سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آموزش حفاظت در برابر پرتو هسته‌ای برای گروه‌های امدادی قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آموزش حفاظت در برابر پرتو هسته‌ای برای گروه‌های امدادی قم


مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری قم گفت: آموزش حفاظت در برابر پرتو هسته‌ای برای سه گروه اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی در دستور کار قرار گرفته که از هفته آینده آغاز می‌شود.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری قم خبر داد

 

  •  

مهدی متقیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه اداره کل پدافند غیرعامل در حوزه‌های زیستی، غذایی، سایبری و هسته‌ای فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است ابراز کرد: اگر تهدیدی در استان قم وجود داشته باشد اداره‌کل پدافند غیر عامل بدون هیچ وابستگی سیاسی برای برطرف‌سازی آن تهدید اقدام می‌کند.

وی اضافه کرد: تهدید سایبری بخشی از خطرات کشور را به خود اختصاص می‌دهد زیرا اکنون بسیاری از حرکت‌های گسترده کشوری در قالب برنامه‌های شبکه اینترنت انجام می‌شود و دشمن با تهاجم‌های خود در زمینه سایبری می‌تواند آسیب‌های جدی به جامعه وارد کند.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری قم راه‌اندازی اتاق عملیات سایبری را یکی دیگر از برنامه‌های این اداره‌کل دانست و تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های مردمی با استفاده از رسانه‌ها راهکاری است که با استفاده از آن می‌توان بسیاری از تهدیدهای دشمن را خنثی کرد.

وی بر تامین امنیت اطلاعات فضاهای مجازی تاکید و خاطرنشان کرد: استان قم با توجه به جایگاهش مورد تهدید دشمن قرار گرفته و در عرصه‌های مختلف می‌تواند آسیب‌پذیر باشد.

متقیان با تاکید بر اینکه کشورهای استکباری برای تضعیف ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف اقدامات گسترده‌ای انجام داده‌اند ابراز کرد: رسانه‌ها باید اطلاعات را به صورت گسترده و بدون تاخیر به آحاد مردم جامعه اسلامی انتقال دهند تا مردم نسبت به هجمه‌های دشمن آگاهی مناسبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه 20 درصد از آب قم از طریق شبکه توزیع هدر می‌رود که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود یادآور شد: بودجه‌های استانی و شهری باید برای افزایش امکانات خدماتی و تفریحی به ساکنان استان قم استفاده شود.

متقیان به برخی از ظرفیت‌های استان قم اشاره کرد و گفت: برخی از مشکلات در استان وجود دارد که مسئولان استانی با همکاری و اتحاد یکدیگر می‌توانند آن‌ها را به راحتی برطرف کنند.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری قم بر تامین امنیت پرتوهای هسته‌ای در قم تاکید کرد و افزود: در برخی از اقدامات پزشکی از پرتوهای هسته‌ای استفاده می‌شود اما اورژانس هسته‌ای در استان قم وجود ندارد.

وی تاکید کرد: آموزش حفاظت در برابر پرتو برای سه گروه اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی در دستور کار قرار گرفته که از هفته آینده این دوره آموزشی آغاز شده و پس از آن دوره‌های عمومی برای اقشار مختلف استان قم برگزار می‌شود.

متقیان با بیان اینکه 11 کار گروه به صورت مستمر با برنامه‌های ویژه استانی در زمینه پدافند غیرعامل فعالیت می‌کنند مطرح کرد: برخی از پل‌های استان قم می‌تواند خطراتی برای مردم به دنبال داشته باشد زیرا زیرساخت‌ها به شیوه‌ای است که در هنگام بحران تهدیدهای مختلفی برای استان ایجاد می‌شود.

وی گسترش آموزش‌های عمومی را راهکاری برای برطرف‌سازی مشکلات مختلف در زمان وقوع بحران‌ها دانست و عنوان کرد: پدافند به صورت کاربردی به حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد ورود پیدا کرده است تا بتواند تهدیدهای جامعه اسلامی را برطرف کند.

مدیرکل پدافند غیر عامل استان قم با بیان اینکه بودجه‌ قابل توجهی در اختیار این اداره‌کل قرار نگرفته است ادامه داد: طبق ابلاغ‌ها دستگاه‌های اجرایی موظف هستند نیم تا دو درصد از بودجه خود را در راستای پدافند غیر عامل هزینه کنند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی و استفاده از ظرفیت مطبوعات در زمینه پدافند غیر عامل تاثیرات گسترده‌ای دارد اظهار کرد: رسانه‌ها در زمینه آگاه‌بخشی مردم برای مقابله با بحران‌ها حرکت‌های گسترده‌ای انجام نداده‌اند اما این اداره‌کل از رسانه‌هایی که در این زمینه ورود پیدا کنند حمایت می‌کند.

// فارس

آدرس کوتاه :