‌ها چه طور می‌توان از این دستاوردها حمایت کرده و این بنیه را تقویت کرد؟

مکرر گفته شده که اصولا مسائل دفاعی و تسلیحاتی و تشکیلات خارج از حوزه مذاکره است و  بحث مسائل هسته‌ای ارتباطی با مسائل دفاعی ما ندارد و این مسئله هم به طور مکرر از سوی مسئولان گفته شده است، بنابراین در خصوص آنچه طرف مقابل مطرح می‌کند دقت و توجه لازم است و طرف‌های مقابل اهداف دیگری دارند و می‌خواهند اقتدار و حاکمیت ما و قدرت نظامی و دفاعی ما را بگیرند که لازم است مرز اقتدار سیاسی، اقتصادی و نظامی که شاهد اصل انقلاب ماست، محفوظ باشد.

*****************

گفت‌وگو از سمیه رضایی / فارس

آدرس کوتاه :