جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

برخی حرکت‌ها در ملاقات‌های رسمی در شان جمهوری اسلامی نیست - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

برخی حرکت‌ها در ملاقات‌های رسمی در شان جمهوری اسلامی نیست


امام جمعه قم گفت: نمایندگان کشورهایی که وارد ایران می‌شوند پروتکل‌ها را رعایت کنند، حرکت‌هایی در ملاقات‌ها صورت می‌گیرد که مطابق شأن نظام جمهوری اسلامی نیست.

امام جمعه قم:

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که با حضور گسترده مردم نمازگزار در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد در سخنانی با اشاره به اینکه امام علی(ع) مشخصاتی را برای انسان‌های متقی بیان کرده است، گفت: انسان‌های متقی همواره در صراط مستقیم هدایت شده و دچار کج‌روی و انحراف نمی‌شوند. افراد متقی از زشتی‌ها روی برگردانده و انسان متقی گرفتار باتلاق گناه و فساد نشده و در اصلاح کار آخرت خویش حریص هستند.

وی با اشاره به اینکه پیوند اخوت و برادری از جمله راهکارهای ایجاد روابط سالم اجتماعی است، ادامه داد: اگر با آسیب‌های مربوط به اخوت و برادری در جامعه آشنایی نداشته باشیم آنگاه فضای جامعه مملو از عناد، کینه و دشمنی خواهد شد.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه برخی از این آسیب‌ها عقیدتی بوده و برخی دیگر مربوط به رفتار است افزود: اگر در جمعی انحراف عقیده به وجود آمده و باورهای اعتقادی دستخوش حوادث شد طبعا بنیان پیوند اخوت و برادری فرو می‌ریزد. امام علی(ع) در این خصوص می‌فرمایند دوستی‌هایی که بر اساس دنیا گرایی شکل می‌گیرد با کمترین بهانه‌ای از بین می‌رود و چون پایه و اساس درستی ندارد این اخوت و برادری‌ها پایدار نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه انسان‌های خودپسند به روابط اجتماعی لطمه می‌زنند ادامه داد: امام صادق(ع) می‌فرمایند کسانی که خودبینی دارند روابط و اخوت ایشان در جامعه پایدار نیست و این افراد حق دیگران را ضایع می‌کنند. ایمان، پاکی، صداقت، تواضع و فروتنی بن مایه‌های ثبات در ارتباط با مسئله اخوت و برادری است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه سوء ظن ریشه و بنیان اخوت و برادری را در جامعه اسلامی از بین می‌برد، گفت: سوء‌ظن بلای خانمان سوزی است که اگر در جامعه‌ای شکل بگیرد، جامعه رنگ خوشی را نخواهد دید.

وی در خطبه دوم نماز جمعه قم با اشاره به سالروز شهادت امام صادق(ع) اظهار کرد: پرداختن به ابعاد زندگی آن امام همام کار ساده‌ای نیست و در این مجال نمی‌گنجد. یکی از توفیقاتی که حضرت در عصر خود داشته این است که ایشان دست به یک نهضت بزرگ فرهنگی زده‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه نخستین اقدام امام صادق را تربیت انسان‌ها و شایسته سازی در سطح عموم جامعه دانست و گفت: اقدام دوم ایشان تربیت شاگردانی با ویژگی‌ها و تخصص‌های خاص است. دیگر اقدام مهم ایشان سفارش حضرت به کتابت احادیث و مبارزه با بدعت‌ها بود.

وی توجه به نسل جوان را از دیگر اقدامات امام صادق(ع) دانست و اضافه کرد: این سیره حضرت می‌تواند الگویی مهم برای روحانیون و مبلغان ما باشد. ایشان تاکید داشتند که نسل جوان در هر کار خیری پیشقدم هستند.

آیت‌الله حسینی بوشهری مبارزه با خلفای جور را از دیگر اقدامات امام صادق(ع) عنوان کرد و گفت: حضرت همه این اقدامات را در پرتو اعتماد به خدا محقق کردند و کسانی که به خدا تکیه می‌کنند در دنیا و آخرت مشکلی نخواهند داشت.

وی فرا رسیدن روز خبرنگار و سالروز شهادت شهید صارمی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: خبرنگاران نقش مهمی در اطلاع رسانی دارند و در کنار سرعت، دقت و امانتداری را در نظر بگیرند و اخلاق خبرنگاری را در همه حالات رعایت کرده و دچار سیاست زدگی نشوند.

