جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

بیش از ۷۰۰۰ نفر در منا جان باختند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بیش از ۷۰۰۰ نفر در منا جان باختند


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز ابعاد فاجعه منا برای دیگر کشورها روشن نشده، گفت: وقتی این موضوع را به رئیس جمهور روسیه بیان کردم خیلی تعجب کرد.

لاریجانی در منزل آیت‌الله مؤیدی قمی:

علی لاریجانی  با حضور در منزل آیت‌الله مؤیدی قمی مفسر قرآن و استاد اخلاق که در فاجعه تأسف‌بار منا جان خود را از دست داده است، با خانواده این مرحوم دیدار کرد و درگذشت این عالم برجسته را تسلیت گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی برای آن فقیه عالیقدر طلب مغفرت و رحمت و برای خانواده ایشان طلب صبر کرد.

لاریجانی در این دیدار با اشاره به ابعاد فاجعه بزرگ منا، گفت: این حادثه ضایعه‌ای برای کشور بود و برای تعیین سرنوشت مفقودین در حال پیگیری هستیم تا تعیین تکلیف شود.

وی افزود: سعودی‌ها تعدادی از جانباختگان منا را دفن کردند و برای شناسایی مفقودین، در حال انگشت‌نگاری هستیم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه عربستان در ایجاد این حادثه، مقصر است و بعد از آن نیز بسیاربد عمل کرد، بیان داشت: باید برای کشف حقیقت مسیر را طی کنیم تا به نتیجه برسیم.

لاریجانی در مورد وضعیت رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان نیز گفت: آقای رکن‌آبادی را به بیمارستان منتقل کردند که عربستان این موضوع را رد کرد.

وی با تأکید بر اینکه عربستان رفتاری غیرمعقول در موضوع حادثه منا داشت، اضافه کرد: دولت عربستان می‌توانست این حادثه را مدیریت و ساماندهی کند که در این صورت تعداد جانباختگان بسیار کمتر می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سعودی‌ها تا همین چند روز پیش تعداد کشته‌ها را حدود ۷۰۰ نفر اعلام می‌کردند که معلوم شد بیش از ۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

وی با تأکید بر اینکه در سطح دنیا، حادثه این‌چنینی سابقه نداشته است، اظهار کرد: عربستان به دنبال سرپوش گذاشتن بر این فاجعه است.

لاریجانی با اشاره به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب گفت: از طریق این کمیته در حال پیگیری هستیم و همچنین از طریق بین‌المجالس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد و ... هم دنبال می‌کنیم تا ابعاد حادثه مشخص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز ابعاد این فاجعه برای دیگر کشورها روشن نشده است، ادامه داد: وقتی موضوع و تعداد کشته‌ها را به پوتین رئیس جمهور روسیه بیان کردم خیلی تعجب کرد و نمی‌دانست ابعاد این فاجعه به این بزرگی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه فاجعه منا حادثه‌ای استثنایی و عجیب است، گفت: شنیدیم که ۱۵۰۰ نفر از کشته‌ها مربوط به کشور عربستان است، اما تاکنون در دنیا به صورت رسمی تعداد کشته‌ها اعلام نشده است.

در این دیدار خانواده آیت‌الله مؤیدی قمی به فعالیت‌ها و خدمات اجتماعی این عالم ربانی اشاره و بیان کردند: ایشان در امور خیریه فعالیت زیادی داشت؛ به طوری که اقدام به تأسیس موسسه‌ای در این زمینه کرد و حتی برای کودکان و فرزندان بی‌سرپرست در حاشیه شهر مشهد اقدام به تأسیس موسسه‌ای برای تحت پوشش گرفتن این افراد کرد که به تازگی از این موضوع آگاه شدیم.

درخواست نوجوان قمی از لاریجانی

در حاشیه دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با خانواده آیت‌الله مؤیدی قمی و پس از خروج لاریجانی از منزل این عالم ربانی، نوجوانی خواستار صحبت با دکتر لاریجانی شد که با استقبال گرم رئیس مجلس مواجه شد.

این نوجوان پس از گفتگو با دکتر لاریجانی، نامه‌ای به رئیس مجلس داد تا ایشان آن را امضا کند و درخواست کرد تا به کمک رئیس مجلس بتواند با رهبر انقلاب دیدار کند./مهر

 

 

آدرس کوتاه :