جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

انقلاب نقشه سیاسی و اجتماعی منطقه را تغییر داد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

انقلاب نقشه سیاسی و اجتماعی منطقه را تغییر داد


یکی از مراجع تقلید گفت: پیش از انقلاب غربی‌ها به کشورهای منطقه مسلط بودند و منابع را می‌بردند و غارت می‌‌کردند ولی این انقلاب نقشه سیاسی و اجتماعی منطقه را تغییر داد.

آیت الله مکارم شیرازی؛

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به حدیثی اظهار کرد: عمر و اجلی دارید که پیوسته رو به نقصان می‌رود و بسیار می‌شود که مرگ ناگهانی دامن انسان را می‌گیرد و کسی که بذر شر بپاشد محصول آن پشیمانی و ندامت است.

وی خاطرنشان کرد: شکی نیست که عمر انسان محدود است و هیچ کس شک ندارد بشر چیزهایی که مطابق میلش نیست را انکار می‌کند ولی در برابر چیزهایی که نمی‌تواند انکار کند، خود را به فراموشی می‌زند.

این مرجع تقلید ادامه داد: خود را به فراموشی زدن خطاست زیرا انسان باید واقعیت‌ها را بپذیرد و مطابق آن عمل کند و انسان با هر نفس مطابق آنچه در روایت وارد شده یک گام به پایان عمر نزدیک‌تر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امام عمر انسان را تشبیه به سرزمین حاصل‌خیز می‌کند، اگر انسان از این سرزمین حاصل‌خیز عمر استفاده کند و بذر خیر بکارد، خیر درو می‌کند و اگر شر بکارد، پشیمانی درو می‌کند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تنها یک بخش عمر قابل استفاده است گفت: دوران کودکی و پیری قابل استفاده نیست و تنها از بخش میانی باید بهره‌برداری شود ولی اغلب این بخش به غفلت می‌گذرد.

وی تاکید کرد: سعی کنید از بخش جوانی استفاده کنید چرا که در هنگام پیری و ناتوانی نمی‌توان کاری کرد؛ باید به درس و تبلیغ، خودسازی و تحصیل تقوا در این سن بپردازید و انسان در این سن می‌تواند بذرافشانی کند و پیش از آنکه فرصت از دست برود باید وقت را غنیمت بشماریم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر گفت: این انقلاب نقشه سیاسی و اجتماعی منطقه را تغییر داد؛ پیش از انقلاب غربی‌ها در منطقه مسلط بودند و منابع را می‌بردند و غارت می‌‌کردند ولی اکنون با موانع برخورد کردند و ایران به آنها باج نمی‌دهد و سوریه، لبنان و کشورهای دیگر بیدار شدند.

وی با اشاره به مذاکرات ایران با کشورهای غربی گفت: بارها چند وزیر خارجه از کشورهای خود خارج شدند تا در منطقه با وزیر ایران صحبت کنند، اگر ایران مهم نبود، چند وزیر خارجه نمی‌آمدند تا ساعت‌ها صحبت کنند و در پایان نیز برابر زیاده‌خواهی آنها مقاومت شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یادآور شد: در تاریخ معاصر این قدر مذاکرات طولانی مشاهده نکردم، بنابراین کشور ما به جایی رسیده است که از نظر آنها دارای اهمیت است که همه آنها با یک وزیر خارجه صحبت کرده و پای میز مذاکره قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه بی انصافی است که بیان شود موقعیت ایران امروز مانند پیش از انقلاب است گفت: اکنون پیشرفت در علوم مختلف، سدسازی، فعالیت‌های صنعتی و ... محقق شده است و البته مشکل نیز داریم که باید حل شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید عوامل پیروزی را حفظ کرد گفت: همدلی، اتحاد و فدا کردن منافع جناحی و شخصی در برابر منافع عمومی از جمله عوامل پیروزی انقلاب است و آماده بودن برای فداکاری و قربانی دادن از عوامل دیگر پیروزی انقلاب به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: اگر همدلی و اتحاد باشد و منافع شخصی را فدای منافع عمومی کنیم و این اصول را زنده نگاه داریم پیروز هستیم.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در ذلیل‌ترین دوران خود حضور دارد گفت: رژیم صهیونیستی در مدت چند روز به مصر حمله کرد ولی اکنون نمی‌تواند با غزه و حزب الله مبارزه کند که این امر نتیجه انقلاب بود.

وی یادآور شد: رسانه‌ها باید کاری کنند که نسل جوان عوامل پیروزی انقلاب را با چشم خود مشاهده کنند و برای خود تجسم داشته باشند، در این صورت است که جوانان نیز برای حفظ دستاوردهای انقلاب تلاش بیشتری خواهند داشت.

این مرجع تقلید با اشاره به اقدامات اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اخیرا دیده می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارزش‌های انقلاب را زیر پا می‌گذارد و شکایت پشت سر هم از وزارت ارشاد اسلامی مطرح می‌شود.

وی یادآور شد: مردم را ناراضی نکنید، زیرا مردم انقلابی هستند و انقلاب کردند و نارضایتی آنها نتیجه خوبی برای کشور ندارد، بنابراین باید در کار خود تجدید نظر کنند تا مردم راضی باشند.

آدرس کوتاه :