جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

بازگشت به دوران جاهلیت در تابلوی یمن قابل مشاهده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بازگشت به دوران جاهلیت در تابلوی یمن قابل مشاهده است


یکی از مراجع تقلید گفت: امروز بازگشت به دوران جاهلیت قابل مشاهده بوده و بهترین تابلوی آن یمن است، این جاهلیت ثانویه است که اجازه می‌دهند که بیش از 50 روز بمب روی سر افراد ریخته و منابع حیاتی کوبیده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) اظهار کرد: جسور شدن کودک در برابر پدرش در دوران کودکی، سبب نافرمانی او در بزرگی می‌شود و یکی از نکات تربیت فرزند در این روایت بیان شده است.

وی خاطرنشان کرد: اسلام برای تربیت فرزند اهمیت فراوانی قائل شده است، سوره لقمان مربوط به تربیت فرزند است، بنابراین تمام جزئیات را در نظر دارد.

این مرجع تقلید عنوان کرد: اگر فرزند در کودکی جسور شود، سبب می‌شود در بزرگی نافرمان شود و این نکته مهمی است، علاقه پدر و مادر باید حقیقی و راستین باشد و کاذب نباشد، محبت راستین این است که خیر و صلاح فرزند را برای امروز و آینده در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه در دوران کنونی تبلیغات مسموم و بدآموزی در مورد ارتباط فرزندان و والدین صورت می‌گیرد، گفت: برخی اوقات بیان می‌کنند که پدران و مادران قدیمی هستند و چیزی نمی‌فهمند، بنابراین تحقیر پدران و مادران با الفاظ و تعبیرات بد صورت می‌گیرد و جوانان را نسبت به والدین بی‌اعتماد می‌کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: زمانی که دختران و پسران از والدین جدا می‌شوند، باید بدانند جدا کردن فرزندان از والدین به زیان هر دو طرف است، ولی والدین دارای تجربه هستند.

وی ادامه داد: باید سعی شود که بین والدین و فرزندان اتحاد برقرار شود و آنها را نسبت به یکدیگر خوش‌بین کرده و از بیان حرف‌های مسموم، دروغین و زیان‌بار جلوگیری کرد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تربیت باید آمیخته با محبت باشد گفت: تربیت با خشونت نتیجه عکس می‌دهد، باید روی اصول تربیتی ایستاد و جدا نشد، ولی باید توأم با محبت عمل کرد.

وی با اشاره به تبلیغات در زمینه زندگی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها گفت: عده‌ای مجذوب می‌شدند که زندگی ما مانند آنها باشد و حتی برخی از بزرگان غیر روحانی گذشته مجذوب شده بودند و کلماتی در مورد زندگی اروپایی و آمریکایی بیان می‌کردند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه امروز بازگشت به دوران جاهلیت قابل مشاهده بوده و بهترین تابلوی آن یمن است، گفت: بشر به دوران جاهلیت بازگشته و این جاهلیت ثانویه است که اجازه می‌دهند بیش از 50 روز بمب روی سر افراد ریخته شود.

وی یادآور شد: آمریکا، اروپایی‌ها و اتحادیه عرب این امر را امضا کردند که کشوری اسلامی در ماه رجب در هم کوبیده شوند و حتی از ورود کشتی مواد غذایی و دارویی جلوگیری می‌کنند، آیا وحشی‌گری بالاتر از این امکان ندارد؟

این مرجع تقلید با بیان اینکه جنگ آنها بدون دلیل و مجوز است، گفت: به فرض جنگی باشد، ضرورت نداشت که در ماه رجب صورت گیرد و امضای مفتی آنها به این معنا است که این فرد مفتی زمان جاهلیت است.

وی ادامه داد: این موارد پیام دارد که فریب شعارهای دروغین مانند حقوق بشر، حقوق حیوانات و... را نخوریم و درس عبرتی است که بدانیم بشر به دوران بربریت بازگشته، زیرا اجازه ویرانی می‌دهند و همه را به جان یکدیگر انداختند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ابراز امیدواری کرد که خداوند دست قدرتش از آستین عدالت و انتقام بیرون آید و شر اشرار را به خودشان برگرداند و درهای پیروزی بر دشمنان را روی مسلمانان باز کند.

// فارس

آدرس کوتاه :