جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ایجاد شهرک IT در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ایجاد شهرک IT در قم


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این وزارتخانه برای ایجاد شهرک IT در قم آمادگی‌های لازم را دارد و با توجه به تولید محتوای بسیار در استان قم باید مسئولان استانی و ملی به این موضوع توجه داشته باشند.

واعظی خبر داد؛

محمود واعظی در همایش بهره‌برداری از خدمات و توسعه شبکه پهن باند استان قم که در سالن همایش موسسه دارالحدیث برگزار شد اظهار کرد: دستاوردهایی که در زمینه فناوری نوین در استان قم به دست آمده نتایج مشارکت بخش‌های مختلفی از استان قم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی از انتخاب استان قم به عنوان یکی از استان‌های نمونه کشور در زمینه ارتباطات نام برد و افزود: آغاز فناوری نوین از قم راهکاری است که دیگر استان‌های کشور بتوانند به شیوه مطلوبی فناوری‌های نوین را پذیرا و در راستای تحقق این دستاورد همکاری مناسبی داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه تحقق خواسته‌های این وزارتخانه همکاری مناسبی داشته است مطرح کرد: این وزارتخانه دو سال گذشته رتبه هفدهم منطقه را داشت، ولی در دولت تدبیر و امید برای رساندن عرصه ارتباطات ایران اسلامی به رتبه پنجم منطقه تلاش می‌شود.

وی قدرت نرم را مولفه قدرت کشورهای دنیا خواند و عنوان کرد: مکتب شیعی، اعتقادات اسلامی و فرهنگ غنی قدرت ایران اسلامی است و بخشی از ابزاری که می‌توانیم فرهنگ خود را با استفاده از آن به کشورهای دیگر دنیا انتقال دهیم فضای مجازی است.       

واعظی خواستار حمایت همه جانبه مسئولان برای تولید محتوای فاخر فرهنگی و دینی شد و گفت: امیدواریم بتوانیم با استفاده از این محتوا فرهنگ دینی را به دنیا انتقال دهیم؛ فضای مجازی می‌تواند فرصت یا تهدید باشد، اما باید فرصت‌ها را تقویت کرده و از تهدیدها جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: شبکه ارتباطی در سراسر کشور به شیوه‌ای طراحی شده که مردم بتوانند 80 درصد نیازمندی‌های خود را از فضای مجازی داخل کشور تامین کنند.

واعظی صیانت از حریم خصوصی مردم و ممانعت از ترویج محتوای ضد اخلاقی و ضد دینی را بخشی از رسالت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و افزود: در دولت تدبیر و امید تصدی‌گری وجود ندارد و با توجه به اینکه عرصه فناوری متعلق به بخش خصوصی است، بستر فعالیت بخش خصوصی در این زمینه وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی به زیرساخت‌های ارتباطی که نیازمند سرمایه کلان و دیر بازده است، ورود پیدا نمی‌کند، گفت: بخش زیرساخت‌های ارتباطی بر عهده وزارتخانه و در مقابل بسیاری از بخش‌های دیگر به بخش خصوصی واگذار شده است که امیدواریم با برنامه‌های در نظر گرفته شده در سال جاری برای عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات 100 هزار شغل را به وجود آوریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطاعات با اشاره به پرداخت 90 میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی 120 میلیارد تومان برای شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید محتویات لازم در سال جاری در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد شهرک IT در قم آمادگی‌های لازم را دارد و با توجه به تولید محتوای بسیار در استان قم باید مسئولان استانی و ملی به این موضوع توجه داشته باشند تا بتوانیم این مهم را در استان قم اجرایی کنیم.

آدرس کوتاه :