جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

برنامه‌ریزی شهرداری برای افزایش سرانه فضای سبز - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

برنامه‌ریزی شهرداری برای افزایش سرانه فضای سبز


مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از افزایش سرانه فضای در این شهر خبر داد و گفت: شهرداری قم توسعه فضای سبز در این شهر را با جدیت دنبال می‌کند.

در گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم مطرح شد

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، توجه به فضای سبز در شهر و ارتقا آن یکی از اصول بسیار مهم است که به شادابی و طراوت یک شهر کمک می‌کند.

شهر قم به دلیل شرایط جوی گرم و خشک بیش از هر نقطه از کشور نیازمند فضای سبز و توسعه آن است که این هدف تنها با همکاری مردم و مسئولان محقق می‌شود و باید نگاه ویژه‌ای به آن شود.

پیام جوادیان مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم به تبیین زوایای مختلف این مهم پرداخت و برنامه‌های این سازمان در روز‌های آتی را تشریح کرد.

سازمان پارک‌ها و فضای سبز چه برنامه‌ای برای توسعه فضای سبز و در نتیجه ایجاد طراوت در شهر دارد؟

نخستین برنامه این سازمان تحول در سیستم مناطق و سازمان است که به تعدیل و تخصیص نیروی کارشناسی بپردازد. چون وجود نیروی متخصص در تمام مناطق یکسان نیست و به طور مثال در منطقه پنج هیچ کارشناسی حضور ندارد ولی در برخی مناطق چندین کارشناس مشغول فعالیت هستند.

همچنین در ادامه ارتقا و تنزل بر اساس ارزیابی عملکرد است برای کارشناسان در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به این‌که در آستانه نزدیک شدن به فصل پاییز هستیم در خصوص کاشت درخت چه اقداماتی انجام خواهید داد؟

یکی از اقدامات بحث کاشت درختان در حاشیه شهر است که در پردیسان 70 هکتار زمین در نظر گرفته شده است و در مجموع در تمام شهر حدود 200 هکتار درختکاری در راستای توسعه رینگ و حاشیه فضای سبز انجام می‌شود.

در سطح شهر نیز دیده می‌شود که درختانی از بین رفتند ولی جای آن درختی کاشته نشده و در صدد هستیم این کمبود را هم جبران کنیم به ویژه باغچه‌های کناری خیابان‌ها که بعضی کسبه به درخت‌ها آسیب رساندند و برخی به دلیل بی آبی خشک شده و از بین رفته‌اند.

همچنین مقرر شده تا در پارک‌ها و بوستان‌هایی که درخت‌های آنها خشک شده بازکاشت صورت بگیرد و طراوت و تازگی به آنجا بازگردد.

چگونه می‌توان کمبود فضای سبز را در قم جبران کرد؟

با فرا رسیدن سال جدید برنامه ریزی‌های لازم را انجام داده‌ایم تا پارک بدون درخت نداشته باشیم و برای رسیدن به این هدف مهم درخت‌های چند ساله خریداری می‌کنیم تا عقب ماندگی‌ها جبران شود و از خشکی و خراب شدن درختان جلوگیری کنیم.

در زمینه آبنما‌ها و روشنایی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید و چه برنامه‌هایی دارید؟

یکی از مهم‌ترین مسائل مورد توجه وضعیت روشنایی و آبنماها است که کیفیت کافی ندارد و در دو جنبه یکی اصلاح و ساماندهی گام‌هایی خواهیم برداشت و با اضافه کردن یک یا دو پایه در هر قسمت بحث روشنایی را اصلاح می‌کنیم.

یکی از مشکلات در این زمینه این است که بعضی از پارک‌ها دارای برج‌های نوری هستند و این مسئله موجب می‌شود به خوبی پارک را روشن نکنند در پی حل این مشکل هم خواهیم بود تا بوستان‌ها و پارک‌ها به طور کامل روشن شوند و همینطور برخی آبنماها خاموش است که آنها را راه اندازی می‌کنیم.

