جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

ایجاد فضایی امن برای رفت‌و‌آمد دانش‌آموزان - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ایجاد فضایی امن برای رفت‌و‌آمد دانش‌آموزان


همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید اعمال قانون برای خودروهای مسافربرشخصی غیر مجاز و حتی تاکسی‌هایی که فاقد برچسب سرویس مدارس هستند در قم تشدید شده است.

سمانه روشنایی؛ با فرا رسیدن آغاز سال تحصیلی یکی از دغدغه‌های والدین دانش‌آموزان نحوه رفت و آمد آن‌ها به مدارس است و معمولا بسیاری از خانواده‌ها برای امنیت بیشتر فرزندانشان از تاکسی سرویس‌های مود تایید آموزش پرورش استفاده می‌کنند.

سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی نیز هر ساله برنامه‌ریزی‌های لازم را برای ارائه سرویس حمل و نقل مناسب به دانش آموزان انجام می‌دهد.

از ابتدای مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید شرکت‌های حمل و نقل و مسافر درون شهری زیر نظر تاکسیرانی  در اختیار مدارس قرار گرفتند تا به دانش‌آموزان خدمات لازم را ارائه دهند.

مرتضی عزتی مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: امسال 3 هزار خودرو نسبت به ارائه سرویس ایاب و ذهاب به 15 هزار نفر از دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.

وی معتقد است با همکاری اولیا و مدیران نواحی و مدارس آموزش و پرورش می‌توان خدماتی مطلوب ارائه داد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم با اشاره به چگونگی تهیه سرویس برای دانش‌آموزان بیان کرد: ابتدا اولیا دانش‌آموزان به مدیران مدارس مراجعه کرده و با عقد قرار داد و پرداخت هزینه سرویس به مسئولان مدارس خدمات دریافت می‌کنند و عقد قرار دارد سرویس مدارس با شرکت‌های حمل و نقل مسافر درون شهری برای ارائه سرویس ایاب و ذهاب به دانش‌آموزان بعد از ارسال لیست کامل دانش‌آموزان توسط آموزش و پرورش انجام می‌شود.

از آن‌جایی که حفظ امنیت دانش‌آموزان از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده است برای کسانی که می‌خواهند به عنوان تاکسی سرویس مدرسه فعالیت کنند شرایطی در نظر گرفته شده است.

عزتی در خصوص این شرایط بیان کرد: راننده سرویس باید متاهل و یا از بانوان سرپرست خانوار باشد، گواهینامه از نوع ب2 و یا پایه دو داشته و همچنین سن او 23 سال تمام باشد.

وی ادامه داد: ارائه گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم سوءپیشینه، تاییدیه از اداره اماکن ناجا و جوابیه استعلام اصالت گواهینامه رانندگی از پلیس راهنمایی و رانندگی و لزوم حضور در جلسات آموزشی که با همکاری واحد امور مدارس سازمان تاکسیرانی، پلیس راهور و آموزش و پرورش برگزار می‌شود از دیگر شرایط رانندگان سرویس مدارس است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم همچنین عنوان کرد: همراه داشتن مجوز سرویس دانش‌آموزی، نصب برچسب سرویس بر روی شیشه جلوی سمت راست خودرو، ارائه برگه معاینه فنی خودرو، ارائه بیمه نامه‌های شخص ثالث سرنشین، برابر بودن تعداد سرنشین خودرو با ظرفیت مندرج در کارت خودرو و... از شرایطی است که رانندگان باید به آن‌ها توجه کنند.

به گفته این مسئول اجرای طرح‌ ضربتی کنترل خودرو‌های سرویس با همکاری عوامل راهور، آموزش و پروش و سازمان تاکسیرانی در مهر ماه سال جاری صورت می‌گیرد و همچنین ایجاد واحد گشت و کنترل سرویس مدارس و کنترل روزانه خودرو‌های فعال در امر سرویس مدارس از دیگر برنامه‌های نظارتی است.

محمد کرمی پدر دانش‌آموز کلاس چهارم است و عقیده دارد بهترین سرویس حمل و نقل برای فرزندان اولیا هستند. وی گفت: امین‌ترین اشخاص والدین هستند چون می‌توانند در مسیر مدرسه آموزش‌های اجتماعی لازم را به فرزندان بدهند ولی بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشغله زیاد نمی‌توانند چنین اقدامی را انجام دهند.

وی با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارد و به گفته خودش هر سال برای فرزندش سرویسی را در نظر می‌گیرد تصریح می کرد: والدین باید در صورت تمایل به استفاده از سرویس برای فرزندان، حتما از خودروهایی که دارای برچسب مجوز ارائه سرویس دانش‌آموزی از سوی سازمان تاکسیرانی هستند استفاده کنند.

کرمی یادآور شد: والدین باید به نکاتی که سازمان تاکسیرانی و آموزش و پرورش اعلام می کنند توجه کافی داشته باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم با بیان اینکه خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که هیچ‌کدام از شرکت‌های زیرپوشش سازمان تاکسیرانی مجاز به اخذ هزینه سرویس از اولیا و عقد قرارداد مستقیم با آنها نیستند ابراز کرد: در صورت مشاهده سازمان تاکسیرانی طبق مقررات در این خصوص اقدام و برخورد خواهد داشت و فقط مسئولان مدرسه مجاز به دریافت هزینه سرویس هستند.

به گفته مسئولان آموزش و پرورش نرخ‌های مصوب کرایه سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان به صورت ماهیانه به ازای هر نفر حساب می‌شود.

