رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

بارش‌های پاییزی نباید موجب غفلت ما از پدیده گرد و غبار شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


رئیس ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: وضعیت باران کشور تاکنون حتی در شهرهایی مثل اهواز خوب و راضی‌کننده بوده اما مبارزه با گرد و غبار باید برنامه همیشگی ما باشد و این باران‌ها سبب کم‌توجهی به این معضل جدی نشود.

رئیس ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار:

ضیاء‌الدین شعاعی دوشنبه شب در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که با حضور رئیس سازمان محیط زیست کشور در تالار امام رضا قم برگزار شد گفت: استان‌هایی که تولید کننده گرد و غبار هستند باید مورد کنترل قرار بگیرند چون علاوه بر خودشان به استان‌های مجاور نیز آسیب می‌رسانند.

وی افزود: وضعیت تولید گرد و غبار در استان قم روشن نیست و نیاز به شفاف‌سازی دارد که در این راستا جمع آوری اطلاعات و تجربیات محلی به مراتب ذی‌قیمت‌تر از اطلاعات ماهواره‌ای است.

رئیس ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار ادامه داد: ما به دنبال جمع آوری اطلاعات از دستگاه‌های محلی و مطابقت دادن آنها با اطلاعات هواشناسی هستیم تا علاوه بر شناسایی عوامل موثر در زمینه ایجاد گرد و غبار، مسئله تخصیص اعتبارات لازم را نیز آسان‌تر انجام دهیم.

وی با اشاره به اهداف سازمان محیط زیست ابراز کرد: هرچند که سازمان محیط زیست با مشکلات گوناگونی مواجه است ولی با این حال احیا و حفاظت از تالاب‌ها از اهداف این سازمان است.

شعاعی تصریح کرد: پس از شناسایی ظرفیت تالاب‌ها به دنبال تخصیص اعتبارات هستیم تا مشکلات ایجاد شده توسط تالاب‌های خشک شده در مرحله اول به صورت موقت متوقف شوند و سپس در مرحله دوم بتوانیم به برنامه‌های مدیریت جامع بپردازیم تا این مشکل برای همیشه ریشه‌کن شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه حل معضل خشکی تالاب‌ها به سرعت و با جدیت در حال انجام است و این گونه نیست که به بهانه مطالعه و تحقیق، کار را به عقب بیندازیم.

رئیس ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه بارش‌های پاییزی نباید موجب غفلت ما از پدیده گرد و غبار شوند خاطرنشان کرد: وضعیت باران کشور تا کنون حتی در شهرهایی مثل اهواز خوب و راضی‌کننده بوده اما مبارزه با گرد و غبار باید برنامه همیشگی ما باشد و این باران‌ها سبب کم‌توجهی به این معضل جدی نشود./ فارس

آدرس کوتاه :