جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

برگزار کنندگان اعتکاف از انجام کارهای سلیقه‌ای پرهیز کنند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

برگزار کنندگان اعتکاف از انجام کارهای سلیقه‌ای پرهیز کنند


تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه برگزار کنندگان اعتکاف باید افراد شناخته شده و معتبر باشند، گفت: برگزار کنندکان اعتکاف از انجام کارهای سلیقه‌ای و غیر اصولی در این امر معنوی دوری کنند.

حجت الاسلام سعیدی؛

حجت الاسلام سید محمد سعیدی در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف قم با وی که در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به آیات قرآن کریم، اظهار کرد: حضرت موسی(ع) قرار بود برای گرفتن احکام الهی یعنی تورات به کوه طور برود که گروهی از بنی اسرائیل هم ایشان را همراهی می‌کردند.

وی با بیان اینکه شوق مناجات با خدا آن چنان در دل حضرت موسی(ع) شعله ور بود که سر از پا نمی‌شناخت و همه امور مادی را فراموش کرده بود تا به میقات برسد، ادامه داد: خداوند به حضرت موسی(ع) فرمود که چرا زودتر از همراهانت رسیدی و ایشان در پاسخ گفتند حرکت من یک حرکت عاشقانه بود.

امام جمعه قم افزود: امروزه مسئولان ما برای جلب رضایت الهی باید سر از پا نشناسند و گام‌های خود را محکم‌تر بردارند.

حجت الاسلام سعیدی تصریح کرد: البته ناگفته نماند محبت و عشق به تنهایی کافی نیست بلکه باید همراه با شناخت و معرفت نسبت به آن کار باشد.

وی عنوان کرد: اعتکاف از جمله برنامه‌هایی است که مومنین به وسیله آن به دنبال جلب رضایت الهی هستند و تمام امور روزمره خود را کنار می‌گذارند و به میعادگاه عاشقان یعنی محل اعتکاف روانه می‌شوند تا با خدای خویش خلوت کنند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) افزود: افرادی که تدارکات امر معنوی اعتکاف را برعهده دارند بی مزد و منت کار می‌کنند که خداوند از آنان راضی و خشنود باشد.

اعتکاف باید با علم و بصیرت انجام شود

حجت الاسلام سعیدی گفت: امر معنوی و پسندیده اعتکاف الزاماتی دارد که باید با علم و بصیرت انجام شود و برگزار کنندکان اعتکاف از انجام دادن کارهای سلیقه‌ای و غیر اصولی در این امر معنوی دوری کنند.

وی با تأکید بر اینکه کارهای سلیقه‌ای در برگزاری اعتکاف موجب انحراف در این امر الهی می‌شود، گفت: نباید در مکانی که شایستگی و صلاحیت اقامه اعتکاف را ندارد این مراسم برگزار شود زیرا مصداق یک کار انحرافی است و باعث رضایت خدا نمی‌شود.

امام جمعه قم بیان کرد: اعتکاف باید در مساجدی برگزار شود که صلاحیت این امر معنوی را دارند.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه اعتکاف به متولی و برگزار کنندگان شناخته شده، معتبر و شایسته نیاز دارد، ابراز کرد: انجام این مراسم از سوی برگزار کنندگان و شرکت کنندگان الزاماتی دارد و برگزار کنندگان باید از سابقه و وضعیت خوبی برخوردار باشند.

وی ادامه داد: باید با توجه به آیات، روایات، فتوای فقها، مراجع عظام تقلید و رهنمودهای مقام معظم رهبری این الزامات را استخراج کرده و به عنوان منشور در آورد تا به صحت و سلامت برگزاری اعتکاف کمک کند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه برنامه اجرایی اعتکاف باید بصورت جمعی انجام شود نه فردی، ابراز کرد: واگذاری مسئولیت به مأموران اجرایی در قالب یک پیمان و تعهد باشد.

آدرس کوتاه :