بر این اساس نرخ مصوب کرایه سرویس رفت و برگشت دانش آموزان مدارس استان قم برای سال تحصیلی پیش رو برای خودروهای پراید و پیکان با سه دانش آموز با شرط تعطیلی پنجشنبه‌ها ماهانه به ازای هر دانش آموز 74 هزار تومان و با دایر بودن مدرسه در روزهای پنجشنبه به ازای هر دانش آموز 85 هزار تومان تعیین شده است.

همچنین در صورتی که در خودروهای پیکان و پراید چهار دانش آموز مستقر شوند با شرط تعطیلی پنجشنبه‌ها، پرداختی هر دانش آموز ماهانه 63 هزار تومان و در صورتی که مدارس در پنجشنبه دایر باشد سهم هر دانش آموز در این نوع سرویس 74 هزار تومان است.

نرخ مصوب کرایه سرویس رفت و برگشت دانش آموزان برای خودروهای سمند، پژو و تیبا با سه دانش آموز با شرط تعطیلی پنجشنبه‌ها ماهانه به ازای هر دانش آموز 80 هزار تومان و با دایر بودن مدرسه در روزهای پنجشنبه 92 هزار تومان تعیین شده است.

در صورتی که در خودروهای ذکر شده چهار دانش آموز مستقر شوند با شرط تعطیلی پنجشنبه‌ها هر دانش آموز باید ماهانه 68 هزار تومان پرداخت کند و در صورتی که مدارس در پنجشنبه‌ها دایر باشد سهم هر دانش آموز در این نوع از سرویس 80 هزار تومان در ماه است.

کرایه خودروهای ون نیز با محاسبه تعطیلی پنجشنبه مدارس ماهانه برای هر دانش آموز 42 هزار تومان است و در صورت دایر بودن مدرسه در روزهای پنجشنبه هر دانش آموز باید 49 هزار تومان پرداخت کند.

انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش با شمار تلفن 32936519، واحد نظارت بر امور مدارس سازمان تاکسیرانی با شماره 3666441 و اداره گشت و بازرسی سازمان تاکسیرانی با شماره 36628800 مسئول رسیدگی به مشکلات هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم به نظارت دقیق بر تاکسی‌های سرویس مدارس، اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه خانواده‌ها حساسیت زیادی در رفت و آمد فرزندان خود به مدرسه دارند سازمان تاکسیرانی تلاش خود را کرده است تا در رفت و آمد ایمن به آن‌ها کمک کند.

عزتی از صدور کارت هوشمند برای رانندگان سرویس مدارس خبر داد و افزود: در سال تحصیلی جدید کارت ویژه رانندگان سرویس دانش‌آموزی صادر خواهد شد تا هر گونه تخلف و رفتار ناشایستی به صورت جدی پیگیری شود.

وی خواستار همکاری رانندگان سرویس مدارس در راستای صدور کارت شد و تصریح کرد: صدور کارت هوشمند رانندگان پس از ارسال مدارک به‌صورت مکانیزه انجام می‌گیرد و کارت در نظر گرفته شده، هوشمند بوده و از لحاظ امنیتی بسیار دقیق است.

عزتی همچنین به برگزاری کارگاه آموزشی برنامه نرم‌افزار پایش برای سرویس‌های مدارس اشاره و خاطرنشان کرد: به منظور کنترل مطلوب امور سرویس دانش‌آموزان توسط شرکت‌های حمل و نقل، این کار صورت می‌گیرد.

وی ادامه می دهد: سرویس مدارس از قبیل ثبت اطلاعات راننده و خودرو، دانش‌آموزان، مسیر تردد و همچنین دسترسی آنلاین به اطلاعات ذکر شده از ویژگی‌های این نرم افزار است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم با بیان اینکه سامانه مشترک سرویس دانش آموزی با همکاری آموزش و پرورش استان و سازمان تاکسیرانی طراحی شده است اضافه کرد: این سامانه از ابتدای سال تحصیلی جدید اجرایی شده است.

همکاری و مشارکت تاکسیرانی، آموزش و پرورش، رانندگان تاکسی و دانش‌آموزان می‌تواند فضایی امن را ایجاد کند تا رفت و آمد دانش‌آموزان به نحو مطلوب انجام پذیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم در خصوص برخورد با خودرو‌های غیر مجاز در این راستا خاطرنشان کرد: از ابتدای مهر ماه و با آغاز سال تحصیلی، تعداد 96 مورد خودروی غیر مجازی که اقدام به جابه‌جایی دانش آموزان با عنوان سرویس مدرسه می کردند متوقف و مدارک آنها برای اقدام قانونی اخذ شده است.

وی ادامه داد: اعمال قانون برای خودروهای مسافربر شخصی غیر مجاز و حتی تاکسی‌هایی که فاقد برچسب سرویس مدارس هستند تشدید شده است و تمام خودروها اعم از تاکسی، خودروهای سواری زیرپوشش شرکت‌های حمل و نقل و یا سایر خودروهای شخصی دیگر در صورتی می‌توانند نسبت به ارائه سرویس مدرسه اقدام کنند که شرایط مذکور را داشته باشند.

عزتی گفت: این نظارت‌ها به صورت مستمر و در طول سال تحصیلی با همکاری عوامل راهور به‌صورت مشترک صورت می‌گیرد تا ان‌شاءالله فرآیند ارائه سرویس مدرسه توسط رانندگان واجد شرایط و ملتزم به قوانین و مقررات به نحو مطلوب ارائه شود./ فارس

آدرس کوتاه :