جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

برج‌سازی‌ در قم و مشکلاتی که هر روز قد می‌کشند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

برج‌سازی‌ در قم و مشکلاتی که هر روز قد می‌کشند


این روزها ساخت مراکز تجاری در استان قم به جای رونق دادن به اوضاع اقتصادی و توسعه شهری مشکلاتی عدیده برای شهر و شهروندان پدید آورده است.

 این روزها موفقیت در هر کسب و کاری از ارائه ایده‌ای متفکرانه شروع می‌شود و در انتهایش رضایتمندی مصرف کننده را به دنبال دارد. اما این ایده‌ها تنها به عصر حاضر تعلق ندارند و از قدیم الایام در فرهنگ ایرانی نفوذ داشته‌اند. مجتمع‌های تجاری چند منظوره که امروزه سطح کلانشهرها را فراگرفته از این دست ایده‌ها به شمار می‌روند که رونق اقتصادی پایداری را نصیب کلانشهرهای کشور می‌کنند.

در استان قم که همانند مشهد مقدس مذهبیت بر آن حاکم است و به‌واسطه حضور بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) همه ساله میزبان میلیون‌ها مسافر و زائر کریمه اهل بیت است افزایش چنین اماکن تجاری و رفاهی ضروری به نظر می‌رسد.

اما این روزها ساخت چنین مراکز تجاری در استان قم به جای رونق دادن به اوضاع اقتصادی قم و توسعه شهری مشکلاتی عدیده برای خیابان‌های پرتردد شهر و مغازه‌های مجاور پدید آورده است.

حجم ترافیک در خیابان‌های پرتردد قم این روزها آنقدر شدت یافته که صدای گله و شکایت مغازه داران و شهروندان قمی در سطح شهر پیچیده است چرا که گاهی در یک خیابان بیش از حد مرکز تجاری استقرار یافته و نداشتن پارکینگ در این مراکز بر حجم ترافیک خیابان افزوده و در خیابانی دیگر حتی یک مرکز هم وجود ندارد.

فکری به حال ترافیک خیابانهای پرتردد کنیم...

به منظور مطلع شدن از اوضاع ترافیک خیابان‌های منتهی به مراکز تجاری بزرگ در سطح شهر به حضور یک مغازه دار مجاور مجتمع در حال ساخت امین رسیدیم و علت این امر را جویا شدیم.

محمدحسین تقی‌زاده امروز در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: اوایل با نگاه به نمای زیبای این مجتمع حتی به ذهنم خطور نکرده بود که به صورت غیر قانونی تا به اینجا قد کشیده و در حال تکامل است اما پس از اینکه شهرداری به موجب تخلف‌های سنگین آنرا پلمب کرد از ماجرا مطلع شدیم هرچند که مالکان مجتمع نیز ادعاها و دفاع‌های خاص خود را دارند.

وی ادامه داد: هرچقدر هم که احداث چنین مراکزی توسعه اقتصادی بالایی برای استان به بار آورد شهرداری نباید بصورت غیر کارشناسی و تنها باهدف کسب درآمد مجوز احداث چنین مراکزی را بدهد.

این کاسب ضمن اشاره به حجم سنگین ترافیک در این خیابان می‌گوید: بر همگان روشن است که شهرداری در ساخت کوچکترین واحد ساختمانی ساخت پارکینگ را خط قرمزی پررنگ قرار می‌دهد اما در این خیابان‌ها برعکس مشاهده می‌شود که سرمایه‌گذاران با بهره‌مندی از اهرم‌های متفاوت از اجرای این قانون شانه خالی کرده و از خط قرمز عبور می‌کنند و طبقات در نظر گرفته شده برای پارکینگ را نیز به امور دیگر اختصاص می‌دهند.

وی گفت: اگرچه تعداد تخلفات سرمایه‌گذاران در این مراکز حجم بالایی دارد اما در صورتی که شهرداری نظارت کافی داشته باشد و مالکان را به استفاده عمومی از پارکینگ‌های احداث شده مجبور کند تا حدودی از حجم ترافیک در این خیابانها کاسته می‌شود.

دردسر مجتمع‌های تجاری قم

اگر همین امروز به یکی از خیابان‌های مرکزی و پرتردد استان قم گذری بیندازیم شاهد ساخت و سازهای بدون مجوز بی‌شماری در مرکز شهر خواهیم بود. اینها به کنار، یکی نیست بگوید کارگران و کارمندانی که قرار است صبح زود به سر کار روند و انتهای روز به خانه بازگردند چطور باید این حجم سنگین ترافیک را تحمل کنند و به جای اینکه از خستگی رهایی یابند حمله شدید عصبی بیش از خستگی آزارشان می‌دهد.

