رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

بسیاری از پروژه‌های مهم قم مطالعات پدافند غیرعامل ندارند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بسیاری از پروژه‌های مهم قم مطالعات پدافند غیرعامل ندارند


مدیرکل پدافند غیر عامل استان قم بر انجام مطالعات پدافندغیرعامل برای پروژه‌های مهم استان تاکید و از اینکه برخی از پروژه‌های شهری بدون این مطالعات هستند انتقاد کرد.

مدیرکل پدافند غیر عامل قم:

 مهدی متقیان، طی نشستی خبری در جمع خبرنگاران با تشریح برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در استان قم با ارائه تعریفی از پدافند غیرعامل اظهار داشت: پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب کاهش آسیب‌پذیری نیروی‌انسانی، ساختمان‌‌ها، تأسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان‌های کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن می‌شود.

وی بیان داشت: هدف از اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل کاستن از آسیب‌پذیری نیروی انسانی و تأسیسات و تجهیزات حیاتی و حساس و مهم کشور علیرغم حملات خصمانه و مخرب دشمن و استمرار فعالیت‌ها و خدمات زیربنایی و تأمین نیازهای حیاتی و تداوم اداره کشور در شرایط بحرانی است.

مدیرکل پدافند غیرعامل قم با بیان اینکه ایران تنها کشور خاورمیانه است که در زمینه پدافند غیرعامل فعالیت می‌کند، افزود: برخی از کشورهای پیشرفته در دنیا نیز در حوزه پدافند غیرعامل اقدامات مؤثری انجام می‌دهند.

وی افزود: پدافند غیرعامل در راستای حفاظت از جان مردم و نیز حفظ زیرساخت‌های حیاتی کشور تلاش می‌کند و در زمینه سایبری نیز رصد این بخش بر عهده پدافند غیرعامل است.

حملات سایبری به سایت‌های دفا‌تر مراجع و مراکز حوزوی و علمی

متقیان، شهر قم را قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی برشمرد و افزود: در استان قم حوزه علمیه، مراجع عظام تقلید و همچنین مراکز مختلف فرهنگی و علمی حضور دارند و از این رو شاهد حملات سایبری متعدد و به صورت روزانه به سایت‌های دفا‌تر مراجع و همچنین مراکز حوزوی و علمی هستیم.

 وی با بیان اینکه در زمان جنگ، دشمن سعی می‌کند تا مراکز اطلاع رسانی همانند صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها را مورد حملات خود قرار دهد، افزود: این امر به دشمن کمک می‌کند تا اطلاع رسانی صحیح و سریع به احاد جامعه صورت نگیرد و شایعه پراکنی‌ها افزایش یابد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم افزود: در بازدید از تعدادی مطبوعات و خبرگزاری‌های استان متأسفانه مشاهده می‌کنیم که این مراکز در بافت‌های فرسوده قرار دارند و از امکانات لازم همانند برق اضطراری برخوردار نیستند که این امر آسیب پذیری آنان را در مواقع بحرانی بالا می‌برد.

وی با اشاره به اسناد بالادستی فعالیت پدافند غیرعامل اظهار داشت: سند چشم انداز پدافند غیرعامل در ۱۳ بند و سیاست‌های کلی نظام، ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب از جمله اسناد بالادستی این سازمان است.

متقیان افزود: اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل نیز تهیه و مورد تأیید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته و به صورت قانون در آمده است.

پدافند غیرعامل تنها یک موضوع تک بعدی نیست

مدیرکل پدافند غیرعامل قم بیان داشت: پدافند غیرعامل تنها یک موضوع تک بعدی نیست و بسیاری از حوزه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی را در بر می‌گیرد و در واقع فعالیت‌های پدافند غیرعاملی به صورت بین بخشی است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های هفته پدافند غیر عامل در استان قم ابراز داشت: برگزاری دوره آموزشی ۵ ساعته برای مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی، همایش یک روزه فرماندهان بسیج و گردان‌های بیت المقدس و کوثر، برگزاری دوره‌های بازآموزی مربیان پدافند غیر عامل سپاه و بسیج، برگزاری دوره آموزشی برای نخبگان و دانش آموزان بسیجی استان، برگزاری همایشی برای واحدهای صنفی استان و برپایی مانور قطع برق در برخی از مراکز مهم از جمله برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در قم است.

متقیان بیان داشت: کلیه دستگاه‌های اجرایی باید قبل از اجرای پروژه‌های مهم، مطالعات پدافند غیرعامل آن را انجام دهند در غیر این صورت اگر در آینده تحدیدات و آسیب‌هایی به آن پروژه‌ها وارد شود به نوعی از بین رفتن سرمایه‌های ملی خواهد بود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم تصریح کرد: در پروژه‌های استانی و شهری متأسفانه مطالعات پدافند غیرعامل انجام نمی‌پذیرد و مطالعات پدافند غیرعامل متروی قم تهیه و برای تأیید به اداره کل پدافند غیرعامل ارسال شده است./مهر

آدرس کوتاه :