رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

بیش از 1.5درصد جمعیت کشور قمی هستند - صفحه اصلی

 

 

بیش از 1.5درصد جمعیت کشور قمی هستند

بیش از 1.5درصد جمعیت کشور قمی هستند


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در برنامه گفتگوی خبری با اشاره به نتایج هشتمین سرشماری نفوس و مسکن سال 95 که پایان اسفند اعلام شد گفت: بیش از یک و نیم درصد جمیعت کشور قمی هستند.

 

شاکرآرانی افزود: یک میلیون 229 هزار نفر ساکن شهر قم که با 95.2درصد نسبت به پنج سال گذشته تغییرچندانی نداشته است، و بقیه شهروندان ساکن بخش های استان هستند.

 

وی خاطرنشان کرد:جمعیت روستاهای استان به سمت کاهش و رشد منفی پیش می رفت که البته این آماربا تغییرچندانی روبه رو نبوده است و در واقع مناطق روستایی نزدیک به شهر نسبت به روستاهای دورافتاده رشد جمعیت بیشتری را نشان داده است.

 

شاکرآرانی گفت:طبق نتایج سرشماری سال 95 جمعیت استان قم  نسبت به پنج سال گذشته حدود 140 هزار نفر افزایش یافته است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به نتایج دیگر این سرشماری اشاره کرد و گفت: بر این اساس 88 درصد جمعیت استان با سواد هستد که از متوسط کشوری بالاتر است.

 

وی با توجه به نتایج سرشماری و افزایش جمعیت استان قم تصریح کرد: مهاجرت به استان نیز در پنج سال گذشته افزایش یافته و به 80 هزار نفر رسیده است.

 

شاکرآرانی همچنین به نتایج سرشماری مسکن هم اشاره کرد و گفت: این نتایج نشان می دهد آپارتمان نشینی در پنج سال گذشته از 36 درصد به 46 درصد رسیده و قم رتبه چهارم آپارتمان نشینی را در کشور داراست.

 

وی همچنین از وجود 45 هزار واحد مسکونی خالی در استان قم سخن گفت و تصریح کرد: انتظار می رود مسئولان از نتایج بدست آمده در برنامه ریزی های استان استفاده کنند.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به کاهش بعد خانوار در سطح ملی گفت:این مسئله هشدارو زنگ خطری برای رشد جمعیت به شمار می رود.

 

وی تصریح کرد:با احتساب 380 هزار خانوار ساکن قم،خانوار تک نفره از جمله معضلات است که با پژوهش و اطلاعات دقیق آماری در این زمینه باید برای حل این مشکل تدبیری اندیشیده شود.

 

شاکرآرانی بیان کرد:استان قم رتبه پنجم کشوری تراکم جمعیت در هر هکتار را دارد که به ازای هر کیلومتر 112 نفر زندگی می کنند در حالی که میانگین کشوری 49 نفر است.

 

معاون  آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خاطرنشان کرد :نتایج سرشماری در برنامه ریزی ها با توجه به افزایش جمعیت حائز اهمیت است، پردیسان قم به نسبت سال 90 سه برابر شده است،که این امر توجه ویژه مسئولین برای برنامه ریزی های منسجم تررا می طلبد تا زمینه  پیشرفت،عمران و آبادانی شهر فراهم شود.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.