جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بررسی معضلات هنرمندان صنایع دستی - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


بررسی معضلات هنرمندان صنایع دستی


وضعیت صنایع دستی در استان رضایت بخش نیست.

یزدانی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان با توجه به شرایط موجود در حوزه صنایع دستی در قم گفت: وضعیت صنایع دستی در استان رضایت بخش نیست و انتظارات از حوزه صنایع دستی بیشتر است و با آسیب شناسی درست از وضعیت، امکانات، کارگاهها و هنرمندان باید شرایطی را به وجود آورد که این حوزه از سد مشکلات عبور کند.

وی همچنین گفت :برای گسترش صنایع دستی در قم  باید جامعه هدف ۴۷۶۰ نفری از هنرمندان را  شناسایی کنیم و با تعریف شبکه های خاص و ساماندهی ، ارتباط با هنرمندان را تسهیل کنیم .

یزدانی در ادامه با توجه به اوضاع بد بازاریابی در حوزه صنایع دستی، برند سازی،بستر سازی و همچنین ایجاد فضای مناسب در این موضوع را با ایجاد زیرساخت های مناسب به ویژه راه اندازی مراکز تخصصی عرضه صنایع‌دستی میسر دانست و افزود:تلاش ها برای ایجاد یک بازارچه دائمی و ثابت عرضه محصولات صنایع دستی در استان در حال پیگیری است و در صورت تایید مراجع ذیربط با همکاری بخش خصوصی ورود خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین با اشاره به مشکلات معیشتی هنرمندان این رشته  گفت در سال ۹۷ در حوزه صنایع دستی ۱۹ نفر بیمه شده اند که این آمار در برابر تعداد متقاضیان بسیار پایین است که معضل بیمه هنرمندان در این رشته در سطح کشور در حال پیگیری است.

یزدانی در ادامه با توجه به خوشه بندی گروهها افزود : انسجام بخشی و همپوشانی گروه ها و انجمن ها از موانع پیش روی خوشه‌بندی و ساماندهی هنرمندان صنایع دستی است .
همچنین با اشاره به مشکلات اعتباردهی به حوزه گردشگری نیز گفت: بانک ها تا کنون در اعطای تسهیلات و روند  پیشرفت و توسعه گردشگری  همکاری لازم را نداشتند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه گفت ۱۵۳۲ نفر خانم در بخش صنایع دستی فعال هستند که غالباً روستانشین هستند و اگر بتوانیم بوم گردی استان را رونق دهیم، میتوانیم از  ظرفیت های خوب اقامتگاه های بومگردی برای توسعه صنایع دستی نیز  استفاده کنیم،که در حال حاضر فقط یک اقامتگاه بوم گردی در استان فعال است.

آقازاده مدرس دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد گردشگری نیز در ارتباط تلفنی با اشاره به سیاست های استان قم در تولید چرخه اقتصادی صنایع‌دستی گفت:تاکنون استان قم در این خصوص ضعیف عمل کرده است و سیاست های راهبردی و قابلیت اجرایی نداشته که با توجه به حضور سالانه ۲۵ میلیون زائر و گردشگر در استان ،انتظار می رود در کنار بهره‌مندی از فضای گردشگری، متناسب با سلایق و انگیزه گردشگران از ظرفیتشان در خرید صنایع دستی قم استفاده کنیم.
وی همچنین در ادامه گفت :رونق اقتصادی در حوزه صنایع دستی ،نگاه ویژه مسئولین و برنامه‌ریزی جامع و مجزا برای این حوزه را می طلبد و همچنین حمایت از هنرمندان این عرصه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

 آقازاده در پایان افزود : صنایع دستی در راستای توسعه اقتصادی محلی تاثیر به سزایی دارد که با توانمندسازی هنرمندان و نگاه ویژه به بوم گردی در استان میسر خواهد شد.

آدرس کوتاه :