امام جمعه قم به مسئله هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مسئله هسته‌ای از مسائل مهم جامعه امروز است، آنچه از محتوای مذاکرات و اسناد این بیانیه مشترک برداشت می‌شود این است که نباید ملت را نسبت به آینده مایوس کرد و نباید آنقدر دچار ذوق زدگی شویم که برای آنچه اتفاق افتاده جشن بگیریم.

وی افزود: تیم مذاکره کننده که به تعبیر رهبری ماجور هستند، مذاکرات را تا اینجا نهایی کرده‌اند ولی باید برای حفظ مصالح ملی سیر قانونی آن طی شود. نکته دیگر این است که باید باب نقد منصفانه در خصوص توافق صورت گرفته باز باشد و نخبگان و اهل فن نقد، بررسی و اطلاع رسانی داشته باشند چرا که همه معتقد هستند که برجام هم دارای نقاط هم و هم دارای نقاط ضعف است. موافقین تنها به جنبه‌های مثبت نگاه نکنند و مخالفین نیز جنبه‌های منفی را بزرگ نکنند. همه می‌دانند که این توافق پایان کار نیست و مراحل چندگانه‌ای دارد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به دنبال قانع کردن نمایندگان خود و رژیم صهیونیستی هستند افزود: متاسفانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بداخلاقی‌های زیادی کردند. رئیس جمهور آمریکا حرف‌های نسنجیده‌ای زد که اینجا از دکتر ظریف به دلیل پاسخ قاطع و متقن تشکر می‌کنم.

وی گفت: همچنین بر این نکته تاکید می‌کنم نمایندگان کشورهایی که وارد ایران می‌شوند پروتکل‌ها را رعایت کنند، حرکت‌هایی در ملاقات‌ها صورت می‌گیرد که مطابق شان نظام جمهوری اسلامی نیست.

امام جمعه قم تصریح کرد: باز هم ملتی که آبدیده شده است را تهدید نظامی می‌کنند، از تریبون نماز جمعه قم اعلام می‌کنم بار دیگر ملت ما را آزمایش نکنید، اگر روزی ناخواسته جنگی را علیه ملت ایران تحمیل کنید ملت ایران شما و اردوگاهتان را پشیمان خواهد کرد. با زبان کرامت سخن بگویید، 37 سال تجربه کردید و باز با زبان تهدید صحبت می‌کنید؟ یکی از مسائلی که انسان نسبت به نیات اینها احساس بدبینی می‌کند این است که از آمانو خواسته‌اند در سنا گزارش دهد. مگر اینجا قانون جنگل حاکم است؟

وی افزود: می‌گویند دنبال تغییر رفتار ایران در ارتباط با حقوق بشر و مسئله تروریسم هستند. این روزها هفتادمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی است، 100 هزار نفر انسان در یک بمباران کشته شدند، آیا الگوی حقوق بشر شما این است؟ چه کسی حامی تروریست‌ها است؟ زندان‌های مخفی اروپا متعلق به چه کسی است؟ کودک سوزی و کودک کشی مورد حمایت کیست؟ آیا باز هم شما دم از حقوق بشر و مبارزه با تروریست می‌زنید؟

آیت‌الله حسینی‌بوشهری اظهار کرد: این ملت به پشتوانه اسلام، قرآن و مکتب نورانی اهل بیت(ع) در مقابل یاوه‌گویی‌های شما تا آخر ایستادگی خواهد کرد. ما با تمام وجود افتخار می‌کنیم مدافع ملت‌های مسلمان در سراسر دنیا هستیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهید با این ادبیات نسنجیده با ملت ما سخن بگویید ملت ما همچنان در صحنه خواهد ایستاد و به خاطر مسئله هسته‌ای و مسائل دیگر در برابر شما کوتاه نخواهد آمد.

امام جمعه قم به حضور هیئت‌های اقتصادی کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: مبادا این هیئت‌ها کالاهای بنجل خود را در کشور عرضه کنند. نباید اقتصاد مقاومتی را در شعار و عمل از دست بدهیم.

وی با اشاره به تشییع جنازه شهید غواص و سه شهید مدافع حرم پس از اقامه نماز جمعه قم بیان کرد: اینها شهدای راه اسلام و قرآن هستند و باید در نهایت تجلیل با آنها برخورد کنیم. تفاوتی بین شهدای مدافع حرم با شهدای دوران دفاع مقدس نیست و ان‌شاء‌الله در تشییع جنازه حضور باشکوهی خواهید داشت. /فارس

آدرس کوتاه :