رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

بودجه ۱۳ هزار میلیارد ریالی شهرداری قم تقدیم شورای شهر شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بودجه ۱۳ هزار میلیارد ریالی شهرداری قم تقدیم شورای شهر شد


شهردار قم بودجه ۱۳ هزار میلیارد ریالی سال آینده شهرداری قم را به شورای اسلامی شهر قم تقدیم کرد.

دلبری خبر داد؛

محمد دلبری در جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم ضمن ارائه بودجه پیشنهادی شهرداری قم برای سال آینده به شورا، اظهار داشت: امروز که مصادف با ۲۸ دی ماه است خداوند را شاکریم برای چهارمین سال توفیق داشتم بودجه سالیانه شهرداری قم را در زمان قانونی به شورای شهر ارائه دهم.

وی با اشاره به مهلت شورا برای بررسی بودجه تا پایان اسفند ابراز کرد: شورا می‌تواند تعدیلات خود را در سرفصل‌های ۹ گانه اعمال کرده تا به شهرداری ابلاغ شود.

شهردار قم گفت: نکته‌ای که در بودجه سال ۹۴ پررنگ دیده شده، نصب العین قراردادن فرمایشات مقام معظم رهبری و توجه به اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، برنامه پنج ساله شهرداری و سیاست‌های ابلاغی شورای شهر است.

وی افزود: برای تدوین و عملیاتی کردن این بودجه نیاز به همراهی تمام مدیران استان و خرد جمعی اعضای شورای شهر قم داریم.

دلبری با اشاره به اینکه کمیته‌های سیاست‌گذاری برای بودجه سال آینده از ابتدای سال کار خود را شروع کرده‌اند، گفت: یک کمیته تلفیق و کمیته‌های جداگانه‌ای برای تامین منابع، پیش‌بینی درآمد، اعتبارات ملی و هزینه‌های جاری تشکیل شد.

توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

شهردار قم افزود: سیاست اقتصاد مقاومتی در این بودجه به این عنوان یکی از محورهای اصلی دیده شده است.

وی توجه به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، گسترش حمل و نقل عمومی، کاهش آلایندی، کاهش وابستگی به درآمدهای ساخت و ساز را از دیگر سیاست‌های بودجه سال آینده شهرداری دانست و گفت: وابستگی شهرداری به درآمدهای ساخت و ساز در شهر قم بسیار کمتر از دیگر شهرها است که برای سال آینده هم این وابستگی را به ۲۲ درصد کاهش داده‌ایم.

برنامه ‌ریزی برای حمایت از ساخت و ساز در بافت فرسوده، توجه به فعالیت‌های فرهنگی، افزایش نشاط اجتماعی از دیگر سیاست‌های مد نظر شهرداری در بودجه پیشنهادی بود که دلبری به آن اشاره کرد.

توجه ویژه به پژوهش

وی با اشاره به توجه بودجه پیشنهادی شهرداری به شورا در زمینه پژوهش افزود: در مسئله پژوهش عقب‌ماندگی از سال‌های قبل داشتیم که در سال جاری بخشی جبران شده و برای سال آینده هم توجه ویژه به آن شده است.

شهردار قم گفت: توجه ویژه به گسترش سیستم اطلاعاتی برای رسیدن به شهر هوشمند از دیگر ویژگی‌های بودجه پیشنهادی سال آینده است.

وی ابراز داشت: افزایش ۱۶۰ درصدی بودجه آموزش کارکنان و رد دیون شهرداری از دیگر مسائلی است که در این بودجه به آن توجه شده است.

افزایش ۵۴ درصدی رقم بودجه

دلبری افزود: بودجه پیشنهادی ما نسبت به سال گذشته افزایش ۵۴ درصدی داشته است که در مجموع ۱۳ هزار میلیارد ریال را شامل می‌شود که از این مقدار ۲۲ درصد هزینه‌های جاری و ۷۸درصد بودجه عمرانی است.

یکی از ویژگی‌های بودجه سال‌های قبل شهرداری، دو قسمتی بودن آن است. یک قسمت بودجه تعهدی است که باید محقق شود و یک قسمت بودجه پیوست که محل حصول آن درآمدهایی مانند صندوق توسعه ملی، تسهیلات، اوراق مشارکت، فاینانس و ... است.

از انتقاداتی که به بودجه سال گذشته شهرداری وارد است، محقق نشدن بودجه پیوست است.

تلاش بیشتر برای تحقق بودجه پیوست

شهردار قم با اشاره به این موضوع خطاب به اعضای شورای شهر گفت: در مورد تحقق پیوست بودجه انتظار بیشتری داریم که از اعضای شورا که با ما همکاری کنند که یکی از نمونه‌های آن صندوق توسعه ملی بود که در صحن علنی شورا تصویب نشد.

وی افزود: سال آینده سال سخت و پرباری خواهیم داشت که با کمک شما این کارها شدنی است تا عقب‌ماندگی‌های شهر به فرمایش مقام معظم رهبری جبران شود.

دلبری با اشاره به افتتاح پل‌های جمهوری، ضمن تشکر از تمام کسانی که برای افتتاح فاز اول این پل‌ها تلاش کردند، ابراز داشت: اینکه اعلام می‌کنیم فاز اول به خاطر این است که کل طرح کامل نیست اما فاز اول کامل شده و به کار بردن تعبیر افتتاح ناقص فاز اول غلط است.  

وی ادامه داد: فاز دوم رمپ و لوپ است و فاز سوم بازگشایی مسیر تا میدان امام حسین(ع) است که در ادامه در دستور کار قرار دارد.

آدرس کوتاه :