جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

با کاروان اربعین - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

با کاروان اربعین

با کاروان اربعین


Loading the player...

واژه اربعين از اصطلاحاتي است که در متون ديني، حديثي و تاريخي کاربرد زيادي دارد و بسياري از امور، با اين عدد و واژه، تعريف و تحديد شده اند.

مثلاً کمال عقل در چهل سالگي، آثار چهل روز اخلاص، آثار حفظ چهل حديث، دعاي چهل نفر، دعاي براي چهل مؤمن، قرائت دعا عهد در چهل صبح، عدم پذيرش نماز شراب خوار تا چهل روز، گريه چهل روز زمين، آسمان و فرشتگان بر امام حسين(عليه السلام)، استحباب زيارت اربعين و ... از جمله مواردي است که جايگاه و ارزش والاي اين واژه و عدد را در معارف اسلامي بيان مي دارد.

با اين همه، در احاديث، تنها استحباب زيارت اربعين درباره امام حسين(عليه السلام) وارد شده است و چنين سفارشي درباره هيچ يک از معصومان(عليهم السلام) پيش و پس از سيدالشهدا(عليه السلام)وجود ندارد. بنابراين از نظر تاريخي و حديثي، هيچ پيشينه اي را نمي توان براي اربعين و اعمال مربوط به اين روز تا پيش از حادثه عاشورا تصور کرد و اين ويژگي و امتياز، تنها از آنِ امام حسين(عليه السلام) است.صداي مرکز قم در برنامه اربعين لاله ها با بخشهاي مختلف گزارش، کارشناس حضوري، ارتباط تلفني با کربلا، گزارش از کارگاه ساخت ضريح، دعوت از شعرا ومرثيه سرايان و... به اين مهم پرداخت.

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: آقايان پازوکي- صباغ زاده

گوينده:خانم احمدپور

گزارشگر: آقاي اشرفي

نويسنده :خانم عبدالهي


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.