چه مسئولیت‌هایی برای مسئولان فضای سبز در مناطق در نظر گرفته شده است؟

با مسئولین فضای سبز هشت گانه جلسه‌ای داشتیم، دستور العمل 16 موردی را برای ارتقا فضای سبز به آنها ابلاغ کردیم و مناطق فعالیت‌های خود را شروع کردند که اگر عملیاتی شود شاهد فضای سبز مناسبی خواهیم شد.

وضعیت فضای سبز قم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

میزان فضای سبز در نقطه های شهر متفاوت است و در برخی مناطق به دلیل بحث کمبود آب و مشکلات خاکی و اقلیمی فضای سبز مناسبی وجود ندارد.

با توجه به سرمای به وجود آمده در سال 86 ، بسیاری از درختان از بین رفتند ولی باید همه این خسارات را جبران کرد و برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش‌های لازم صورت پذیرد چون حساسیت‌ها به این موضوع کم بوده و هنوز تا نقطه مطلوب فاصله بسیاری داریم.

هم اکنون فضای سبز هزار و 820 هکتار است که یک هزار و 400 هکتار آن کمربند سبز بوده و مابقی پارک‌های تفریحی هستند که قصد داریم این مقدار را افزایش بدهیم و سرانه را به مقدار قابل قبول خواهیم رساند و امیدواریم به استاندارد جهانی برسیم.

برای حفظ فضای سبز موجود چه کار‌های باید انجام شود؟

ساعت نظافت و آبیاری پارک‌ها را تغییر دادیم و در دستورالعمل جدید شستشوی برگ‌ها و درختچه‌ها به وسیله آب و مقداری مواد شوینده انجام می‌شود. با این کار بیماری‌های روی درخت پاک شده و شاخ و برگ خراب که چهره درخت را مکدر می‌کنند از آن جدا می‌شوند و این اقدام به نوعی مبارزه با آفات است که در شهرهای دیگر هم انجام می‌شود.

سم پاشی به موقع از مواردی است که باید به آن توجه شود. چون اگر سم پاشی زودتر انجام شود آفات ضرر کمتری به درخت می‌رسانند و در دو جبهه یکی ارتقاء شادابی فضای سبز فعلی و توسعه فضای سبز که موجب تغییر چهره شهر می‌شود، موثر است.

قصد داریم فضای سبز تفرج‌گاهی که مردم بتوانند از آن بهره ببرند و شاد شوند را افزایش دهیم و در چنین شهری که هوای گرم و خشک دارد، می‌طلبد اقدامات بهتری صورت بگیرد.

در ارتباط با ایمنی پارک‌ها و فضای سبز چه برنامه‌هایی در نظر گرفته‌اید؟

برای حفظ ایمنی هرچه بهترپارک‌ها جای یک مدیریت در این نهاد خالی است که در بسیاری از کلانشهر‌ها چنین مدیرتی وجود دارد که با عنوان مدیریت بهینه‌سازی و تعمیرات و نظارت فعالیت می‌کند و بر امنیت روشنایی و آبنما‌ها توجه ویژه‌ای دارد.

این مدیریت به تابلوهای برق و پایه‌های روشن سازی سرکشی می‌کند تا ببیند در چه وضعیتی هستند و ما نیز درصدد هستیم این مدیریت را راه‌اندازی کنیم و از پیمانکاران بخش خصوصی استفاده کنیم.

دیده می‌شود در برخی پارک‌ها به دلیل ایمنی آبنما‌ها را خاموش کرده‌اند این کار پاک کردن صورت مسئله است در حالی که ما باید به فکر حل مسئله باشیم.

در سازمان پارک‌ها متخصصی که بتواند بر کار‌ها نظارت کند نداریم. در حال حاضر باید این کمبود جبران شود تا آبنما‌هایی که برای راه‌اندازی آنها هزینه زیادی شده راه‌اندازی شوند و به شادابی و نشاط پارک‌ها کمک کنند./ فارس

آدرس کوتاه :