جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

بخش اعظمی از قشر بیکار جامعه افراد فاقد مهارت هستند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بخش اعظمی از قشر بیکار جامعه افراد فاقد مهارت هستند


مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم با اشاره به اینکه فرصت‌های خوبی برای افراد دارای فن و حرفه در بخش خصوصی وجود دارد گفت: بخش اعظمی از قشر بیکار جامعه افراد فاقد مهارت هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم:

احمد عطارنیا امروز در قم اظهار کرد: طبق آمار موجود تنها 14 درصد بیکار در کشور وجود دارد و 24 درصد افراد بیکار را افراد دارای مدرک کارشناسی به بالا تشکیل می‌دهند که با فن و مهارت خاصی آشنایی ندارند.

وی گفت: در جامعه امروز ایران به علت تفکرات غلط مردم، جوانان بیشتر به رشته‌های دکتری و مهندسی روی آورده‌اند در حالی که کشور در حوزه علم و صنعت به تخصص‌های دیگری هم نیاز دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم تاکید کرد: اگر در جامعه ما افراد به آموزش‌ها و تخصص‌های فنی توجه کنند جوانان می‌توانند به راحتی برای خود کسب و کار ایجاد کنند زیرا صنایع ما به افراد متخصص نیاز دارد و این از مزایای رشته‌های فنی در کشور است که از بازار کار خوبی برخوردار هستند.

وی افزود: متاسفانه طبق آمار سازمان نظام مهندسی قم هم اکنون 3 هزار مهندس بیکار در قم وجود دارد که اگر تفکرات جامعه عوض شود در آینده شاهد پایین آمدن میزان بیکاری در کشور خواهیم بود.

عطارنیا تاکید کرد: خوشحال می‌شویم که افراد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا بگیرند زیرا معتقد هستیم هر شخصی که یک رشته یا فنی را فرا می‌گیرد حتما دانش خود را به دیگران نیز منتقل می‌کند و این امر به صورت زنجیره‌ای در بین خانواده‌ها و دوستان حرکت می‌کند.

وی گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای در مجموع برا ی همه رشته‌های فنی و حرفه‌ای بیش از هزار استاندارد تعریف کرده است که متاسفانه در سطح استان قم نزدیک به 50 مورد آن در آموزشگاه‌ها عملی می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم عنوان کرد: هم اکنون سازمان فنی و حرفه‌ای استان برای هر فرد آموزش دیده که قصد اشتغالزایی دارد مبلغ 50 میلیون ریال وام پرداخت می‌کند و همه افرادی که دارای شرایط باشند می‌توانند از این وام استفاده کنند.

وی عنوان کرد: ما در فنی و حرفه‌ای برای آموزش اتباع خارجی مشکلی نداریم و این افراد می‌توانند بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنند در هر رشته‌ای که تمایل داشتند فن آموزی کنند.

عطارنیا ادامه داد: هم اکنون رشته‌های جدیدی در فنی و حرفه‌ای قم برگزار می‌شود که بیشتر مناسب طلبه‌ها و محققین است و «فن خطابه، ‌پژوهشگری و کمک پژوهشگر» از جمله این رشته‌ها است.

وی اضافه کرد:‌هم اکنون 13 هزار آموزشگاه آزاد در سطح کشور وجود دارد که این ظرفیت خوبی است برای اینکه جوانان بتوانند پس از کسب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به نیروهای کار و فنی تبدیل شوند که این امر می‌تواند مقداری از میزان بیکاری در کشور را کم کند./ فارس

آدرس کوتاه :