جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

امر به معروف و نهی از منکر ریشه قرآنی دارد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

امر به معروف و نهی از منکر ریشه قرآنی دارد


یکی از مراجع تقلید گفت: امر به معروف و نهی از منکر ریشه قرآنی دارد؛ در روایت ذکر شده که وظیفه دارید هنگامی که با اهل گناه رو به رو شدید، با چهره گرفته با آنها رو به رو شوید.

آیت الله سبحانی؛

آیت‌الله جعفر سبحانی صبح امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار کرد: اجتهاد حلوایی نیست که انسان بخورد و مجتهد شود، بلکه باید مطالعه کند و ایراد بگیرد تا بتواند اشکالات خود را پاسخ دهد.

وی با اشاره به آیه‌ای از سوره اعراف گفت: شنبه صید ماهی حرام بود، بنی اسرائیل کلاهی شرعی درست کردند که عمل به شرع کنند و ماهی صید کنند بنابراین نهری بین دریا و خشکی درست کردند و روز شنبه از آب و ماهی پر شد و روز یکشنبه ماهی‌ها را صید کردند، هدف این بود که آنها را امتحان کنند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در بین آنها طائفه‌ای شکارچی و قانون‌شکن، طائفه‌ دوم بی‌طرف و بی‌حال بودند و طائفه سوم آمران به معروف و ناهیان از منکر بودند.

وی یادآور شد: طائفه دوم می‌گفتند که به طائفه اول چه کار دارید، بگذارید شکار کنند، خدا جواب آنها را می‌دهد ولی طائفه اول می‌گفتند ما در پیشگاه خدا مسئول هستیم شاید با بیان ما از این کار زشت دست بکشند، بنابراین خدا علاوه بر طائفه شکارچی، افراد بی‌طرف را مجازات و عذاب کرد.

آیت‌الله سبحانی عنوان کرد: کسانی که در معاصی بی‌طرف هستند، با کسانی که اهل معصیت هستند، در پیشگاه خداوند در یک جایگاه قرار می‌گیرند، بنابراین بی‌طرف‌ها و قانون‌شکن‌ها در پیشگاه خداوند یکی هستند.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر ریشه قرآنی دارد، گفت: در روایت داریم که وظیفه دارید که هر هنگام با اهل گناه رو به رو شدید، با چهره گرفته با آنها رو به رو شوید.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: تکلیف روحانیت امر به معروف است، ولی پیش از آنکه امر به معروف و نهی از منکر کنیم باید ابتدا خود را موعظه کنیم و به مقداری که انسان خود را تکمیل کرده، باید مردم را ارشاد کند.

آدرس کوتاه :