جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

آیت الله فاضل لنکرانی: مراقب فرقه سازی دشمن از مداحان باشیم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آیت الله فاضل لنکرانی: مراقب فرقه سازی دشمن از مداحان باشیم


رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: دشمن به راحتی از مجموعه مداحان فرقه سازی کرده و مذهب درست می کند؛ پس باید مراقب بود و محافظت کرد.

آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی روز شنبه در دیدار با اعضای کانون مداحان و شاعران آیینی قم، ضمن تبریک دهه کرامت، افزود: مداحان از ظرفیت بالایی برخوردار هستند که به برکت انقلاب و اهل بیت(ع) ترویج پیدا کرده و باید برای آنان برنامه داشت.
وی با تاکید بر اینکه مجموعه مداحان نیاز به هدایت دارد، خاطرنشان کرد: اگر مجموعه ای متصدی حفظ، تقویت و مراقبت از مداحان عزیز نباشد، سرانجام خوبی نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: تاریخ نشان داده که دشمن نسبت به جریان های فراگیر جامعه از جمله مداحان، برنامه ریزی داشته و با مباحث گوناگون بر آن ورود می کند.
وی با بیان اینکه مداحان افتخاری برای مکتب اهل بیت(ع) هستند، اظهار داشت: راه اندازی کانون مداحان و شاعران آیینی از ضروریات بوده که خوشبختانه انجام شده است.
آیت الله فاضل لنکرانی ابراز داشت: پس از انقلاب اسلامی، عده ای از متدینین وارد عرصه مداحی شده و در جبهه های جنگ و در ایران اسلامی بسیار تاثیرگذار بودند.
وی تصریح کرد: عنوان مداح اهل بیت(ع)، عنوان کوچکی نیست و مداحان، باید به آن توجه داشته باشند.
آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر راه اندازی کانون مداحان در کشور، از ضروریاتی بوده که معظم له به آن توجه داشتند.
وی با بیان اینکه از قم انتظارات ویژه وجود دارد، اظهار داشت: همانطور که از طلاب، فضلا و کاسبان قمی انتظار ویژه وجود دارد؛ از مداحان قم نیز این انتظار است که سرآمد باشند.
وی با تاکید بر آموزش مداحان، گفت: اگر بخواهید قم در کشور همانند سایر موضوعات دیگر ویژه باشد، باید برای مداحان کشور برنامه داشته و به آنان آموزش دهید.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: باید قم را مهد آموزش مداحان در کشور کنید تا همچنان سرآمد بمانید.
آیت الله فاضل لنکرانی اظهار داشت: امروزه در اشعار شاعران، سیره، مناقب، مصائب و صفات ائمه وجود دارد؛ اما متاسفانه از احادیث اعتقادی خالی است و شعرای قم باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند.
وی با بیان اینکه اشعار متضمن مسائل اعتقادی توحید، نبوت، امامت و معاد بسیار تاثیرگذار است، یادآور شد: امروز دشمنان برای تخریب شیعه به اشعاری همچون 'من زینب اللهی هستم' استناد می کنند که باید این معضلات برطرف شود.
وی ابراز داشت: مداحان اشعار اعتقادی خالص و صحیح بسرایند؛ چرا که جامعه به این مسائل نیازمند است.
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: تقویت انسجام در کانون مداحان و شعرای آیینی قم، از نکات مهم است که باید مراقب بود.

** عضویت 1400 مداح در کانون مداحان و شاعران آئینی قم
سخنگوی کانون مداحان و شاعران آیینی قم نیز در این دیدار گفت: این کانون قریب به هشت سال است که تحت نظارت سازمان تبلیغات اسلامی قم راه اندازی شده و نزدیک به یکهزار و 400 مداح عضو اعم از فارسی زبان و آذری زبان دارد.
عباس حیدرزاده افزود: این کانون به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و توانسته ایم دوره های آموزشی خوبی را برای مداحان قمی برگزار کنیم.
وی خاطرنشان کرد: رسالت مهم این کانون، آموزش و سازماندهی مداحان است تا بتوان از انحرافات و مشکلات موجود کم کرد.
وی تصریح کرد: اشعار سخیف مملو از غلو، تحریف و خرافه در برخی از مداحی ها وجود دارد که می توان با آموزش صحیح از آن جلوگیری کرد.
حیدرزاده با اشاره به برخی از برنامه های این کانون، بیان داشت: اعزام مداحان به مشهد مقدس و سرکشی از مداحان از کارافتاده برخی از برنامه های این کانون بوده است.
وی یادآور شد: بحمدالله کانون مداحان و شاعران آیینی قم، سرآمد کانون های کشور بوده و دو مرتبه به عنوان کانون برتر انتخاب و معرفی شده است

آدرس کوتاه :