جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

ایران بر اساس آموزه‌های قرآنی هرگز با استکبار سازش نمی‌کند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ایران بر اساس آموزه‌های قرآنی هرگز با استکبار سازش نمی‌کند


امام جمعه قم گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های قرآنی با برادران ایمانی خود بنای دوستی و ارتباط دارد و هرگز با استکبار جهانی سازش نمی‌کند.

آیت‌الله سعیدی:

 آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آنچه در آیه 15 سوره مبارکه «حجرات» می‌خوانیم ایمان واقعی دارای دو شرط یعنی در بعد اعتقادی و عملی است.

وی افزود: بر این اساس اعتقاد و باور انسان باید مبتنی بر تحقیق باشد تا بر اساس مسائل دیگر، خللی در ایمان به وجود نیاید.

امام جمعه قم با بیان اینکه در عرصه عمل و اجرا نیز باید همه کارها تنها برای خدا باشد، گفت: اگر در قرآن آمده که مومنان واقعی باید جان و مالشان را در راه ایمانشان بدهند، این فدا کردن جان و مال باید تنها برای پیروی از دستور خدا و همچنین در مسیری باشد که مورد رضایت اوست.

وی ادامه داد: در جهاد فی سبیل‌الله تنها باید جان را فدای راه خدا و در مسیر او کرد وگرنه این جانبازی ارزشی نخواهد داشت.

وی در خطبه دوم به سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست‌ها اشاره کرد و گفت: این روز به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شده است؛ در بیان اهمیت مساجد همین بس که در حدیث قدسی از قول پیامبر اکرم(ص) آمده است که خانه‌های من در زمین، مسجدها هستند و برای حضور در مساجد نیز پاداش زیادی ذکر شده است.

سعیدی به روز صنعت دفاعی یعنی 31 مرداد اشاره کرد و افزود: از همه جهادگران عرصه صنعت دفاعی تشکر و قدردانی می‌کنیم زیرا نتیجه کار آنها مربوط به استقلال کشور است.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) روز پزشک را مورد توجه قرار داد و گفت: باید از پزشکان که حافظ سلامت جان مردم هستند قدردانی کرد و مبادا در قالب طنز و هنر، حرمت آنها شکسته شود، انتقاد و طنز خوب است، ولی نباید به تحقیر و تخریب اقشار و اقوام بینجامد.

وی به هفته دولت پرداخت و افزود: این هفته یادآور شهادت دو مرد نمونه یعنی شهید رجایی و دکتر باهنر است، در این هفته از زحمات دولت تجلیل می‌شود و دولت‌ها به گزارش خدمات خود می‌پردازند؛ از این تریبون مقدس به طور عامل تذکری را می‌گوییم و آن هم اینکه سیره و روش دولت‌ها اینگونه شده که تا مدت‌ها کارها و اشخاص دولت قبلی را زیر سوال می‌برند و دست به تغییرات وسیع می‌زنند.

سعیدی با بیان اینکه تا دو دولت بعد از شهید رجایی چنین سیره‌ای وجود نداشته است، گفت: اگر دولت‌ها از کارهای خوب قبلی یاد کنند، مردم هم به آنها اعتماد خواهند کرد وگرنه بر اساس افشاگری‌ها و انتقادات، مردم می‌گویند دولت آینده هم اسنادی علیه دولت حاضر ارائه می‌کند؛ انتقادات باید به افراد و مسئولان گفته شود نه اینکه برخی اسرار نظام در سطح روزنامه‌ها بیان شود، زیرا سبب بهره‌برداری دشمنان خواهد شد.

امام جمعه قم ادامه داد: قدردانی مردم از دولت‌ها به معنای توجیه خرابکاری‌ها و مشکلات نیست، ولی باید به گونه‌ای رفتار کنیم که نه دولتمردان احساس یأس کنند و نه دشمنان به سوء استفاده بپردازند.

وی در ادامه به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اشاره و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هم از قوه مجریه خواسته‌اند این قانون را اجرایی کند، از اینکه سرانجام اجرای فرامین الهی به صورت قانون در این کشور تحقق می‌یابد خوشحالیم.

سعیدی با بیان اینکه ایران اسلامی بعد از 12 سال مذاکره نفس‌گیر توانست به توافقی با 1+5 دست یابد گفت: البته این امر به معنای نهایی شدن همه چیز نیست و باید مسیر قانونی آن طی شود.

خطیب جمعه قم تصریح کرد: آمریکا اهدافی را از این توافق دنبال می‌کند؛ محدودسازی توان دفاع و نظامی ایران، نفوذ در جمهوری اسلامی و محدود کردن قدرت منطقه‌ای ایران سه هدف عمده آمریکا هستند.

وی با بیان اینکه دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف میان دولت‌ها و ملت‌ها در قالب پوشش اختلاف مذهبی هستند، بیان کرد: ایجاد گروه‌های جنایت‌کار تکفیری مانند داعش، مهمترین ابزار برای ایجاد اختلاف مذهبی میان مسلمانان منطقه است و آنچه امروز در این کشورها روی داده جنگی سیاسی است نه مذهبی که سررشته آن به دست صهیونیست‌ها و آمریکاست.

سعیدی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های قرآنی با صدای رسا اعلام می‌کند با برادران ایمانی خود بنای دوستی و ارتباط داریم و هرگز با استکبار جهانی سازش نمی‌کند بلکه قاطعانه راه‌های نفوذ دشمنان را خواهد بست.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) گفت: اخیرا برنامه مبارکی در کشور برادر ما یعنی عراق طراحی شده و نخست وزیر این کشور به توصیه آیت‌الله سیستانی به دنبال اصلاحاتی در دستگاه اجرایی است و مجلس عراق هم طرح آن را تصویب کرده، به این ترتیب فرآیند مبارزه با فساد در این کشور به یک قانون لازم‌الاجرا تبدیل شده و در این مسیر، ده‌ها نظامی و سیاستمدار برکنار شده‌اند ضمن اینکه کمیته‌ای برای پیگیری امور تشکیل شده است، از مراجع تقلید شیعه که هیچ چشم‌داشتی جز خدمت به دین خدا و مردم ندارند تشکر می‌کنیم و امروز هم شاهد تاثیرگذاری آنها بر جامعه عراق هستیم./ فارس

آدرس کوتاه :