اما بالاخره در روزهای اخیر صدای شکایت شهروندان قمی گوش مسئولان را آزرد و پرونده تخلفات مراکز تجاری مانند عصر جدید، سیرنگ، تلالو جمیل و... رو شد و زیر ذره بین قرار گرفت.

نعمت‌الله عواطف رستمی سخنگوی شورای اسلامی شهر قم در جلسه‌ای که پیرامون وضع اسفبار مجتمع‌های تجاری برگزار شد ضمن اشاره به تخلفات ریز و درشت این نوع مراکز در سطح استان گفت: پس از بررسی‌ها مشخص شد که برخی از این مراکز به‌صورت غیر قانونی ساخته شده، برخی نیز به‌علت ضعف نظارتی فاقد پارکینگ هستند که این امر موجب نارضایتی مردم و پایمال کردن حقوق آنها شده و مشکلات ترافیکی را دوچندان کرده است.

وی ادامه داد: مجتمع امین پروژه‌ای که مهلت قانونی پروانه ساخت آن به پایان رسیده بود و به سبب رعایت نکردن حق مالکان مشاعی شهرداری و تخلفات سنگین آن پلمب شد و مشکل مجتمع‌های ناشران، سیرنگ و عصر جدید که با کسر پارکینگ مواجه هستند نیز بایست هرچه سریعتر نسبت به رفع این نقیصه اقدام کنند.

اما گزارشات حاکی از آن است که برخی از پرونده‌هایی از این دست سرنوشتی کهن یافته‌اند سرنوشتی 12 ساله که لابلای پرونده‌های کلان دیگر خاک می‌خورند. این را از زبان رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر قم شنیدیم که می‌گفت: سرنوشت برخی پرونده‌ها در هاله‌ای از ابهام بسر می‌برد و مشخص نیست به کجا می‌رسد و برای حل تخلفات آنها زمانی طولانی لازم است.

از این نظر انتهای نقد و بررسی‌ها این شد که شورا با اختصاص زمانی محدود تکلیف این نوع پرونده‌ها را معین سازد و در صورتی هم که حق و حقوقی از مردم در مقابل ایستادگی سرمایه‌داران ضایع شده سکوت نکند و در صورت لازم برای حل این مشکل به مراجع قضایی مراجعه کند.

گفتنی است در صورتی که نظارت صحیح و همه جانبه در ساخت این نوع واحدهای تجاری از سوی شهرداری دخیل باشد همین مجتمع‌ها نقشی غیر قابل انکار در بهبود مدیریت شهری ایفا می‌کنند.

توسعه اقتصادی قم در گروی مراکز تجاری

مریم دهقان که یک کارشناس ارشد مسائل اقتصادی است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن اشاره به موقعیت کنونی استان در جذب گردشگر اظهار کرد: این استان به سبب حضور زائران و جذب گردشگران بسیار از طریق احداث چنین مراکزی از سرمایه‌گذاری در حوزه تقویت اقتصاد شهری با رویکرد تسهیل‌گری حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: در صورتی که مشکل پارکینگ و دیگر امکانات رفاهی این مراکز رفع شود، این مجتمع‌های تجاری با کاهش معضل اشتغال، گسترش کار را به دنبال خواهند داشت. همچنین ساخت و سازهای قانونی علاوه بر اینکه درآمد کلانی را نصیب شهرداری می‌کند رضایت شهروندان و گردشگران را موجب می‌شود.

این اقتصاددان چندین عامل را در رونق اقتصادی از طریق این مراکز دخیل دانست و بیان کرد: بدون تردید نمای ظاهری اینگونه مراکز در جذب گردشگر نقش بسزایی دارد، انتخاب مکان مناسب برای احداث، الگو برداری از مراکز خرید دیگر در دنیا، اختصاص شعبه‌هایی به مراکز خرید سنتی متناسب با فرهنگ هرشهر و عواملی از این قبیل در کسب درآمد بیشتر از اینگونه مراکز تجاری مؤثر است.

در کشور ما به موجب گسترش توریسم در سال‌های اخیر نیاز به توسعه مراکز تجاری، هتل و دیگر امکانات رفاهی فزونی می‌یابد و از آنجا که توریسم درآمد ارزی بالایی برای کشور به ارمغان می‌آورد لازم است از این فرصت نهایت بهره را برد اما نباید به دلیل نیاز به درآمدزایی در کشور قانون شکنی را رواج داد و آسیب اجتماعی دیگری جامعه را تهدید کند.

این وظیفه برعهده نهادهای مرتبطی مانند شهرداری، شورای شهر و... است که با نظارت دقیق و همه جانبه ضمن ساخت چنین مراکزی فرهنگ اقتصادی را سبب شوند و با قانون شکنی هم مقابله کنند تا در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد اقتصادی کشور در گروی فعالیت این مراکز باشیم.

=============

گزارش از فریبا خسروی / فارس

=============

آدرس کوتاه :