جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

اوج عاشقی - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

اوج عاشقی

اوج عاشقی


Loading the player...

رنامه اوج عاشقی به صورت زنده، روز عاشورا از ساعت 09:00 از صدای قم پخش شد.

از آنجا که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد،اين دو روز را برجسته کرده و به نام تاسوعا و عاشوار مشهور شده و روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ويژه شيعيان،از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

پس ازآنکه امام حسين(ع) درکربلا به شهادت رسيد،روز عاشورا در ميان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شيعيان حضرت علي(ع) آن روز را روز سوگ وعزاداري قرار دادند؛از اين رو به نام عاشوراي حسيني شهرت يافت. امام صادق(ع) فرمود:«عاشورا روزي است که امام حسين(ع) ميان يارانش کشته شد و بر زمين افتاد. ياران او نيز پيرامون او به خاک افتاده وعريان بودند».


روز نهم محرم؛تاسوعاي سال 61 هجري،امام حسين و يارانش در محاصره نيروهاي دشمن قرار گرفتند.در اين روز دشمن آب را به روي اهل بيت امام حسين(ع) وياران او بست. از آنجا که اين روز بر اهل بيت(ع) سخت گذشت و شايد يکي از روزهاي بسيار سخت و مصيبت بار براي خاندان پيامبر بود،به عنوان تاسواي حسيني،مورد توجه شيعيان قرار گرفت. امام صادق(ع) در اين باره مي فرمايد:«تاسوعا روزي است که حسين(ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شاميان برضد آنان گرد آمد. ابن زياد وعمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوش حال شدند وآن روز،حسين(ع)ويارانش را ناتوان شمردند و يقين کردند ديگر براي او ياوري نخواهد آمد وعراقيان او را پشتيباني نخواهند کرد.»


در ویژه برنامه عطش فرات بخشهای مختلف اجرا، گزارش، مداحی، شعر عاشورایی، کارشناسی و... ارائه شد.
این ویژه برنامه در روز عاشورا به بیان ویژگیهای قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا پرداخت.

تاریخ تولید: 17/03/93

عوامل این برنامه:

تهیه کننده: آقای امیر حسین یاوری

گوینده: آقای علی نعمت الهی

گزارشگر: آقایان خانی، عظیمی، مهدی دوازده امامیع

صدابردار: خانم حیدری

نویسنده: طباطبایی

کارشناس مذهبی: حجه الاسلام والمسلمین جهانگیری

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.