جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بررسی مشکلات منطقه جمکران - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


بررسی مشکلات منطقه جمکران


با اینکه دوازده سال از طرح تفصیلی توسعه منطقه جمکران می گذرد اما هیچ پیشرفتی به چشم نمی خورد.

ملکی مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری با اشاره به مشکلات منطقه جمکران گفت سال ۱۳۸۶ طرح تفصیلی منطقه جمکران مطرح شد که بعد از ۱۲ سال در سال ۹۷ به هیآت وزیران جهت تصویب ارسال شد.

وی همچنین با اشاره به خدمات شهرداری منطقه افزود با افزایش نرخ جمعیت ۱۰ درصدی جمکران به ویژه در ۱۵ هکتار از مناطق جمکران که خارج از محدوده شهری است، افزود :بیشتر این جمعیت غیر بومی بوده و در این منطقه زندگی می‌کنند که شهرداری مطابق قوانین نمی‌تواند در این بخش خدمات ارائه کند.

 ملکی ادامه داد  با توجه به اصول شهرسازی قبل از شکل‌گیری منطقه شهری باید زیرساخت‌های آن از جمله معابر، شبکه های فاضلابی و غیره تامین شود ولی در منطقه جمکران این زیر ساختها وجود ندارد و اول ساخت و ساز ها صورت گرفته که این امر مجموعه مدیریت شهری را نسبت به توسعه منطقه محدود کرده است.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری با توجه به مشائی و اوقافی بودن اراضی جمکران گفت شهرداری نمی‌تواند در این اراضی ورود کند و بیشترین مشکلات این منطقه در خصوص تملک وخرید واسطه ای افراد غیر بومی است که غالباً این افراد کم برخوردارترند و نمیتوانند در  جابجایی محل سکونت خود و مشارکت در توسعه با شهرداری همکاری کنند.

ملکی در پایان با توجه به ضوابطی که در اجرای طرح تفصیلی وجود دارد گفت ورود مجموعه شهرداری جهت توسعه منطقه جمکران امکان پذیر نیست و نیاز به کمک دولت و دستگاه‌های اجرایی و استفاده از منابع و همکاری تمام مجموعه مدیریت شهری است.

بختیاری نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در تماس تلفنی با توجه به طرح تفصیلی منطقه جمکران افزود نوع ساختار این منطقه با شرایط ویژه ای روبروست که امکان توسعه اجرای پروژه‌های شهری رو بسیار محدود کرده و ادامه داد: طرح های تعریضی نیازمند تملک است و با مشارکت مردم امکان پذیر خواهد بود.

در ادامه با توجه به دوره ۱۲ ساله که از تعریف طرح تفصیلی منطقه جمکران می‌گذرد گفت بخشی از این مدت عملا طرح تفصیلی جهت بررسی در شورای عالی معماری و شهرسازی بوده که در این زمان شهرداری امکان خدمات رسانی و توسعه را نداشته است.

اجرای طرح توسعه نیازمند تخصیص و استفاده از اراضی دولتی است که اگر مجموعه راه و شهرسازی برخی از مناطق محدوده پردیسان را در اختیار توسعه منطقه قرار دهد مدیریت جمعیت این محدوده آغاز خواهد شد.

آدرس کوتاه :