جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

آورد آب رودخانه‌های "قم‌رود" و "قره‌چای" قم به صفر رسیده است‌ - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آورد آب رودخانه‌های "قم‌رود" و "قره‌چای" قم به صفر رسیده است‌


مدیرکل منابع طبیعی قم گفت: آورد دو رودخانه "قم‌رود" و‌ "قره‌چای" که سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب بوده امروزه به صفر رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی قم

سید محمدتقی سجادی  با اشاره به اینکه یک سری عوامل طبیعی در کنار عوامل انسانی در ایجاد ریزگردها نقش داشته‌اند، اظهار داشت: وقتی‌که عرصه‌های بیابانی پوشش گیاهی مخصوص به بیابان را از دست بدهند شوری سطحی خاک سبب می‌شود که این مناطق پایداری خود را از دست داده و در ایجاد ریز گردها مؤثر باشند.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم با اشاره به اینکه در عوامل طبیعی هم نقش انسان احساس می‌شود، افزود: استان قم در انتهای دو حوزه قم رود و قره چای قرارگرفته ‌که در سال‌های گذشته از آورد آب این رودخانه‌ها تغذیه می‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه آورد این رودخانه‌ها سالانه بین 300 تا 400 میلیون مترمکعب آب بوده است، خاطرنشان کرد: تغییر شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی‌ها و از طرفی بهره‌برداری‌های بی‌رویه در بالادست این رودخانه‌ها و چاه‌های بسیاری که حفر شده‌اند همه دست‌به‌دست هم داده‌اند و آورد این رودخانه‌ها را به صفر نزدیک کرده است.

سجادی با اشاره به اینکه کم‌بودن آورد این رودخانه‌ها سبب کمبود ذخایر سفره‌های زیرزمینی شده است، تصریح کرد: آب پیش از این وارد مخروط افکنه‌‌‌ این رودخانه‌ها یعنی در واقع محلی که آب سرعتش کم می‌شد و به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ می‌کرد، می‌شد و از این طریق ذخایر آب زیرزمینی تأمین می‌شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم با اشاره به اینکه وقتی‌ رودخانه‌ها آورد نداشته باشد، سفره‌ها تغذیه نمی‌شوند و سطح آب چاه‌ها پایین می‌رود، تأکید کرد: این رودخانه‌ها که انتهای حوزه دریاچه نمک است نه‌تنها ورودی ندارد بلکه آب‌شور دریاچه نمک هم به سمت آن‌ها پیشروی می‌کند و از این طریق ذخایر آبی نه‌تنها افزایش نمی‌یابد بلکه شور هم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همین آب‌شور پمپاژ می‌شود و در کشاورزی از آن استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: این آب‌شور وقتی برای آبیاری در سطح رها بشود بر اثر تبخیر به شوره و نمک تبدیل شده و این شوره و نمک در عرصه‌های زراعی و باغی باعث ناپایداری سطح و ایجاد ریزگردها می‌شود.

سجادی با اشاره به اینکه در عرصه‌های مرتعی هم وقتی آب در انتهای این رودخانه‌ها به‌عنوان سیل آب‌هایی در جریان بود، بهبود پوشش را در پی داشت، تأکید کرد: وقتی این آورد قطع شد در خود این عرصه‌های مرتعی هم پوشش گیاهی رو به‌ضعف رفت.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم با اشاره به اینکه چرای بی‌رویه برخی حیوانات در از بین رفتن پوشش گیاهی نقش داشته است، افزود: مثلاً چرای بی‌رویه شتر در دشت مسیله که حیوان همه‌چیزخواری است و همه نوع پوشش گیاهی را مورد استفاده قرار می‌دهد و از ریشه برداشت می‌کند، سبب از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود و مرتع رو به نابودی می‌رود.

وی با اشاره به اینکه این عوامل وقتی‌که کنار هم قرار می‌گیرند ایجاد ریزگرد می‌کنند، گفت: اگر سرعت تمامی عوامل ذکرشده تا حدی پیش برود که آسیب‌زا بشود، سبب ایجاد محل و کانونی می‌شود برای ایجاد ریز گرد که در مقابل باد ناپایدار بوده و به سمت مناطق مسکونی حرکت می‌کند و ایجاد بحران ریز گرد که اکنون شاهد آن هستیم را رقم می‌زند.

آدرس کوتاه :